۱۰۰۳۱۴۰۲

یک انیمیشن ساز ارزشی در گفتگو با رسانه اصولگرا⇐چند موشک هم به حوزه هنری شلیک کنید!

سینماروزان: فرهاد عظيما، كارگردان انيميشنهای «نبرد خليج فارس» كه قسمت دومش سال گذشته علیرغم محدودیت سالن اکرانی نسبتا خوب داشت به تازگی در گفتگویی که با رسانه اصولگرای «جوان» به بهانه شمول فرهنگی پیام «آتش به اختیار» داشته به گلایه از حوزه هنری پرداخته است.

فرهاد عظیما  در پاسخ به اين سؤال كه با توجه به عمليات موشكي مقتدرانه و غرورآفرين سپاه پاسداران فكر نمي‌كنيد الان زمان خوبي براي پخش انيميشن شما از رسانه ملي باشد گفت: حقيقيتاً همينطور است اما دوستان ما در صداوسيما بايد پيشقدم شوند و با حفظ شئونات تهيه‌كننده موضوع را مطرح كنند اما متأسفانه مصلحت‌انديشي‌ها و نگاه‌هاي سليقه‌اي كه محافظه‌كارانه رفتار مي‌كنند، همواره مانع اقدام و عمل بجا و شايسته در ارگان‌هاي مختلف است.

كارگردان انيميشن جنجالي نبرد خليج‌ فارس در ادامه اين گفت‌و‌گو به ضعف انقلابي‌گري برخي نهادها از جمله حوزه هنري اشاره كرد و به شوخي گفت: به نظرم لازم است سپاه چند موشك هم به نهادهايي مانند حوزه هنري شليك كند (خنده) تا شايد تكاني بخورند و اقدام و عمل انقلابي بجا از آنها سر بزند.

اين انيميشن‌ساز با اشاره به عمليات موشكي سپاه عليه داعش گفت: پيش از عمليات نظامي هميشه لازم است عمليات فرهنگي انجام شود. ما سال‌ها پيش از اينكه رهبر معظم انقلاب مجبور شوند اينقدر صريح به آنهايي كه خواب هستند فرمان «آتش به اختيار» بدهند يك گروه پنج نفره تشكيل داديم و با كامپيوترهاي شخصي‌مان شروع به توليد انيميشن كرديم، تهران هم نبوديم، در شهرستان كار مي‌كرديم و هنوز هم شهرستاني هستيم، آن زمان هيچ‌كس به ما نگفت بياييد اين پول را به شما مي‌دهيم انيميشن بسازيد، خودمان احساس كرديم بايد كار فرهنگي كنيم. البته خيلي‌ها از حمايت حرف مي‌زنند و پايش برسد زياد شعار مي‌دهند ولي به وقت عمل عرصه را خالي مي‌كنند.

عظيما به اين اشاره كرد كه متأسفانه از ما حمايت نشد و گفت: شما ببينيد الان كه سپاه اين عمليات غرور‌انگيز را انجام داده چقدر هشتگ در فضاي مجازي در رابطه با اين موضوع داغ مي‌شود اما براي انيميشن ما كسي هشتگ داغ نكرد، حمله موشكي سپاه امروز در صدر رسانه‌هاي مهم جهان بود و اينقدر بازتاب داخلي و بين‌المللي داشت، انيميشن نبرد خليج فارس مدت‌ها جلوتر همين تأثير را در سطح جهان داشت، ما خبر اول رويترز شديم، از رويترز بالاتر كه نداريم ولي در ايران تقريباً با سكوت خبري مواجه بوديم.

اين فعال فرهنگي در ادامه خاطر نشان كرد: ما متأسفانه آدم مدعي زياد داريم، وقتي حرف انقلابي‌گري زده مي‌شود يك عالمه جان بركف وجود دارد اما موقع عمل از خيلي‌ها به اصطلاح بخار بلند نمي‌شود، عده‌اي فقط سر سفره انقلاب نشسته‌اند و شعار مي‌دهند، اينها پايش برسد مانع هم درست مي‌كنند، متأسفانه جنگ نرم را هنوز جدي نگرفتيم، كجا هستند افسران جنگ نرم؟ اگر اين ارتش ۲۰ ميليوني مثل ما گروه‌هاي پنج نفره تشكيل بدهند و كار فرهنگي كنند چه اتفاقي مي‌افتد؟ ۲۰‌ميليون بسيجي نه، فقط ۴ ميليون بسيجي به طور جدي گروه‌هاي پنج نفره تشكيل بدهند و فكرهاي‌شان را روي هم بريزند و نگاه كنند ببينند در عرصه فرهنگ چكار مي‌توانند بكنند، حتماً رهبر انقلاب بايد اين قدر صريح بگويند آتش به اختيار هستيد؟ خودمان نبايد بفهميم اختيار داريم، ما مي‌توانيم براي انقلاب كارفرهنگي انجام بدهيم؟

عظيما با اشاره به اينكه ارگان‌ها و دستگاه‌هايي مثل حوزه هنري اختلال دارند و به جاي باز كردن راه پيش پاي بچه‌هاي انقلاب مانع هم ايجاد مي‌كنند تأكيد كرد: نبايد نااميد شد، رهبري معظم انقلاب هميشه به جوانان اميد مي‌دهند و سعي مي‌كنند اميدواري از بين نرود، ما معتقد بوديم براي عمليات موشكي بايد سال‌ها قبل انيميشن آن را بسازيم، ما قائل به كار فرهنگي بوديم و هستيم، انيميشن راشل كوري را بارها به صداوسيما عرضه كرديم و حتي گفتيم به طور رايگان كار كنيد اما در اين نهادهايي كه بايد علي‌القاعده انقلابي باشند آدم‌هاي محافظه كار سنگر گرفته‌اند، ايرادهاي بني‌اسرائيلي گرفتند، يك‌بار گفتند رژ لب فلان خانم در انيميشن زياد است، راشل كوري يك انيميشن ضد‌اسرائيلي است و مي‌ترسند اگر آن را پخش كنند مثلاً به عده‌اي در جايي بربخورد جالب است كه هر وقت دوست داشته باشند يواشكي تيكه‌هاي كارهاي ما را براي برخي برنامه‌هاي‌شان بدون اجازه استفاده مي‌كنند، آن خبرگزاري امريكايي كه يهودي و كافر است وقتي مي‌خواهد بخشي از انيميشن ما را استفاده كند تماس مي‌گيرد و از ما امضا مي‌گيرد تا شكايت نكنيم چون آنها بدون حق كپي‌رايت نمي‌توانند چيزي را پخش كنند ولي در ايران از اين اتفاق‌ها نمي‌افتد.

اين انيميشن‌ساز معتقد است: هر چيزي كه از وقتش بگذرد ديگر بي‌فايده مي‌شود، ما در انفجار بمب دوتا موج داريم، يك موج خلأ است و تداوم موج نياز به شوك ديگري دارد، الان موقعي است كه بايد موج دوم در بحث فرهنگي اتفاق بيفتد، البته اين اتفاق الان در فضاي مجازي در حال روي دادن است، خيلي جلوتر و پيشروتر از صداوسيما، ما الان در فضاي مجازي به شدت فعال هستيم ولي صداوسيما هم بايد به وظايف خود عمل و عقب‌ماندگي‌هايش را جبران كند، الان جوري شده كه صداوسيما پشت سر فضاي مجازي مي‌دود و اين دويدن هم اجباري است چون مي‌داند اگر ندود فضاي مجازي منتظر او نمي‌ايستد ولي متأسفانه هيچ‌گاه جلودار نيستند، هميشه صبر مي‌كنند تا ببينند چه اتفاقي مي‌افتد، از دل اين دستگاه‌ها آتش به اختيار بيرون نمي‌آيد. دوستان نمي‌دانند تأثير كار فرهنگي چقدر زياد است، ما نياز به مديران جهادي و انقلابي داريم، بخش عمده‌اي از مديران فرهنگي ما در توليد كار فرهنگي هشت‌شان گرو نه‌شان است، رهبري مثل بچه بايد اينها را هدايت كند.

كارگردان انيميشن نبرد خليج فارس مي‌گويد: اصطلاح نظامي وجود دارد به نام اهداف حساس به زمان، در جنگ امريكا عليه صدام حدود ۱۵ سال پيش هواپيماهايي وجود داشتند كه وظيفه انهدام موشك‌هاي بالستيك را بر عهده گرفته بودند، پيش از اينكه لانچر موشك شليك شود اين هواپيماها بايد موشك‌ها را در زمان خيلي كوتاهي مي‌زدند، اگر نمي‌زدند و شليك مي‌شد از امريكايي‌ها تلفات زيادي مي‌گرفت، كار فرهنگي هم همين است، آتش به اختيار يك مدل حساس به زمان است، بايد براي زدن اهداف حساس آتش به اختيار بود، الان سپاه با اين عمليات دستگاه ديپلماسي ما را تقويت كرد، با چند موشك اين اتفاق افتاد، آبروي دستگاه ديپلماسي كه زمينگير شده بود را خريد. شكست ميز مذاكره را سپاه براي دستگاه ديپلماسي جبران كرد و آنها را چند گام هل داد به جلو، كار فرهنگي از اين هم بالاتر است.

image_print
تاريخ انتشار: سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۸:۰۰
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=39422

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code