۳۱۰۶۱۴۰۲

وزیر فرهنگ عراق گفته‌های مدیر امور جشنواره‌های سازمان سینمایی را نقض کرد

سینماژورنال: سال گذشته آرش امینی مدیرکل امور جشنواره‌ها و همکاری‌های بین الملل سازمان سینمایی سفری به عراق داشته و در بازگشت از آن سفر نکاتی را درباره تعامل سینمایی ایران و عراق بیان کرد.

به گزارش سینماژورنال از جمله آن نکات نمایش آثار ایرانی از نیمه پاییز سال ۹۳ در مرکز فرهنگی-تجاری “منصور مال” بغداد بود.

در آن زمان این خبر مطرح شده بود که توافقهای لازم برای نمایش آثار ایرانی براساس جدول زمان بندى سالانه از نیمه دوم آبان ماه در این مرکز فرهنگی انجام شده است.

با این حال “فریاد رواندِزی” وزیر فرهنگ عراق پنج ماه بعد از انتشار خبر آن توافق، در گفتگویی تفصیلی با “شرق” آن خبر را نقض کرده است.

در “منصور هال” امکات حضور شهروندان وجود ندارد

وزیر فرهنگ عراق با اشاره به مشکلاتی که بر سر نمایش فیلم در این مرکز فرهنگی وجود دارد می گوید: این سالن در منطقه سبز بغداد واقع شده که محدوده حکومتی است. تمام ساختمان‌های مهم ازجمله نخست‌وزیری و پارلمان عراق در این منطقه هستند و امکان تردد برای شهروندان به این منطقه بسیارسخت است.

وی ادامه می دهد: با نخست‌وزیر عراق مذاکراتی کرده‌ام تا این منطقه برای استفاده فرهنگی باز شود، چون به مرکز شهر نیز نزدیک است اما هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم.

سینما و تالارهای دیگری هم هست که همه مشکل “منصور هال” را دارند

وزیر فرهنگ عراق با اشاره به دیگر امکاناتی که منطقه سبز بغداد واقع شده خاطرنشان می سازد: نه‌تنها “منصور” بلکه منطقه دیگری نیز داریم که منطقه مناسبی همراه با سینما، تالار و گالری است و در محوطه منطقه سبز است که باید برای گشایش آن کارهایی صورت گیرد. البته سینمای منصور متعلق به بخش خصوصی است و امیدوارم در آینده بتوانیم در این منطقه فعالیت‌های فرهنگی را احیا و گسترش دهیم.

برگزاری جشنواره با مشارکت ایران در حد حرف است

جالبتر اینجاست که بعد از سفر امینی به عراق نکته ای طرح شده بود با محوریت مشارکت ایران در جشنواره فیلم بغداد که بنا بود نوروز امسال در پایتخت عراق برگزار شود. وزیر فرهنگ عراق در این باره نیز بیان می دارد: این موضوع{برگزاری جشنواره بغداد} فعلا فقط در حد حرف باقی مانده است اما برنامه‌هایی برای آن داریم.

image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۳:۵۸
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=3844

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code