۰۷۱۱۱۴۰۱

گزارش یک رسانه اصولگرا از تقدیس فرقه ضالّه و تمسخر ایرانیان در کن!+عکس

سینماروزان: نمایش فیلمی به نام «لرد» که هنوز مجوز نمایش در داخل را دریافت نکرده در جشنواره کن واکنشهایی را متفاوت شده است.

روزنامه اصولگرای «جوان» در گزارشی با تیتر «تقدیس فرقه ضالّه و تمسخر ایرانیان در کن» به مرور این واکنشها پرداخته است.

متن گزارش «جوان» را بخوانید:

در جشنواره امسال کن و در بخش «نوعي نگاه» فيلمي به نام «لرد» حضور دارد؛ فيلمي به کارگرداني محمد رسول اف که هرچند ادعا مي‌شود پروانه ساخت آن صادر شده است، اما هنوز پروانه نمايش آن در داخل صادر نشده، ضمن اينکه اجازه نمايش اين فيلم در جشنواره فجر سال قبل هم داده نشد.
با اين حال گويا براي حضور اين فيلم در جشنواره کن از سوي اداره نظارت پروانه نمايش جشنواره‌اي صادر شده است، آن هم براي نسخه‌اي از فيلم که پر شده از طعنه و تمسخر به ايران و حتي تقديس فرقه ضاله بهائيت. به مانند اغلب آثار جشنواره‌اي سال‌هاي اخير سينماي ايران، «لرد» هم تا توانسته به سياه‌نمايي و کدر نشان دادن مناسبات حاکم در جامعه ايران پرداخته است.
در مرکز فيلم جواني وجود دارد که به مانند شخصيت اصلي فيلم توقيفي «عصباني نيستم» دانشجوي اخراجي است و بعد از اخراج وقتي مي‌خواهد به پرورش ماهی بپردازد با سيکلي اغراق‌آميز از آدم‌هايي روبه‌رو مي‌شود که اجازه فعاليت به او نمي‌دهند.
اين جوان که مدام در فيلم سعي مي‌شود به عنوان فردي فرهيخته و نماينده‌اي از جامعه روشنفکر جا زده شود به طور پياپي از سوي افرادي مورد اذيت و آزار قرار مي‌گيرد که گويا همه وابستگان حکومت هستند و آمده‌اند تا حتي حق حيات را نيز از اين دانشجوي اخراجي بگيرند!
 در امتداد سياه‌نمايي درباره ايران و ساختار حاکم بر آن، در سکانسي از فيلم علناً به تقديس فرقه ضاله بهائيت پرداخته مي‌شود؛ يک دانش‌آموز به اتهام بهائي بودن از مدرسه‌اي اخراج مي‌شود و بعد از خودکشي، حتي اجازه دفن وي در گورستان داده نمي‌شود!
نمايش اين فيلم در جشنواره کن نه فقط تمسخر تماشاگران به هنگام نمايش فيلم به ايران و ايرانيان را موجب شد که سبب‌ساز آن شد که يکي، دو نفر از فيلمسازان ايراني حاضر در جشنواره هم به سازنده‌اش ايراد بگيرند.
جالب است كه نمايندگان رسمي سازمان سينمايي حاضر در اين رويداد و از جمله مدير مادام‌العمر بخش بين‌الملل يک نهاد سينمايي دولتي که با پول بيت‌المال راهي اين سفر شده‌اند، نه تنها کمترين واکنش منفي به سازنده فيلم نشان ندادند بلکه کوشيدند به‌طور کاملاً پنهاني و دور از چشم دوربين‌ها به او تبريک بگويند!
پرسش آنجاست، اداره نظارت سازمان سينمايي چرا براي نسخه‌اي از فيلم که مملو است از استهزاي ايرانيان مجوز نمايش جشنواره‌اي صادر کرده است؟
لرد
رضا اخلاقی و سودابه بیضایی در نمایی از «لرد»
image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۳:۳۴
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=38265

بعدش؟

مطالب مرتبط

6 نظر برای مطلب "گزارش یک رسانه اصولگرا از تقدیس فرقه ضالّه و تمسخر ایرانیان در کن!+عکس"

  1. طناز گفت:

    این اقای امیر…مدیر مادام العمر چرا واکنش نشون نداده؟
    میترسه سال بعد دیگه راهش ندن بره جشنواره؟
    اینا خیانت نیست؟
    اینا وطن فروشی نیست؟

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code