۱۴۰۴۱۴۰۱

یک سینماگر باسابقه مطرح کرد⇐یکایک مدیران صنفی که حق سینماگران را خوردند باید مورد بازخواست قرار گیرند!/چرا بعد از سالها همچنان عیدی‌ میلیاردی ارشاد به خانه سینما فقط به عده‌ای خاص می‌رسد؟!/چرا روسای خانه زندگی‌های لوکسی دارند ولی بدنه صنف لنگ دریافت یک میلیون وام هستند؟/دولت نباید پول را به دست روسای خانه بدهد تا هر طور که دلشان خواست، هزینه کنند!/دولت باید تسهیلات را به طور مستقیم میان اهالی سینما توزیع کند

بهرام بیضایی و اصغر رفیعی جم در پشت صحنه سگ کشی

سینماروزان: یک سینماگر باسابقه با انتقاد از بی‌توجهی روسای صنف سینما به وضعیت معیشتی اعضا خواستار توجه جدی دولت سیزدهم به حل مشکلات شد.

اصغر رفیعی جم مدیر فیلمبرداری و تهیه کننده پیشکسوت سینما با انتقاد شدید از عملکرد خانه سینما به سینماپرس گفت: توقع ما از محمد خزاعی این است که یکایک مدیران خانه سینما را که طی سال های اخیر حق سینماگران را خوردند مورد بازخواست و موأخذه قرار دهند! اگر آقای خزاعی از همین ابتدای کارشان به عنوان رئیس سازمان سینمایی و مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جلوی این افراد ایستادگی نکنند و روی اشتباهات آن ها سرپوش بگذارند دیگر تا انتهای دوره ریاست شان نمی توانند جلوی هر ناحقی را بگیرند و از این رو باید جسورانه و شجاعانه حقوق یکایک سینماگران را احقاق بکنند و بدانند که ما پشتیبان ایشان هستیم.

مدیر فیلمبرداری فیلم های سینمایی «سگ کشی» و «وقتی همه خوابیم» افزود: در سالهای اخیر بی‌عدالتی، بی‌انصافی و نابرابری در خانه سینما بیداد کرد؛ به عنوان مثال چند سال متوالی عیدی‌های میلیاردی که وزارت ارشاد به خانه سینما داد تا به صورت یکسان و عادلانه میان یکایک سینماگران تقسیم شود تنها به حدود ۱۰ درصد از اعضا داده شد و دست ۹۰ درصد از سینماگران خالی ماند.

وی ادامه داد: این اتفاقات دیگر نباید تکرار شود که دولت بیاید و یک پولی را به دست مدیران خانه سینما بدهد که آن ها ۹۰ درصدش را بخورند و بچاپند و بخش بسیار ناچیزی از آن را مانند صدقه میان برخی اهالی سینما تقسیم کنند.

رفیعی جم متذکر شد: زین پس باید سیاست های دولت این گونه باشد که به صورت مستقیم با یکایک اهالی سینما ارتباط بگیرند و اگر کمک نقدی و غیرنقدی می خواهند بکنند مستقیما به آحاد اعضا برسد.

این سینماگر سپس با تأکید بر اینکه کسانی که به عنوان مدیر و مسئول در رأس خانه سینما نشسته اند به هیچ عنوان نماینده سینماگران نیستند تصریح کرد: این ها کسانی هستند که با باندبازی تنها به رفقا و نزدیکان خود بها می دهند. همواره در هر دولتی خود را به دولتمردان می چسبانند تا برای خود و ایادی شان امکانات بگیرند. این ها کسانی هستند که با عملکرد ضد فرهنگی و ضد سینمایی شان کلاه بر سر یکایک اهالی سینما میگذارند و انتظار ما این است که در دولت سیزدهم جلوی عملکرد این افراد گرفته شود.

تهیه کننده فیلم های سینمایی «غیرمنتظره» و «خانه عنکبوت» تأکید کرد: خوشبختانه محمد خزاعی از دل سینما آمده و در واقع همه مشکلات را می شناسد، امکان ندارد ایشان نسبت به وضعیت کنونی سینما آگاه نباشد. ایشان باید بدانند که در حال حاضر عده ای از رئوس صنوف سینما به دلیل زدوبندهای فراوان زندگی‌های لوکسی دارند و ۹۹ درصد سینماگران با سیلی صورت شان را سرخ نگه می دارند و لنگ یک وام یک میلیونی هستند. این وظیفه ایشان است که تدبیری برای اجرای عدالت در سینما داشته باشند.

وی در پایان این گفتگو گفت: به خصوص انتظار ما از آقای خزاعی این است که نسبت به صنوف ضعیف تر که دستمزدهای کمتری می گیرند و میزان فشار کاری شان بسیار بیشتر از دیگران است توجه ویژه داشته باشند و تدبیری اتخاذ کنند تا با کمک های مستمر و ماهیانه دیگر هیچ یک از سینماگران برای تأمین حداقل های زندگی شان دغدغه خاطر نداشته باشند.

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۶:۲۱
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=66278

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code