۰۷۰۱۱۴۰۲

کرونا ثابت کرد سینماهای ایران به‌اندازه قلیان‌سراها آلودگی دارند!/چنین سینمای آلوده‌ای را چه نیاز به ده‌ها ارگان بودجه‌خوار و صدها مدیر و معاون و مشاور هزینه‌زا؟؟

سینما+سیگار+قلیان

سینماروزان/حامد مظفری: اینکه به‌دلیل شیوع کرونا، سینماها را زودتر از بسیاری صنوف تعطیل کردند و اینکه همزمان با دستور بازگشایی بسیاری از صنوف و حتی قهوه‌خانه‌ها همچنان سینماها را بسته نگه داشته‌اند چه معنایی دارد؟؟

اینکه در تمام دوران شیوع کرونا، فروشگاههای زنجیره‌ای و هایپرمارکت‌ها با انبوه مشتری و اغلب بدون فاصله‌گذاری باز بودند و بعد از عیدفطر تقریبا تمامی صنوف به جز سینماها و قلیان‌سراها و استخرها باز شدند چه معنایی دارد؟

آیا درصد آلودگی سینما رفتن به‌اندازه کشیدن قلیان است؟؟ آیا مردم همان قدر که در یک محیط تنگ و مملو از دود قلیان، در معرض آلودگی هستند در یک پردیس سینمایی مدرن و به هنگام تماشای فیلمی تولیدشده در ساختار ارشاد جمهوری اسلامی هم در معرض آلودگی هستند؟؟؟

اگر این نگاه به سینما در ابتدای انقلاب اسلامی وجود داشت می‌شد با توجیه تداعی خاطرات از سینمای‌فارسی توجیهی برایش تراشید ولی حالا چه؟؟ حالا که چهار دهه و اندی از انقلاب پشت سر گذاشته شده و کلی سازمان و ارگان و نهاد حاکمیتی مرتبط با سینما داریم که میلیاردها تومان از بیت‌المال را می‌بلعند این نگاه به سینما چه معنایی دارد؟

کاری نداریم به اینکه سینمای ایران هم به‌اندازه تمام صنوف دیگر همه جور محصولی از خوب تا متوسط و ضعیف درون خود دارد ولی اینکه در گذرگاه عبور از کرونا به سینما هم‌ارز قلیان‌سراها نگریسته شده واقعا توهینی است نه فقط برای اهالی سینما بلکه برای مدیرانی که اگر سینما نبود از دستمزدها و پاداش‌ها و حق ماموریت‌های کلان آنها خبری نبود.

قلیان‌سراها یک تفاوت با سینما دارند و آن هم اینکه عاملی نشده‌اند برای کاسبی مدیران مدعی فرهنگ‌سازی ولی سینما محملی است برای ارتزاق هنگفت ده‌ها مدیر و معاون و مشاور با این حال در بزنگاه بحران، سالنهای سینما تعطیل می‌شوند و بعد از بازگشایی اغلب صنوف باز تعطیل می‌مانند تا صدها نفر از نان خوردن بیفتند ولی مدیران سینمایی که در دوران تعطیلی سینماها همچنان حقوق‌های پر و پیمان خود را می‌گیرند خاموش نظاره‌گر تحقیر سینما و تنزلش در حد قلیان‌سراها هستند.

image_print
تاريخ انتشار: سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۷:۵۱
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=60560

بعدش؟

مطالب مرتبط

2 نظر برای مطلب "کرونا ثابت کرد سینماهای ایران به‌اندازه قلیان‌سراها آلودگی دارند!/چنین سینمای آلوده‌ای را چه نیاز به ده‌ها ارگان بودجه‌خوار و صدها مدیر و معاون و مشاور هزینه‌زا؟؟"

 1. مجیدی پیمان گفت:

  کاملا موافقم
  اگه سینماها الوده هستن و بایست تعطیل بمونن
  پس لطف کنن و هرچه زودتر
  تمام ارگانهایی که به‌نام سینما بودجه میگیرن
  تعطیل کنن
  از فارابی تا مرکز گسترش و انجمن سینمای جوان و موزه سینما و حوزه و اوج و….
  نمیشه که سینما آلوده باشه ولی مدیریت سینما، پاکیزه

 2. عالیجناب بنفشه گفت:

  خیلی مقایسه جالبی بود
  قلیان درحالت عادیش و زمانی که کرونا هم نبود
  ضرر داشت و پزشکا میگفتن نکشین که
  ضررش بدتر از سیگاره
  ولی سینما چطور؟؟
  ضرر سینما هم مثل قلیانه؟؟ سینما هم به ریه
  آسیب میزنه و سرطانزاس؟
  وزارت ارشاد باید همین سوالو از وزیر بهداشت بپرسه
  نه اینکه بربر فقط نگاه کنه به اتفاقا

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code