۱۵۱۱۱۴۰۱

اولین واکنش مدیرکل شبکه خانگی ارشاد به بازداشت محمد امامی⇐ تهیه‌کننده بازداشتی “شهرزاد” دارای کارت تهیه‌کنندگی است!/ایشان در مقام تهیه‌کننده سریال مشکلی ندارد/سن و سال غلامرضا موسوی طوری است که باید هشدار بدهد و نصیحت کند!!!

سینماروزان: بازداشت محمد امامی تهیه کننده سریال “شهرزاد” بخاطر درگیری در فساد مالی صندوق ذخیر فرهنگیان سبب ساز آن شده است که بسیاری از مخاطبان نسبت به سرنوشت نهایی “شهرزاد۲” بدگمان شوند.

به گزارش سینماروزان از آن سو نگرانی های تند تهیه کنندگانی نظیر غلامرضا موسوی که پیشتر از ورود پولشویان به شبکه خانگی حرف زده بود موجب شده است تا حدودی شرایط سرمایه گذاری در شبکه خانگی مبهم به نظر برسد.

حسین پارسایی مدیرکل شبکه خانگی ارشاد در گفتگو با “شرق” کوشیده به زعم خود هم به بدگمانی مخاطبان و هم نگرانی تهیه کنندگان پاسخ دهد و جالب اینجاست که پارسایی در این گفتگو امامی را دارای کارت تهیه کنندگی از کانون تهیه کنندگی ایران دانسته و گفته حضورش به عنوان تهیه کننده “شهرزاد۲” حتی با اوضاع پیش آمده هم مشکلی ندارد.

متن گفتگوی پارسایی را بخوانید:

‌موضع اداره کل نمایش خانگی سازمان سینمایی درباره وضعیت سریال پرطرفدار «شهرزاد» چیست؟
خوشبختانه فصل دوم سریال «شهرزاد» متوقف نشده است. بلکه با یک برنامه‌ریزی دقیق و حرفه‌ای در دست تولید و بدون هیچ وقفه‌ای در حال تصویربرداری است. «شهرزاد» از جمله آثار فاخری است که سال‌ها جای خالی آن در شبکه نمایش خانگی احساس می‌شد و تولید فصل اول آن موجب ارتقای کیفی آثار محصولات نمایش خانگی شد. استقبال کم‌نظیر مردم از این سریال موجب شد تا عوامل و دست‌اندرکاران این سریال در تدارک ساخت فصل دوم آن برآیند که خوشبختانه تولید آن از هفته اول مهرماه آغاز شده است و تا این لحظه هیچ مانعی از سوی سازمان سینمایی برای ادامه تولید این سریال وجود ندارد.
‌یکی از وظایف دولت‌ها ضمن نظارت شایسته بر امور فرهنگی – هنری، ‌فراهم‌آوردن فضایی امن در ساخت فیلم‌ها و سریال‌هاست. درباره سریال موفق «شهرزاد» به نظر می‌رسد این نکته چندان مورد توجه قرار نگرفته است، به این دلیل که با وجود استقبال مردم از این محصول فرهنگی و حضور کارگردان خوش‌نامی مثل حسن فتحی،‌ سرنوشت تهیه‌کننده آن به این شکل رقم خورد. اصل ماجرای آقای محمد امامی چیست؟
واقعیت این است که دفتر نمایش خانگی سازمان سینمایی مبتنی‌بر قوانین و آیین‌نامه‌های نظارتی به‌درستی به وظایف خود عمل می‌کند و به امور می‌پردازد و سرنوشت فصل دوم سریال «شهرزاد» کاملا روشن است. نه‌تنها متوقف نشده بلکه با تهیه‌کنندگی آقای محمد امامی و کارگردانی آقای حسن فتحی در حال تصویربرداری است و با آغاز سال جدید انتشار پیدا می‌کند. درخصوص آقای امامی باید بگویم من هم مثل شما از طریق رسانه‌ها از این خبر مطلع شدم. ایشان دارای کارت تهیه‌کنندگی از کانون تهیه‌کنندگی فیلم ایران و مجاز به فعالیت در این عرصه است.
‌ خبر رسیده که از پنج ماه گذشته اداره نمایش خانگی سازمان سینمایی به مدیریت شما نسبت به مشکلات آقای محمد امامی هشدار داده بود. آیا این نکته را تأیید می‌کنید؟ اصلا علت این هشدار چه بود؟ آیا به اختلاس ایشان ربطی پیدا می‌کرد؟
خیر. از نظر این اداره‌کل و برابر مقررات موجود، آقای محمد امامی در مقام تهیه‌کننده سریال مشکلی ندارد و هشداری در این خصوص به ایشان داده نشده است.
‌بخش نمایش خانگی کم‌کم داشت رقیب مناسبی برای سریال‌های صداوسیما می‌شد. با این اتفاق به نظر می‌رسد که موقعیت آن تا حدی زیر سؤال رفته است. در این مسیر با توجه به شکایت‌های پی‌درپی صداوسیما از فعالیت‌های سینمایی‌ای مثل وی.‌او.دی، ‌سایت آپارات و…، به نظر شما این نکته به فشارهای خارج از سینما ربط پیدا می‌کند؟
دفتر نمایش خانگی همچنان به‌عنوان مقوّم سینمای ایران و فارغ از هرگونه رقابتی تنها به وظایف و دستاوردهای این حوزه فکر می‌کند. اساسا هویت نمایش خانگی را تولیدات مناسب و فاخر تعیین می‌کنند و استقبال کارگردانان بنام سینمای ایران تأیید و تأکیدی است بر ظرفیت عظیم و بی‌بدیل این حوزه. درباره صداوسیما باید عرض کنم تنها هم‌گرایی و تعامل در این حوزه راهگشای امور است. بی‌تردید قضاوت زودهنگام درباره موضوع وی.او.دی و سایت‌های مشابه موجب نگرانی شده است. چشم‌ها را باید شست و جور دیگر باید دید.
‌ درنهایت سرنوشت فصل دوم «شهرزاد» چه می‌شود؟
فصل دوم «شهرزاد» ساخته می‌شود و به‌زودی مردم خوب و فهیم از دیدن اين سریال لذت خواهند برد.
‌آقای غلامرضا موسوی، ‌رئیس شورای‌عالی تهیه‌کنندگان سینما در گفت‌وگویی با «شرق» ‌مطالبی را اظهار کردند مبنی‌بر اینکه «مسائل پیش‌آمده در جریان شبکه نمایش خانگی و عملکرد مدیرکل شبکه نمایش خانگی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باعث شد با سیستمی مواجه شویم که عملا واژه اقتصاد سینمای ایران دچار معضل شود. من سه سال پیش درباره پروسه سرمایه‌گذاری در شبکه نمایش خانگی و اینکه این قبیل سرمایه‌گذاری‌ها مشکوک به پول‌شویی است صحبت کردم. آقایی گفته بودند که مفهوم پول‌شویی را نمی‌شناسم، ظاهرا همین بزرگوار اکنون به جرم پول‌هایی بی‌حساب در زندان حضور دارد و جالب است که این روزها این پیش‌بینی‌ها شکل عینی به خود گرفته. تعداد آثار مجوز داده‌شده در شبکه نمایش خانگی به‌قدری است که کمر این سیستم را خواهد شکست و به نظر من برخی از این سریال‌ها باعث خیر در شبکه نمایش خانگی نخواهد شد. کارنابلدی برخی از مسئولان باعث شده تا هم‌زمان چند سریال مجوز بگیرند و طبیعتا در زمان نمایش آنها، به‌جای هم‌پوشانی، سریال‌ها رقابت خواهند داشت و احتمال خسارات بیشتری متصور است». واکنش شما به این اظهارات چیست؟‌
ما مسئوليت حاكميتي نسبت به سينما و نمايش خانگي داريم و مسائل صنفي به اصناف مربوط مي‌شود. آقاي امامي از طرف صنف مربوطه كارت تهيه‌كنندگي دارد. سريال «شهرزاد» قبل از اينكه به كسي يا جايي تعلق داشته باشد، به مردم تعلق دارد، اينكه چه كسي اين سريال را و با چه پولي تهيه كرده مهم است؛ اما از نظر ما حد و حدود قانوني براي انجام اين پروژه رعايت شده؛ بعد از اين هر اتفاقي بيفتد مسئله بعدي است. ما پيش‌داوري نمي‌كنيم و تابع مراجع ذي‌ربط هستيم، كسي را هم مقصر و تبرئه نمي‌كنيم. درباره هشدار آقاي موسوي هم بايد بگويم سن‌وسال ايشان طوري هست كه هشدار بدهند و نصيحت كنند، كار خوبي مي‌‌كنند هشدار مي‌‌دهند. البته آقاي موسوي مي‌دانند ما وظايف‌مان را خوب مي‌شناسيم و متناسب با آن عمل مي‌‌كنيم. ايشان نگران پول‌شویی و پرداخت‌هاي بي‌حساب‌وكتاب هستند و هشدار مي‌‌دهند، اين خيلي خوب است؛ ما هم به سهم خود نگران و مراقب هستيم. البته به حرف‌هاي در گوشي بعضي تهيه‌كنندگان درباره هم چندان اهميتي نمي‌دهيم، چون در مقام قضاوت نيستيم.

image_print
تاريخ انتشار: شنبه ۱ آبان ۱۳۹۵ - ۴:۴۰
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=29985

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code