۱۷۰۹۱۴۰۱

۱۲ سال بعد از زلزله بم؛ بزرگترین سینمای جنوب‌شرق کشور همچنان ویران است+عکس و تقاضای نمایندۀ مالکان سینما از رییس سازمان سینمایی

سینماژورنال/حامد مظفری: دی ماه ۸۲ زلزله ای در بم واقع در شرق استان کرمان به وقوع پیوست که علاوه بر از بین بردن بخش عمده ای از بافت مسکونی این منطقه خسارات فراوانی را هم به سازه های فرهنگی این شهر تاریخی وارد آورد.

به گزارش سینماژورنال از جمله این خسارات به سینما شهرتماشای بم وارد آمد که بر اثر وقوع زلزله کاملا ویران گشت.

حدودا ۱۲ سال بعد از زلزله همچنان این سینما که زمانی بزرگترین سینمای جنوب شرق کشور توصیف می شد ویران است.

تلاشهایی که حاصلش برپایی یک اسکلت فلزی است

البته که در سالهای ابتدایی بعد از زلزله، تلاشهایی برای بازسازی این سینما از سوی مالکان آن و وزارت ارشاد انجام شد اما این تلاشها تا امروز جز برپا کردن یک اسکلت فلزی بر زمین سینما، خروجی دیگری نداشته است.

فقط یک وام جزیی با کارمزد نصیبمان شد

سهیلا اکبری که نماینده قانونی مالکان سینما شهرتماشای بم است درباره دلیل این وضعیت به سینماژورنال می گوید: مشکل اصلی بر سر تامین مالی پروژه بود که متاسفانه به طور کامل محقق نشد.

وی ادامه می دهد: ما فقط یک وام حدودا ۲۰۰ میلیونی آن هم نه به صورت قرض الحسنه که با کارمزد ۴ درصد از بانک صادرات و به سفارش وزارت ارشاد عایدمان شد که این وام هم کفاف ساخت پردیسی سینمایی با زیربنای ۳ هزار مترمربع را نمی داد.

با این وام فاز اول کار به اتمام رسید

اکبری با اشاره به فعالیتهایی که با دریافت هم وام انجام داده می افزاید: با این وام فاز اول یعنی کار طراحی و سپس اجرای اسکلت بندی پردیس سینمایی انجام شد ضمن اینکه کار ساخت یک رستوران و مهمانپذیر که بخشی از مجموعه سینمایی بود را هم به انجام رساندیم.

پردیس بم
پردیس سینمایی بم پنج سال است که محدود شده به همین اسکلت فلزی

سهیلا اکبری با اشاره به اینکه بعد از انجام این مراحل دیگر عایدی مالی نداشته که ساخت را ادامه دهد به سینماژورنال می گوید: از زمانی که اسکلت بندی را انجام داده ایم ۵ سالی می گذرد و در این مدت بارها و بارها با مقامات مختلف شهر بم و اداره ارشاد رایزنی کرده ام بلکه شرایط استفاده از تسهیلات برای ادامه کار را فراهم کنند اما متاسفانه گوش شنوایی وجود ندارد.

انتظار پول بلاعوض نداریم اما کمک کنند تا یک فاز دیگر را به انجام برسانیم

اکبری که نمایندگی پدرش که صاحب اصلی سینما بوده را برعهده دارد خاطرنشان می سازد: ما انتظار نداریم که پول بلاعوض به ما بدهند. به عنوان کسی که عشقش سینماداری است و دوست دارد مردمان شهرش را با سینمای ایران آشنا کند این خواسته را دارم که لااقل شرایط تخصیص یک وام برای انجام فاز دوم کار را که طی آن میتوان لااقل یک سینما را به بهره برداری رساند انجام دهند.

طراحی پردیس به شکل اساطیری

سهیلا اکبری با توصیف اینکه طراحی پردیس سینمایی شهرتماشا توسط یک گروه زبده از مهندسین انجام شده به سینماژورنال اظهار می دارد: طراحی سازه ای این پردیس که شامل ۲ سالن سینما، کافی شاپ و مجتمع تجاری-فرهنگی است به شکلی کاملا اساطیری انجام شده تا شأن شهر تاریخی بم را ارتقا دهد.

پردیس بم
این نمایی است از سازه نیمه کاره ای که زمانی بنا بود پردیس سینمایی باشد

بم نه سینمای دیگری دارد و نه تئاتر و فرهنگسرا

وی ادامه می دهد: مردمان شهر بم بلحاظ امکانات فرهنگی واقعا کمبود دارند. بم نه سالن سینمای دیگری دارد و نه سالن تئاتر و نه حتی یک فرهنگسرا. همین شده که اغلب آنها که دوستدار فیلمهای ایرانی هستند برای فیلم دیدن به شهرهای اطراف می روند و این اصلا زیبنده شهری زلزله زده نیست که مرتب دولتمردان ما درباره حمایت از مردمانش شعار می دهند.

آقای ایوبی! گوشه چشمی داشته باشید به سینمای بم

اکبری در پایان و خطاب به رییس سازمان سینمایی گفت: حجت ا.. ایوبی همواره از دغدغه های فرهنگی خود و تلاش برای افزایش دامنه سالنهای استاندارد سینمایی کشور سخن گفته اند. از جانب مالکان سینما از ایشان می خواهم گوشه چشمی داشته باشد به تکمیل تنها مکان فرهنگی بم. آقای ایوبی! بیایید و کمک کنید تا این پردیس سینمایی به بهره برداری برسد.

image_print
تاريخ انتشار: دوشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۴ - ۹:۵۷
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=2810

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code