۰۷۱۱۱۴۰۱

محمدحسین فرحبخش با «قالتاق» قلمداد کردن یک مدیر شهری خطاب به شهردار تهران نوشت⇐آقای قالیباف! اگر رییس جمهور شوید از امثال مدیرعامل تصویرشهر که به صراحت می گوید شهید مطهری را قبول ندارم در سیاستگذاری استفاده می کنید؟/رسوخ افکار انجمن حجتیه در مدیریت فرهنگی شهری، سینماگران نجیب ایران را نگران کرده!

سینماروزان: زمزمه های جدی تر شدن کاندیداتوری محمدباقر قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری از یک طرف انتقادات رقبای سیاسی او در عملکرد شهری را موجب شده و از سوی دیگر منتقدان عملکرد فرهنگی او را وارد کارزار کرده است.

به گزارش سینماروزان محمدحسین فرحبخش تهیه کننده و کارگردان سینمای ایران از جمله چهره های فرهنگی است که با نگارش یادداشتی عملکرد فرهنگی قالیباف و به خصوص عملکرد مدیرعامل تصویرشهر را به چالش کشیده است.

متن کامل یادداشت فرحبخش را بخوانید:

السلام علیک یا اباعبدالله (ع) “به راستی با کشتن تو اسلام را کشتند و نماز و روزه را تعطیل نمودند و آداب و رسوم را شکستند و ارکان ایمان را منهدم کردند و آیات الهی را تحریف کردند…

جناب آقای دکتر محمد باقر قالیباف! شهردار محترم تهران! سلام علیکم قطعاً جنابعالی به عنوان مدیری متعهد و پرسابقه در جمهوری اسلامی ایران، اذعان می فرمایید مطابق فرمایشات صریح حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری، انقلاب ما در اصل انقلابی فرهنگی است و اصلا یکی از دلایل پذیرفتن رهبری حضرت امام خمینی (ره) توسط مردم ایران، نگاه مترقی حضرت امام (ره) به مقولات اجتماعی، فرهنگی و دوری آرا و عقاید ایشان از تحجر بوده.
در واقع مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بهمن ۵۷ با انتخاب امام راحل به عنوان رهبر خویش، به روحانیت واپسگرا پیام صریحی داد که در جستجوی اسلام ناب محمدی (ص) و تحکیم حکومت علوی (ع) است. در آن زمان نگاه مترقی امام راحل باعث شد در حالی که بسیاری از روحانیون سنتی سینما را از مظاهر کفر و الحاد می دانستند، ایشان شجاعانه سینما را از مظاهر تمدن بخوانند. از سوی دیگر شما از قول حضرت امام (ره) و از زبان مقام معظم رهبری، حتما و به کرات این نکته را شنیده اید که در این انقلاب و نظام اسلامی، سرپیچی از دستورات دولت قانونی حرام است.

حال باید پرسید چگونه است که در همین شهر تهران و بیخ گوش شما، مدیری که توسط شما منصوب شده به اجتهاد شخصی خود از اکران فیلمی، دارای مجوز قانونی نمایش، در سینماهای شهرداری که با بودجه بیت المال ساخته شده، خودداری می کند و در پاسخ به اعتراض ما گستاخانه اعلام می کند: “در سینماهای متعلق به شهرداری در ایام محرم و صفر فیلم طنز نمایش نمی دهم.” گویی سینما ملک پدری اش است و خندیدن در ماه های محرم و صفر حرام.

جناب آقای قالیباف واقعاً کجای شرع مقدس اسلام خندیدن در ایام محرم و صفر را حرام اعلام کرده که آقای احمدی، مدیریت فاقد صلاحیت سینماهای شهرداری تهران، به استناد آن از نمایش فیلم سینمایی “آس و پاس” که در بیش از ۸۰ سینما در سرتاسر ایران در حال نمایش عمومی است و مورد استقبال چشمگیر مخاطبین قرار گرفته ممانعت می کند؟ به راستی چرا ایشان که باید خادم ملت و هنرمندان باشد، برای سانسور و تحریم سینمای ایران و فیلم های آن دفتر و دستک جداگانه به راه انداخته و از امکانات بیت المال برای تحمیل عقاید و سلایق پوسیده و واپسگرای خودش بهره می برد. جالب است بدانید وقتی با این جنابِ به اصطلاح مدیرِ منصوب شما، از آرا و عقاید شهید مطهری سخن به میان می آوریم و می گوییم این رفتار و دیدگاه او در تقابل با نظرات شهید مطهری و یادآور تفکرات منسوخ تشیع صفوی است، به صراحت و با جسارت اعلام میکند من شیعه صفوی هستم و مطهری را قبول ندارم!!!

این درد را باید به کجا برد که در شهرداریِ اُم القرایِ جهان اسلام مدیری زمامِ مکان های فرهنگی را عهده دار است که چنین عقاید مسمومی دارد و به این عقاید مسموم خود افتخار هم می کند؟ آیا واقعا عرصه مدیریت در شهرداری باید در تیول کسانی باشد که رسماً با آرای شهید مطهری، که امام راحل ایشان را پاره تن خود نامیده اند و مقام معظم رهبری هم ایدئولوژی نظام را متعلق به ایشان دانسته اند، ابراز مخالفت می کنند. به گمان ما این قبیل افراد بیشتر باعث ایجاد بدبینی و بدنامی برای شما و مدیریت شهری هستند و با این افکار منسوخ و مسموم جایشان نه در شهرداری بلکه در انجمن حجته است. این آقا گویا فراموش کرده سالهاست مردم ایران فاتحه افکاری از جنس انجمن حجتیه را خوانده. رسوخ چنین افکار و عقایدی در عرصه مدیریت فرهنگی، آن هم در شهرداری تهران، باعث نگرانی تهیه کنندگان و کارگردانان نجیب سینمای ایران و تضییع حقوق مردمی است که انقلاب کردند تا بساط دیکتاتوری و تحمیل عقاید ناروا در هر لباس و منصبی برچیده شود و به نظر می رسد همان طور که سینه چاکان اسلام ناب محمدی (ص) و تشیع علوی (ع) برای دفاع از حرم آل الله و مبارزه با تفکرات وهابی و داعشی در خارج از مرزهای ایران، جان برکف نهاده و علم مبارزه برافراشته اند، در داخل کشور هم برای مقابله و مبارزه با این نوع تفکرات متحجرانه باید مبارزه کرد و چه تلخ و درناک است دیدن این قبیل متحجرین در عرصه مدیریت فرهنگی شهرداری تهران.

آقای قالیباف تکلیف جناب احمدی و امثال ایشان، که به تعبیر شهید مطهری از زمره شیعیان قالتاق هستند، روشن است و حنای این جماعت دیگر نزد مردم رنگی ندارد. پس روی سخن و سوالم با شماست که دو دوره کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری بودید و از شنیده ها بر می آید خود را آماده کرده اید تا برای بار سوم نامزد مقام ریاست جمهوری شوید. آیا دیدگاه شخص شما هم در زمینه های فرهنگی تا بدین حد متحجرانه و بسته است و آیا چنین نگاهی به مقوله هنر را تایید میکنید؟ آیا در صورت انتخاب به عنوان رییس جمهور قرار است افرادی با افکار امثال آقای احمدی در

در اطراف شما سیاستگزار مسایل فرهنگی باشند؟ آیا فی المثل وزیر ارشادی انتخاب خواهید کرد که چنین افکار متحجرانه ای داشته باشد؟ اگر چنین است که پیشاپیش بدانید اهل فرهنگ و سینمای ایران و عموم ملت ایران پذیرای این تفکرات منحط نخواهند بود.

جناب آقای قالیباف! آقای احمدی علاوه بر اشکالات اساسی در دیدگاه و افکار، در نحوه مدیریت سینماهای شهرداری تهران هم کاستی های فراوانی دارد و باعث نارضایتی غالب پخش کنندگان، تهیه کنندگان و کارگردانان شریف سینمای ایران شده. از شما صمیمانه خواهشمندیم تا دیر نشده جلوی این قبیل رفتارهای فراقانونی و غیرفرهنگی را گرفته و با این فرد و افرادی با این نوع تفکر، در حوزه مدیریت شهرداری برخورد قاطع بفرمایید تا دیگر با افکار ارتجاعی خود، باعث وهن اسلام و فرهنگ اسلامی و بی آبرویی بیشتر برای جنابعالی نشوند. برخورد قاطع شما با این افراد نشاندهنده مخالفت شخص شما با این قبیل افکار و عقاید متحجرانه است. در غیر این صورت مطمئن باشید مسامحه در این فقره را تاب نخواهیم آورد و ساکت نخواهیم نشست.

با آرزوی توفیق
محمدحسین فرح بخش تهیه کننده و کارگردان سینما

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۶
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=34213

بعدش؟

مطالب مرتبط

3 نظر برای مطلب "محمدحسین فرحبخش با «قالتاق» قلمداد کردن یک مدیر شهری خطاب به شهردار تهران نوشت⇐آقای قالیباف! اگر رییس جمهور شوید از امثال مدیرعامل تصویرشهر که به صراحت می گوید شهید مطهری را قبول ندارم در سیاستگذاری استفاده می کنید؟/رسوخ افکار انجمن حجتیه در مدیریت فرهنگی شهری، سینماگران نجیب ایران را نگران کرده!"

  1. هوشنگ گفت:

    قالتاق خودتی داش حسین.

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code