۱۲۰۱۱۴۰۲

سکانسهای آیت ا.. جنتی؛ عامل ممیزی مستندی که به جشنواره فجر آمده؟!

مستند “فیه مافیه” که سختیهای فیلمسازی با موضوع روحانیت را به نمایش گذاشته در شرایطی به جشنواره فجر آمده که گویا برخی سکانسهای فیلم دستخوش تغییر شده است. سینماژورنال در گفتگو با کارگردان کار درباره این تغییرات صحبت کرده است.

سینماژورنال: “فیه مافیه” مستندی است ساخته جوانی به نام صادق داوری فر. مستندی که برخلاف نامش هیچ ربطی به کتاب “فیه مافیه” مولانا ندارد.

 به گزارش سینماژورنال کارگردان “فیه مافیه” کوشیده در اثرش بخشهایی از دردسرهایی که در ساخت فیلم با محوریت روحانیون و درباره قشر روحانیون وجود دارد را به تصویر بکشد. این فیلم که در بخش مستند جشنواره فیلم فجر امسال حضور دارد پیشتر در جشنواره سینماحقیقت رونمایی شد و البته همین رونمایی بود که حساسیتهایی را نسبت به آن به وجود آورد.

ماجرا بر سر آن بود که برخی سکانسهای فیلم و از جمله سکانسی که درباره آیت ا.. احمد جنتی از فقهای باسابقه و دبیر شورای نگهبان است به مذاق عده ای خوش نیامد و همین باعث شد که سیاستگذاران جشنواره فجر هم برای تدوین مجدد فیلم توصیه هایی را به کارگردان آن بنمایند.

فیلم را اندکی تغییر داده ام

صادق داوری فر درباره اینکه آیا فیلمش با ممیزی به جشنواره آمده به سینماژورنال گفت: تقریبا کار تازه ای را درباره فیلم انجام ندادم. بعد از اینکه فیلم در جشنواره سینماحقیقت به نمایش درآمد من تصمیم گرفتم بنا به نظر مخاطبان جشنواره فیلم را اندکی تغییر بدهم.

ریتم تدوین تغییر کرد

وی درباره چگونگی این تغییرات افزود: ریتم تدوین را تغییر دادم؛ برخی سکانسها که بیشتر بود را کمتر کردم و برخی را که کوتاهتر بودم اضافه کردم. میتوان گفت همان نسخه جشنواره سینماحقیقت با ریتم بهتر به جشنواره فجر آمده است.

فیه مافیه

فیه مافیه

آیا سکانسهای حاشیه ساز حذف شده؟

مهمترین سوال سینماژورنال از داوری فر این بود که آیا سکانسهای مربوط به آیت ا.. جنتی از “فیه مافیه” حذف شده یا نه و او نیز به پاسخی غیرمرتبط بسنده کرد و گفت: “فیه مافیه” در جشنواره فجر حضور دارد و منتظرم سنجش واکنش مخاطبان جشنواره نسبت به آن هستم.

عدم همکاریهای لازم باعث شد رویه ای دیگر در پیش گیرم

داوری فر در انتهای گفتگوی خود با سینماژورنال با بیان اینکه عدم همکاری با او برای ساخت مستندهایی با مضمون روحانیت باعث شده که دیگر سراغ این سوژه نرود تاکید کرد: با “فیه مافیه” مستندهایی که مرتبط با روحانیت ساختم به اتمام رسید. عدم همکاریهای لازم در ساخت این مستندها باعث شد رویه ای دیگری در پیش گیرم و در کارهای بعدی به سراغ سوژه هایی کم دردسرتر خواهم رفت.

image_print
تاريخ انتشار: پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۵
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=233

بعدش؟

مطالب اخیر

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code