۲۴۰۵۱۴۰۱

یک واقعه‌نگاری سینمایی دقیق از همه آنچه بر “۱۷۵ غواص” ایرانی رفت+عکس

سینماژورنال: اولین واقعه نگاری تصویری از آنچه بر سر ۱۷۵ غواص ایرانی در عملیات کربلای چهار آمد در مستندی به نام “۱۷۵ غواص” تصویرسازی شده است.

به گزارش سینماژورنال اوایل سال ۹۴ بود که کشف پیکرهای ۱۷۵ غواص ایرانی که با دستهای بسته و در جریان عملیات کربلای ۴ به شهادت رسیده بودند موجی از تأثر را در جامعه ایران پدید آورد.

به دنبال آن نیز بودند بسیاری از سینماگران که از لزوم تصویرسازی در این باره سخن گفتند اما کمتر کسی بود که به طور عملی به دل کار زده و در این باره مستندسازی کند.

حالا یک تصویرسازی واقعه گرایانه از این اتفاق توسط سعید چاری کارگردان جوانی ساخته است که اخیرا یک کمدی-سیاسی پارودی به نام “فیلسوفهای احمق” را کارگردانی کرده بود.

در مستند “۱۷۵ غواص” حین گفتگو با برخی از سرداران و کارشناسان جنگ و از جمله سردار فتح ا.. جعفری، سردار آسوده و محمدجواد لاریجانی با برخی از شاهدان عینی درباره ماجرای شهادت آن ۱۷۵ غواص صحبت شده است.

175 غواص
۱۷۵ غواص

این مستند که اکنون در مرحله تدوین و ساخت جلوه های ویژه بصری قرار دارد به شکل مستند-داستانی ساخته شده و به جز گفتگوها بخش عمده زمانش به بازسازی گفته های شاهدان عینی اختصاص دارد.

175 غواص
۱۷۵ غواص

سعید چاری در دل تحقیقاتی که برای ساخته درام سینمایی “۱۷۵ غواص” داشت سعی کرده همه چیز را مصور کند و همین تحقیقات مصور بود که تبدیل شد به مستند پیش‌رو.

مستند “۱۷۵ غواص” در جشنواره مقاومت امسال رونمایی خواهد شد.

175 غواص
۱۷۵ غواص
image_print
تاريخ انتشار: پنج شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۷
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=20583

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code