۱۲۰۳۱۴۰۲

پیام اختتامیه کن۲۰۱۸⇐اصغر به خانه برگرد و در ایران فیلم بساز!/جعفر در خانه بمان و ممنوع‌الخروجی‌ات را در آغوش بگیر!+فهرست کامل برندگان

سینماروزان: اختتامیه جشنواره کن۲۰۱۸ برای ایرانیان ولرم تمام شد آن هم با یک جایزه “نوعی نگاه” برای فیلم “مرز” ساخته علی عباسی ایرانی مقیم سوئد و یک جایزه اشتراکی یا نصفه جایزه که به جعفر پناهی ممنوع الخروج برای فیلمنامه “سه رخ” دادند.
“سه رخ” فیلمیست که جعفر با تاثیرپذیری از سینمای عباس کیارستمی ساخته و گواهی بر آن که جعفر بعد از مدتها که به دنبال خلق سبک شخصیش بود به جایی نرسید و دوباره به کیارستمی بازگشت و حتی در پیام اختتامیه هم از کیارستمی نام برد تا اعتبار کسب کند بدون آن که از اختلافات کیارستمی با روند کاری امثال او که با اپوزیسیون انگاری به دنبال جلب توجهند حرف بزند.

اصغر فرهادی و فیلم تازه اش “همه میدانند” که در اسپانیا تولید شده نیز در اختتامیه کن کاملا دست خالی ماند تا مهمترین پیام این محفل برای جعفر ماندن در ایران و خالی کردن صندلی در کن باشد و برای اصغر بازگشت به ایران و نمایش اگزجره و گاه تخیلی اجتماع ایران!

برنده نخل طلای کن۲۰۱۸ فیلم ژاپنی “دله دزدها” بود با محوریت مرور زندگی پرفلاکت یک خانواده پایین دستی ژاپنی چیزی در مایه های سینمای فلاکت بار خودمان(!) و اسپایک لی کارگردان سیاهپوست آمریکایی هم جایزه بزرگ جشنواره را برای “بلک کلنزمن” گرفت.

فهرست کامل برندگان کن۲۰۱۸ به شرح زیر است:

–نخل طلا: فیلم «دله دزدها» ساخته هیروکازو کوره ایدا/ژاپن

–جایزه بزرگ: اسپایک لی برای فیلم «بلک کلنزمن»

–جایزه هیات داوران: نادین لبکی برای فیلم «کفرناحوم»

–بهترین فیلمنامه: «سه رخ» به نویسندگی نادر ساعی ور و جعفر پناهی/ «لازارو خوشحال» به نویسندگی آلیس رورواچر

–بهترین کارگردان: پاوو پاولیکوفسکی برای فیلم «جنگ سرد»

–بهترین بازیگر زن: سامال ایسلیاموا برای فیلم «آیکا»

–بهترین بازیگر مرد: مارسلو فونت برای فیلم «مرد سگی»

–جایزه دوربین طلایی: لوکاس دونت  برای فیلم «دختر» / در بخش فیلم اول

–نخل طلای افتخاری: ژان لوک گدار برای فیلم «کتاب تصویر»

image_print
تاريخ انتشار: شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۱
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=49913

بعدش؟

مطالب مرتبط

یک نظر برای مطلب "پیام اختتامیه کن۲۰۱۸⇐اصغر به خانه برگرد و در ایران فیلم بساز!/جعفر در خانه بمان و ممنوع‌الخروجی‌ات را در آغوش بگیر!+فهرست کامل برندگان"

  1. ماهان گفت:

    لااقل فیلمارو ببینین بعد اظهارنظر(فضل)کنید!

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code