۰۷۰۹۱۴۰۱

لزوم شفاف‌سازی در خروجی ۴۵۰ کارت جشنواره‌ای که طی این سالها برای “منتقدان خانه‌سینما” صادر شده‌ است

سینماژورنال: در فاصله کمتر از یک ماه به برگزاری جشنواره فیلم فجر و در شرایطی که دبیرخانه جشنواره برنامه اش را کاستن از حجم افراد غیرمرتبط با هنر و رسانه در کاخ جشنواره قرار داده است یک اتفاق تازه هم رخ داده است.

به گزارش سینماژورنال این اتفاق تازه آن است که برخلاف سالهای قبل که خبرنگاران و اعضای انجمنی موسوم به منتقدان خانه سینما همزمان با هم برای دریافت کارت ورود به کاخ جشنواره ثبت‌نام می‌کردند امسال برای ثبت نام نوعی تفکیک میان اهالی رسانه و منتقدان وابسته به این انجمن به وجود آمده است.

این تفکیک اگر با بررسی دقیق فعالیتهای حرفه ای اعضای این انجمن صورت گیرد قطعا خواهد توانست در پالودگی کاخ جشنواره از حضور افراد غیرمرتبط موثر باشد.

ارزیابی فعالیت آنها که سال قبل هم از طریق انجمن، کارت کاخ جشنواره را گرفتند

البته که یک راه برای این بررسی مرور فعالیتهای آن دسته از اعضای انجمن است که در سالهای گذشته هم کارت حضور در کاخ جشنواره را دریافت کرده بودند.

این یک واقعیت است که در همه سالهای اخیر بخشی از چهره‌های غیرمرتبط حاضر در کاخ جشنواره از کانال انجمنی موسوم به انجمن منتقدان و نویسندگان خانه سینما کارت ورود به کاخ جشنواره را دریافت می کردند.

حجم کارت گیرندگان انجمن به ۴۵۰ نفر رسیده بود

در سالهای گذشته این انجمن که البته فقط بخشهایی از جامعه رسانه ای مرتبط با سینما را تشکیل می‌دهد به لطف انحصاری که در موجودیتش وجود دارد نزدیک جشنواره که می‌شد لیستی بلندبالا از اعضای خود را برای دبیرخانه جشنواره ارسال کرده و تقاضای کارت ورود به کاخ جشنواره را می‌کرد.

جالب است که در سه سال اخیر حجم آنها که از طریق این انجمن کارت ورود به کاخ جشنواره را گرفته اند به حدود ۴۵۰ نفر رسیده بود!!!

تمامی این ۴۵۰ نفر هم با کارتهایی که عنوان منتقد روی آن به چشم می‌خورد وارد کاخ جشنواره می‌شدند اما آیا واقعا این ۴۵۰ نفر منتقد واقعی سینما بودند؟

شما در نظر بگیرید که در بازه زمانی ده روزه برگزاری جشنواره لااقل روزی ۵ تا ۶ فیلم به نمایش درمی‌آمد یعنی در مجموع ۵۰ تا ۶۰ فیلم. درصد پایین را هم درنظر بگیریم و فرض کنیم که هر کدام از اینها که کارت منتقد گرفته اند فقط روزی ۳ نقد هم که نه ۳ یادداشت یا ۳ ریویو، تولید می کردند باید در انتهای جشنواره حداقل با ۱۳ هزار مطلب تولیدی از نقد گرفته تا یادداشت و ریویو مواجه باشیم.

آیا در قبال ۴۵۰ کارت ۱۰ هزار مطلب تولید شده است؟

حتی اگر ۳ هزار مطلب هم تخفیف بدهیم آیا این انجمن در قبال ۴۵۰ کارتی که گرفته ۱۰ هزار مطلب تولید کرده است؟

دقت کنید که ابدا با کیفیت مطالب تولیدی که میتواند سطوح مختلفی از ضعیف گرفته تا متوسط و قوی را شامل شود کاری نداریم. نگاهمان در اینجا فقط نگاه کمیت گرا است.

آیا دست اندرکاران انجمن بیلانی از فعالیت جشنواره ای سالیان گذشته اعضای خود را دارند؟

آیا دست اندرکاران این انجمن وابسته به خانه سینما هیچ گاه به فکر افتاده‌اند که فقط بیلانی کمی از فعالیت اعضای خود در جشنواره های سالیان گذشته را پیش روی دبیرخانه فعلی قرار دهند. البته که این بیلان باید مستند هم باشد و مطالب تولید شده و البته منبع مطالب هم مشخص گردد.

ای کاش مدیران این انجمن وابسته به خانه سینما، خودشان زودتر از اینها به غربال‌گری اعضایشان پرداخته و بی‌تعارف آنها را که سالهاست فقط حق عضویت می‌دهند و نه فقط در طول سال که هنگام جشنواره هم محتوایی تولید نمی‌کنند را از حساب منتقدان و نویسندگان اصیل جدا می‌کردند تا دبیرخانه جشنواره هم به ناگاه مواجه نشود با حجم انبوهی از چهره‌هایی که به لطف پرداخت حق عضویت سالانه و نه فعالیت نوشتاری در عرصه سینما، حق خود را حضور در کاخ جشنواره می‌دانند.

دبیرخانه جشنواره، منتقدان فعال را از منتقدنمایان جدا کند

اگر چنین بیلانی حتی به صورت کمی هم وجود داشت آن گاه دبیرخانه جشنواره می‌توانست در صدور کارت برای اعضای انجمن انعطاف بیشتری به خرج دهد ولی حالا که این بیلان وجود ندارد این حق دبیرخانه است که به غربال گری اعضای انجمن بپردازد و حساب آنهایی که سالهاست فقط عضویت در انجمن را با خود یدک می‌کشند از آنها که منتقدان و نویسندگان فعال هستند جدا کند.

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۴ - ۷:۴۴
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=14519

بعدش؟

مطالب مرتبط

یک نظر برای مطلب "لزوم شفاف‌سازی در خروجی ۴۵۰ کارت جشنواره‌ای که طی این سالها برای “منتقدان خانه‌سینما” صادر شده‌ است"

  1. یک عضو قدیمی گفت:

    اگربخواهند اعضا را غربال گری کنند ان وقت قرارست چه کسی انها را بر مسند کرسی های شورای انجمن بنشاند. شما فکر می کنید انها از این اعضای بدون هویت که نشانی ومحلی از اعراب در رسانه ها ندارند واصلا این کاره نیستند بی اطاع وبی خبرند. حاشا وکذا. اگر با سو استفاده از جشنواره برای این افراد کارت صادرنمی کردنداینها نه عضو انجمن بودند ونه ملزم به پرداخت حق عضویت بودند.. البته اگر دبیرخانه جشنواره این بار با شناسایی این افراد وشما که وظیفه دارید به دبیرخانه فشار بیاورید که افراد ی که از طریق سایت جشنواره ثابت نام کرده اند در رسانه های مجازی ونوشتار ی اسامی انها را رد گیری کنند ببینند که واقعا این افراد نویسنده ویا خبرنگار ومنتقد هستند. و وجود خارجی دارند به این ترتیب وبا تذکر به مدیریت روابط عمومی وپالایش افرادی که با کارت انجمن در سایت ثب نام کرده اند. مشخص خواهد شد. ضمن اینکه ریس اسبق انج من امسال گویا به بازی گرفته نشده است. ودر کاخ جشنواره تشریف ندارند. امیدورام سید صادق موسوی ومحمد حیدری قاطعانه همانطور که قول دادند برخورد کنند. بنده از شما هم می خواهم این موضوع را جدی دنبال کنید.

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code