۲۸۰۵۱۴۰۱

جایگاه پخش‌كننده‌هاي معتبر در بازار بین‌الملل فجر؟

سینماروزان/غفور پورغفور: نوزدهمين بازار فيلم ايران از اول ارديبهشت ماه كار خود را در بین الملل فجر آغاز كرده است.

۵۵ غرفه فروش فيلم در اين دوره از بازار فيلم فعاليت خواهند داشت و پيش‌بيني شده حدود ۳ ميليون دلار درآمد اين بازار فيلم باشد.

چند‌پخش كننده فيلم نظرات خود را درباره بازار فيلم ايران بيان كرده‌اند.

مقايسه كوتاه ميان دو بازار
ارديبهشت ماه سال ۹۴ در اولين دوره برگزاري مستقل جشنواره بين‌المللي فيلم فجر، هجدهمين دوره بازار فيلم ايران نيز برگزار شد. در اين دوره از بازار فيلم ۲۹۰ فيلم سينمايي ايراني در بازار فيلم عرضه شد و از ۱۰۰ خريدار خارجي براي حضور در اين بازار دعوت به عمل آمد. امسال و در دوره نوزدهم، اما تغييراتي در نحوه برگزاري بازار فيلم به وجود آمده است و مديران جشنواره روي فروش فيلم‌هاي ايراني تمركز كرده‌اند.

آرش اميني، مدير بخش بين‌الملل سي و سومين جشنواره فيلم فجر كه متولي برگزاري دوره هجدهم بود، سياست بازار فيلم را در عرضه و فروش فيلم‌هاي ايراني اعلام كرده بود و از اينكه بازار فيلم ايران محلي براي تبادل فيلم بين دو فروشنده و خريدار خارجي باشد، انتقاد كرده بود. به اعتقاد اميني اينكه ما هزينه كنيم و يك كمپاني آلماني فيلم‌هايش را به يك كمپاني مالزيايي بفروشد، سود خاصي عايد جشنواره نخواهد شد. ضمن اينكه فستيوال‌هاي ديگري هم هستند كه به اين شيوه فيلم‌هايشان را مي‌فروشند، مثلاً جشنواره‌اي در مسكو، بازار فروش فيلم‌هاي روسي است.

امسال هم تغييراتي در شيوه برگزاري بازار اعمال شده است.

رد و بدل شدن دو میلیارد پول؟؟؟

امير اسفندياري، معاون امور بين‌الملل سي و چهارمين جشنواره جهاني فيلم فجر مي‌گويد: رويكرد ما در بازار فيلم امسال متفاوت از سال قبل است؛ بازگشت به بازار فيلمي كه با گذشت سال‌ها جاي خود را در منطقه باز كرده بود و هيچ رقيبي نداشت، يعني آن چيزي كه باعث مي‌شود يك جشنواره جهاني دوام پيدا كند.

اسفندياري در گفت و گو با «تسنيم» مي‌گويد: در بازار امسال چهار گروه شركت‌كننده داريم. يك گروه فروشندگان هستند (۳۴ شركت فروشنده با حدود ۵۰ نفر) كه فقط ۲۰ غرفه به آنها تعلق گرفته است. ۲۸‌شركت خريدار به تعداد حدود ۳۲ نفر، يك گروه ديگر نمايندگان جشنواره‌هاي خارجي كه حدود ۶۰ نفر از ۶۰ جشنواره مختلف دنيا هستند. همچنين غرفه‌داران ايراني هستند كه در اين بخش حدود ۲۷ شركت ايراني با ميانگين حدود ۱۰۰ نفر حضور دارند كه فقط ۲۲ غرفه به آنها تعلق گرفته است. وي در اين گفت‌و‌گو پيش‌بيني مي‌كند امسال بين ۲ تا ۳ ميليون دلار در بازار فيلم ايران پول رد و بدل شود.

بي‌اعتمادي پخش‌كننده‌ها نسبت به بازار فيلم
با توجه به اينكه كمتر پيش مي‌آيد ميزان فروش بازار فيلم به صورت واقعي اعلام شود، پس نمي‌توان رقم بين ۲ تا ۳ ميليون دلار پيش‌بيني شده را به عنوان موفقيت بازار فيلم در نظر گرفت.

چند پخش‌كننده فيلم د درباره موفقيت بازار فيلم نظراتشان را بيان كرده‌اند. عبدالله عليخاني مي‌گويد: حضور در بازار فيلم براي بخش خصوصي سينما نفعي ندارد. در بخش دولتي نيز خريدار خارجي نگاه مي‌كند مثلاً از ۵۰ فيلم ارائه شده دو فيلمي را كه از نظر سياسي سياه‌نمايي دارد، انتخاب مي‌كند.

اين پخش‌كننده فيلم با اشاره به اينكه فيلم‌هاي ايراني از رايت ارزان‌قيمتي برخوردارند، علت استقبال پايين از فيلم‌هاي ايراني را در بازار فيلم، فيلم نساختن  براساس استاندارد‌هاي جهاني در ايران عنوان كرد و گفت: اكثر فيلم‌هاي ايراني بر خلاف قاعده جهاني فاقد قهرمان هستند و مخاطب خارجي با آن ارتباط برقرار نمي‌كند.

مختاري، مدير پخش هدايت فيلم نيز معتقد است به دليل اينكه لابي فروش فيلم‌هاي ايراني وجود ندارد، بازار فيلم ايران چندان موفق نخواهد بود. به گفته اين پخش‌كننده در بازار فيلم ارتباط مؤثري بين فيلمسازان ايراني و خريداران خارجي برقرار نمي‌شود.

غلامرضا فرجي، مدير پخش و بازاريابي حوزه هنري نيز از لزوم بازنگري در برگزاري بازار‌هاي فيلم مي‌گويد و معتقد است نمي‌شود با چنين شرايطي در بازار فيلم فروش مناسبي داشت.

رایگان بودن بازار فیلم چه سودی دارد؟
از سوي ديگر، رايگان بودن حضور خريداران خارجي در بازار فيلم ايران را كه از سوي مديران جشنواره فيلم فجر به عنوان اهرمي تشويقي در نظر گرفته شده است، مي‌توان به نوعي قبول اين نكته دانست كه بازار فيلم ايران برخلاف ادعاهاي مطرح شده درباره ميزان موفقيتش، با وجود برگزاري ۱۹ دوره هنوز در حال معرفي خود به خريداران جهاني است و براي جلب نظر مشتريان بين‌المللي حاضر است امتيازاتي را نيز به رايگان در اختيار مهمانانش قرار دهد.

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۹:۰۳
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=21427

بعدش؟

مطالب مرتبط

4 نظر برای مطلب "جایگاه پخش‌كننده‌هاي معتبر در بازار بین‌الملل فجر؟"

 1. کامران سعیدی گفت:

  بنده دیروووز جشنواره بودم
  و اتفاقا رفتم بازار فیلم هم سر زدم
  اکثر غرفه های حارجی حالی بود و متصدی نداشت
  غرفه های ایرانی هم در حال چای خوردن و صرف نسکافه بودن و دریغ از یه مهمون خارجی…
  اخه واقعا این هزینه کردنااا چه فایده ای داره

 2. علی مجیدی گفت:

  ای بابا
  اینم یه روشیه برای جلب بودجه دیگه
  چرا اینقدر سحت میگیرین
  تا بوده همین بوده

 3. محمد حشمتی گفت:

  کدوم مارکت؟
  شوخی تون گرفته؟؟/
  اصلا بازار فیلمی در کار نیست
  فقط غرفه زدن برای خوشگل کردن جشنواره
  نه خریدار معتبری و نه فروشنده های شناخته شده ای

 4. علی گفت:

  کدوم بازار؟
  گرفتید ما رو؟
  این مارکت که فقط غرفه های ایران و هند و پاکستان ان!!

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code