۰۸۱۱۱۴۰۱

“کیهان” طرح کرد⇐اگر “فروشنده” رکورد زده یعنی پول ۲۰۰ هزار نفر از مخاطبان “سالوادور…” پس داده شده

سینماروزان: شائبه های مرتبط با رکوردزنی “فروشنده” اصغر فرهادی در گیشه ها مدام بیشتر می شود.

به گزارش سینماروزان در روزهای گذشته و  در شرایطی که برخی رسانه های نزدیک به فرهادی از رکوردزنی این فیلم حرف زده و به آمار سینماتیکت استناد می کردند گزارشی منتشر شد و البته در آن گزارش مشخص شد که مبتنی بر آمار پخش کنندگان “فروشنده” نه تنها رکورد نزده بلکه حداقل یک میلیاردی تا رکوردزنی فاصله دارد.(اینجا را بخوانید)

به تازگی روزنامه “کیهان” نیز با ارائه گزارشی که رگه های طنز دارد به طرح شبهه مرتبط با رکوردزنی متکی بر آمار فروش بلیت فقط در سینماهای مکانیزه پرداخته است.

متن گزارش “کیهان” را بخوانید:

حکایت برره‌ای فروش در سینمای ایران

روز ۱۹ آبان بود که ناگهان پخش‌کننده فیلم «فروشنده» اعلام کرد این فیلم به توفیق دیگری در تاریخ سینمای ایران دست یافته (بدون آنکه لیست توفیقات قبلی ضمیمه این اعلام شود!) و با گذشتن از رکورد قبلی پرفروش‌ترین فیلم (۱۴ میلیارد و ۳۳۰ میلیون تومان) که متعلق به فیلم «من سالوادور نیستم» بود، به مقام پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران نائل آمده است.

میزان فروشی که در همان روز از سوی دفتر پخش فیلم یاد شده اعلام شد و در خبرگزاری‌ها هم انعکاس یافت، رقم ۱۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بود. این درحالی بود که ۴ روز بعد وب‌سایت خبر آنلاین (از پایگاههای خبری وابسته به دولت) میزان فروش فیلم «فروشنده» را حدود ۱۶ میلیارد تومان اعلام کرد. یعنی فیلم فوق‌الذکر در طی ۴ روز، یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دیگر فروخته بود!

به عبارت دیگر روزانه ۳۵۰ میلیون تومان برای دیدن این فیلم بلیط فروخته شده بود که بطور متوسط آمار ۳۵۰۰۰ بیننده را برای هر روز رقم می‌زد. یعنی اگر بطور متوسط هر سالن سینما را با ۱۰۰ صندلی فرض کرده و بر فرض محال هم فکر کنیم که این سالن‌ها در تمام مدت این ۴ روز پر بوده و جای سوزن انداختن نداشته، بازهم ۳۵۰ سالن سینما مورد نیاز  بوده تا این تعداد تماشاگر را جوابگو باشد.
با توجه به اینکه براساس آمار رسمی موسسه «سینماشهر» تعداد سینماهای فعال در کشور ۲۱۲ با ۳۱۵ سالن است، بنابراین برای به حقیقت پیوستن آمارهای یاد شده، حتما  ۱۳۸ سینما یا  ۳۵ سالن در طول این ۴ روز ساخته شده یا از جایی قرض گرفته شده و یا در عالم رویا تحقق یافته است!

“فروشنده” به فروش دو ماه قبل “…آلبالو” هم نرسیده بود
البته برای فروش فیلم «فروشنده» این آمارها و تحرکات به اصطلاح پوچ از همان بدو اکران شروع شد که علیرغم خرید تمامی بلیط‌های سانس‌های اولیه (گویا حتی در ساعت ۵/۶ صبح)، بازهم اکثر سالن‌های نمایش‌دهنده به قول معروف پر از خالی بود!
اما نگاهی به آمارهایی که توسط مراکز رسمی و دفاتر فروش فیلم‌ها در ماههای قبل ارائه گردید، مسئله فروش «فروشنده» را مشکوک‌تر می‌کند! مثلا روزنامه سینما در شماره ۱۷۶ مورخ ۹ خرداد ۱۳۹۵ براساس آمار رسمی، میزان فروش کل فیلم «من سالوادور نیستم» را ۱۵ میلیارد و ۲۵۵ میلیون تومان ذکر کرده و ۳ ماه بعد، آمار فروش این فیلم (که در نشریات همان زمان درج شد) حکایت از فروش ۱۶ میلیارد و ۱۵۰ میلیونی آن داشت. ضمن آنکه در همان زمان فروش فیلم «پنجاه کیلو آلبالو» ۱۵ میلیارد و ۵۰ میلیون تومان ذکر شده بود.

یعنی در همان روزی که دفتر پخش فیلم «فروشنده» رکورد‌شکنی تاریخی آن را با ۱۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اعلام کرد، براساس آمار ارائه شده، آن فیلم حتی به رقم فروش دو ماه قبل فیلم «پنجاه کیلو آلبالو» هم نرسیده بوده! اگرچه در آن تاریخ فیلم اخیر از اکران برداشته شده بود.)

اگر “فروشنده” رکورد زده یعنی پول ۲۰۰ هزار نفر از مخاطبان “سالوادور…” پس داده شده
حالا نگاهی به آغاز این مطلب و ادعای پخش‌کننده فیلم «فروشنده» در رکورد شکنی تاریخی این فیلم که البته مورد تایید برخی وب‌سایت‌های خبری و نشریات و حتی دفاتر فروش هم قرار گرفت، بیندازید و آن را با آمارهای دو ماه قبلش مقایسه نمایید. با یک حساب ساده متوجه خواهید شد که در طی دو ماه،میزان فروش فیلم «من سالوادور نیستم» از ۱۶ میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان به رقم ۱۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تقلیل یافته است! یعنی حدود یک میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان کم شده است! آیا چنین موضوعی امکان دارد؟!

بله ممکن است! البته فقط یک راه داشته وآن اینکه حدود ۲۰۰ هزار نفر از تماشاگران فیلم «من سالوادور نیستم» به پخش‌کننده آن  فیلم مراجعه کرده و پول خود را پس گرفته اند! به همین سادگی! چرا؟ برای اینکه فیلم «فروشنده» بتواند رکورد تاریخی خود را با هر امکان و به هر وسیله‌ای اعم از دوپینگ تماشاگر و بلیط و گیشه و پخش‌کننده و … بزند!

در قسمتی از سریال تلویزیونی «شب‌های برره»، پایین برره ای‌ها، آب رودخانه را به روی بالا برره‌ای‌ها بسته بودند. شخصیت اصلی داستان که به این منطقه تبعید شده بود، پرسید چگونه چنین چیزی ممکن است؟ مگر می‌شود آب از پایین به بالا برود؟ در پاسخش می‌گفتند اینجا برره است دیگر!

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۷ آذر ۱۳۹۵ - ۶:۴۵
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=31538

بعدش؟

مطالب مرتبط

6 نظر برای مطلب "“کیهان” طرح کرد⇐اگر “فروشنده” رکورد زده یعنی پول ۲۰۰ هزار نفر از مخاطبان “سالوادور…” پس داده شده"

 1. حسن گفت:

  فروشنده طبق آمار سینما مگ ۱۵۳ ملیون از سالوادور کم داره و روز های اکرانش هنوز ۳۹ روز از سالوادور کمتره
  آمار سینما تیکت ۱۵,۱۵۴,۷۷۷,۰۰۰
  ۱۵٫۵۵۱٫۸۰۰ آمار سینما مگ
  نمیدونم چجوری شما میگید ۱ ملیارد کم داره اگه آمار دفتر پخش من سالوادور نیستم آمار دقیق رو نشون نده نمیشه استناد کرد
  ۳ درصد سینما های کشور مکانیزه نیست یعنی سالوادور تو اون ۳ درصد ۲ ملیارد فروخته.

  با تشکر از سینما ژورنال لطفا چاپ کنید.

  • رضا قاهری گفت:

   دوست عزیز اگه فقط ۲ درصد بحث برانگیز شده
   میشه به این سوال جواب بدید؛
   همین الان که ساعت ۱۲ روز یکشنبه هفتم آذر هستش فروش فروشنده تو سینماتکیت ۱۵ میلیارد و ۱۵۰ میلیون ذکر شده در صورتی که علی سرتیپی پخش کننده فیلم دو روز قبل یعنی جمعه ۵ آذر گفتن که فروش فیلم ۱۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون و رد کرده!!!
   مگر امکان داره که ۲ درصد این اختلاف فاحشو موجب بشه!
   البته این درباره تمامی فیملهای روی پرده هست که بین آمار مکانیزه با آمار واقعیش اختلاف محسوس وجود داره مثلا خشکسالی در سینماتیکت ۲ میلیارد و ۲۰۰ هست اما پخش کننده میگه ۲ میلیارد و نیم رو رد کرده

   • علیرضا گفت:

    البته درباره بقیه فیلمها هم همینه
    مثلا آس و پاس ۲ میلیارد و ۲۵۰ فروخته اما سینماتیکت زده ۲ میلیارد
    یا سایه های موازی طبق گفته پخش کننده ۶۰۰ میلیون و رد کرده ولی تو سینماتیکت به ۵۰۰ هم نرسیده!

 2. حسن گفت:

  اگه آقای سرتیپی گفته ۱۵٫۵۰۰٫۰۰۰
  یعنی باید به آمار سینما مگ اطمینان کرد.

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code