۳۱۰۶۱۴۰۲

انتقاد #محمد_حاتمی بازیگر آژانس شیشه‌ای و بادیگارد از صدور بیانیه به‌جای حل مشکلات معیشتی توسط روسای خانه سینما: فایده این بیانیه‌ها برای اهالی سینما چیست؟/اینکه پنج یا هفت نفر به‌جای صنف ۵هزارنفره سینما، بیانیه می‌دهند با دموکراسی منافات ندارد!؟/چرا با وجود این همه بیانیه، سینماگران در ساختار تامین اجتماعی همچنان معادل #صیادان_فصلی هستند؟؟

سینماروزان/پیمان اسماعیلی: صدور بیانیه‌های گاه و بیگاه از روسای خانه سینما بی آن که مشخص گردد نفع این بیانیه ها برای صنف سینما و آحاد اعضای خانه سینما چیست، پرسش بسیاری از اهالی سینماست؟ آیا این بیانیه‌ها باعث می‌شود مشکل بیمه بیکاری سینماگران، حل شود؟ یا آن که بیمه بازنشستگی ویژه ای برای سینماگران ایجاد گردد؟ مشکل آنجاست که با وجود این بیانیه‌ها، سینماگران در ساختار بیمه تامین اجتماعی همچنان معادل صیادان فصلی هستند!

محمد حاتمی بازیگر باسابقه سینما و تئاتر با بیان مطلب فوق به سینماروزان گفت: نکته مهم در بیانیه نویسی های اخیر خانه سینما که به خانه تئاتر هم سرایت کرده این است که آیا این بیانیه‌ها، شامل نظر تک تک اعضا صنوف خانه سینما است و آیا با همه آنها برای صدورشان تشریک مساعی شده است یا نه؟

بازیگر “آژانس شیشه ای” و “زمانه” ادامه داد: در واقعیت این طور است که پنج یا هفت نفر آدم در اتاقی می‌نشینند و تصمیمی می گیرند و بی پرس و جو کردن از اهالی سینما، بیانیه ای را صادر میکنند که به نظر خودشان به نفع همه اهالی سینما است ولی  این نظرات کاملا شخصی است!

حاتمی تاکید کرد: اینکه پنج یا هفت نفر به‌جای صنف پنج هزارنفره سینما، بیانیه می‌دهند با دموکراسی منافات ندارد؟؟ اینکه افراد به خاطر جایگاه مدیریت مقطعی خود به جای همه خانواده سینما تصمیم می‌گیرند و عنوان میکنند که ما صلاح دیدیم به جای همه این نوع بیانیه ها را بدهیم، به نظر من کار اشتباهی است و با روح دموکراسی و حقوق فردی تک تک هنرمندان در تعارض است! چرا قبل از انتشار بیانیه‌های متعدد، نظرات اهالی سینما درباره آنها را جویا نمی‌شوند؟

محمد حاتمی

محمد حاتمی

بازیگر “بادیگارد” و “افسانه آه” در ادامه افزود: صدور چنین بیانیه هایی نیازمند کار شورایی است و نمی‌شود برای همه چیز حکم کلی صادر کرد. من با این رویه مخالفم و اولا که با وجود امکانات فعلی می‌شد فراخوانی از طریق سایت خانه سینما منتشر می‌شد و بیانیه را به نظر تمام اعضا میگذاشتند تا معلوم گردد از جمع حدود ۵هزار نفره خانه سینما، چند نفر زیر بیانیه را امضاء می‌کنند. ثانیا حتی اگر این کار را هم نمی‌توانند بکنند حداقل باید از هر صنف بیست نفر دارای شأن اجتماعی، صلاحیت و تجربه را جمع کرده و درباره صدور بیانیه با آنها مشورت کرد.

محمد حاتمی تاکید کرد: اغلب ما اعضای خانه سینما از برخی از شرایط اجتماعی و شرایط معیشتی نارضايتي هایی داریم و مدتهاست در انتظاریم صنفی که سالانه برای تمدید عضویت از اعضا، حق عضویت می‌گیرد، کاری هم کند برای حل مشکلات اولیه سینماگران. تنها راه بازگشت اعتبار به خانه سینما، بازگشت به حل مشکلات معیشتی سینماگران و قبل از همه حل مشکل بیمه بیکاری و تعریف ردیف بیمه بازنشستگی ویژه برای اهالی سینماست.

image_print
تاريخ انتشار: دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۸
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=77778

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code