۰۹۰۷۱۴۰۱

#بهروز_شعیبی اظهار داشت⇐هیچ‌کدام از فیلم‌های اخیر کن را ندیدم!/نمی‌دانم توهین به ساحت امام رضا(ع) چگونه و به چه شکل در #عنکبوت_مقدس مطرح شده!/#بدون_قرار_قبلی در جواب و واکنش به اثر سینمایی دیگری ساخته نشده!/در دهه شصت فیلمهای زیادی در مشهد تولید شد ولی بعد از گذشت سال‌ها هنوز سکانس حرم از #قیصر_مسعود_کیمیایی جذاب است!/پگاه آهنگرانی آخرین بازیگری بود که برای #بدون_قرار_قبلی قرارداد بست!/از ابتدا دوست داشتم خودم نقش خادم را بازی کنم!/می‌دانم بسیاری از همکارانم در شرایط بسیار سخت‌ معیشتی زندگی می‌کنند!/از خودم خجالت می‌کشم که بسیاری از همکارانم فرصت کار ندارند!

بهروز شعیبی+بدون قرار قبلی

سینماروزان: هیچ‌کدام از فیلم‌هایی را که اخیرا در جشنواره کن پخش شده، ندیدم و نمی‌دانم مقوله دین و معنویت یا توهین به ساحت مقدس امام رضا(ع) چگونه و به چه شکل در آنها مطرح شده!

بهروز شعیبی با رد شایعات مربوط به پاسخگویی به فیلم عنکبوت مقدس در فیلم #بدون_قرار_قبلی با بیان مطلب فوق به روزنامه جام جم گفت: آنچه مسلم است این‌که امام رضا(ع) برای ایرانیان صرفا مقوله و مضمونی مذهبی نیست و تمام ادیانی که در کشور ما در کنار هم همزیستی دارند برای امام رضا(ع) و بارگاه‌شان حرمت و احترام ویژه‌ای قائل هستند.  ما هم از روزی که تصمیم به ساخت فیلم بدون قرار قبلی گرفتیم و حتی زمان اکران جشنواره‌ای آن، بارها متذکر شدیم بخشی از پایه‌های اصلی فیلم بر اساس رابطه ایرانیان و حس و حالی که با امام رضا(ع) و حرم مطهرشان دارند، شکل گرفته.

وی تاکید کرد: بنابراین بدون قرار قبلی در جواب و واکنش به اثر سینمایی دیگری ساخته نشده و اصولا مقوله دین، مقوله‌ای نیست که خیلی سریع و با سفارش بتوان به نتیجه‌ای مطلوب رسید. اکران فیلم هم از مدت‌ها قبل و برای دهه کرامت برنامه‌ریزی شده بود و چه فیلم بحث برانگیزی در کن نمایش داده می‌شد چه نمی‌شد، در نظر داشتیم بدون قرار قبلی را همزمان با دهه کرامت و ولادت امام رضا(ع) اکران کنیم که خوشبختانه میسر شد.

به‌روز شعیبی گفت: در دهه ۶۰، فیلم‌های زیادی مثل «گمشده»، «زمزمه» و… در مشهد تولید شدند که به اندازه به موضوع امام رضا(ع) پرداختند و سعی نمی‌کردند تصویری را بیش از آنچه اقتضای داستان بود، از حرم مطهر آن حضرت(ع) نشان دهد. بعد از گذشت سال‌ها هنوز سکانس حرم از فیلم «قیصر» ساخته مسعود کیمیایی که ننه مشهدی را به زیارت امام رضا(ع) می‌برند برای مخاطب جذاب است. به این علت که انگار مسعود‌کیمیایی این سکانس را با دلش و عشق گرفته.

شعیبی درباره چگونگی انتخاب پگاه آهنگرانی برای بدون قرار قبلی گفت: سال‌ها بود پگاه آهنگرانی را می‌شناختم و بنا بود از خیلی پیشترها با هم کار کنیم اما شرایط آن مهیا نمی‌شد تا رسیدیم به این فیلم. وقتی فیلمنامه را برای او فرستادم دو اتفاق همزمان افتاد. نخست این‌که بلافاصله پگاه آهنگرانی جواب داد و از آنجا که زمانش آزاد بود، خیلی زود به ما پیوست. او تقریبا آخرین بازیگری بود که برای فیلم قرارداد بست و من بسیار از این بابت خوشحالم. چون بازیگر توانا و باانگیزه‌ای است.  او انسان و همکار بسیار خوبی است و مجموع این عوامل، من را از همکاری با ایشان بسیار خشنود می‌کرد.

بهروز شعیبی درباره ایفای نقش خودش در قالب خادم امام رئوف بیان داشت: از ابتدا دوست داشتم خودم این نقش را بازی کنم. البته از این‌که در کاری هم کارگردان باشم هم بازیگر همیشه پرهیز کردم. چون کار را برایم سخت می‌کند اما این سکانس کوتاه بود و مهم‌تر این‌که خادم حرم امام رضا(ع) بود.

شعیبی با اشاره به مشکلات اقتصادی فعالان سینمای در سال‌های اخیر بیان داشت: امروز با تمام مشکلات فیلمسازی وقتی می‌بینم در حالی فیلم می‌سازم که بعضی از همکارانم حتی فرصت ساخت فیلم ندارند یا فیلم می‌سازند اما به هر دلیلی فرصت اکران نمی‌یابند از خودم خجالت می‌کشم که گله‌گذاری‌های بیهوده یا توقعات نابجا داشته‌باشم.  در صورتی‌که تصویر بیرون درمورد فیلم ما این است که تمام امکانات تولید و اکران به آن تعلق دارد. جالب است بدانید در تولید فیلم بدون قرار قبلی به قدری با مشکلات مالی روبه‌رو بودیم که بخش عمده‌ای از تولید گذشته بود و من نمی‌دانستم این فیلم بالاخره تمام می‌شود یا نه.  دو سال از زندگی‌ام را در شرایطی گذراندم که حتی دستمزد یک فیلم سینمایی را نگرفته بودم. یعنی در شرایط این‌گونه فیلمسازی کردم. با وجود این می‌دانم بسیاری از همکارانم به‌خصوص با گذراندن دوران کرونا در شرایط معیشتی بسیار سخت‌تر از اینی که من هستم، هستند.

بهروز شعیبی کارگردان فیلم بدون قرار قبلی: از خودم خجالت می‌کشم که همکارانم بیکارند

بهروز شعیبی کارگردان فیلم بدون قرار قبلی: از خودم خجالت می‌کشم که همکارانم بیکارند

image_print
تاريخ انتشار: شنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۹
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=69829

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code