۰۸۰۳۱۴۰۱

واکنش معاون نظارت به گزارش سینماروزان⇐ پروانه اصلی “برزنگی” یک سال پیش صادر شده بود و پروانه جدید به‌خاطر تغییر نویسنده صادر شده!/پرسش: آیا امکان تولید متن جدید با مجوز متن قبلی وجود دارد؟؟

مجوز اولیه برزنگی کاویانی به خاطر تغییر نویسنده، مجوز جدید گرفته

سینماروزان: چندی قبل از صدور پروانه ساخت فیلمی به نام “برزنگی” در انتهای شهریور و حضور فیلم در جشنواره کودک در ابتدای مهر، ابراز شگفتی کردیم.(اینجا را بخوانید)

معاون نظارت سازمان سینمایی در واکنش به آن ابراز شگفتی از صدور پروانه جدید برای “برزنگی” به‌خاطر تغییر نویسنده گفت و اینکه پروانه اولیه فیلم یک سال قبل صادر شده بود!!

معاون نظارت گفت: مجوز “برزنگی” در تاریخ  ۱۶ شهریور ۹۹  صادر شده است و درتاریخ  ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ به درخواست تهیه کننده، نام نویسندگان اصلاح و پروانه، تمدید شده است.

فارغ از آن که چرا همین توضیحات در سامانه اطلاع‌رسانی مجوزهای سازمان سینمایی نیامده، این پرسش هم پیش‌روست که چرا بعد از تولید کامل فیلم تازه به فکر ذکر نام نویسنده جدید افتاده‌اند؟؟
مگر عرف این نیست که هر فیلم بعد از تکمیل فیلمنامه، جلوی دوربین برود؟
حالا بر فرض اینکه فیلمنامه حین تولید کامل شده باز هم باید این قدر دیر برای تغییر قانونی نام نویسنده، اقدام می‌شد؟؟ از آن گذشته وقتی نویسنده تغییر می‌کند، قاعدتا متن هم باید تغییر کند. آیا امکان تولید متن جدید با مجوز متن قبلی وجود دارد؟؟

مجوز اولیه برزنگی کاویانی به خاطر تغییر نویسنده، مجوز جدید گرفته

مجوز اولیه برزنگی که به خاطر تغییر نویسنده، مجوز جدید گرفته

image_print
تاريخ انتشار: دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۱
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=65705

بعدش؟

مطالب مرتبط

2 نظر برای مطلب "واکنش معاون نظارت به گزارش سینماروزان⇐ پروانه اصلی “برزنگی” یک سال پیش صادر شده بود و پروانه جدید به‌خاطر تغییر نویسنده صادر شده!/پرسش: آیا امکان تولید متن جدید با مجوز متن قبلی وجود دارد؟؟"

 1. بنده آرمین طهماسبی ، یکی از نویسندگان فیلمنامه سینمایی ( برزنگی ) ، هستم ، راجع به سوء تفاهمات ایجاد شده ، توضیحاتی خدمت شما داشتم که امیدوارم جهت روشن شدن افکار عمومی ، منتشر بفرمایید .
  بنده درسال ۹۹ ، قبل از ارائه درخواست پروانه ساخت ، به پروژه برزنگی پیوستم ، و پس از انجام بازنویسی مورد تایید تهیه کننده محترم ، قرار براین شد که نام بنده بعنوان نویسنده دوم ، در پروانه ساخت و تیتراژ فیلم قید شود . ولی به هردلیلی همکارانی که کارهای اداری ثبت درخواست را انجام داده بودند ، این مورد را فراموش کرده بودند و پس از صدور مجوز ، قرار براین شد که درفرصت مقتضی این کار انجام شود ، من هم با توجه به شناخت و ارادتی که به تهیه کننده محترم دارم ، ازاین بابت نگرانی نداشتم ، ایشان بامشکلات مالی و گرفتاری های زیادی درگیر تولید شدند و به سختی توانستند فیلم را به جشنواره برسانند ، و حتی آماده سازی بخشی از کارهای فنی آن به یک هفته قبل از برگزاری جشنواره کشیده شد و دراین مرحله ، تهیه کننده محترم بادرخواست رسمی به سازمان سینمایی ، اقدام به اصلاح نام نویسندگان فیلمنامه درمجوز و تیتراژ فیلم کردند . بنابراین فیلمنامه همان فیلمنامه ایست که قبلاً مجوز آن اخذ شده بود .ولی اصلاح مربوطه به دلیل مشغله های کاری تهیه کننده ، دیر انجام شده است . ولی یک نکته ظریف فنی این وسط هست که متاسفانه باعث این سوء تفاهمات شده است وآن هم اینکه ، سامانه سازمان سینمایی هنوز ازنظر فنی اشکالاتی دارد و به گونه ایست که بجز تغییر نام فیلمنامه ، وتمدید اعتبار پروانه ، امکان تغییریا اصلاح نام عوامل وجود ندارد که بتوان آنها را در مجوز اصلی وباهمان تاریخ اولیه اعمال نمود . برای همین هم تهیه کنندگان مجبور هستند که برای انجام اصلاحات ، درخواست جدید ثبت کنند ، که خودبخود پس از تایید ، باتاریخ جدید صادر می شود . واین امر جدیدی نیست و در طول تولید یک پروژه ممکن است برای هرتهیه کننده ای اتفاق بیافتد ، که نیاز به اصلاح نام عوامل تولید فیلمش داشته باشد .
  باسپاس از لطف و همکاری شما

  • علی مرادی گفت:

   ببخشید
   شما
   آقازاده عباس نادری طهماسبی
   از کارمندان سالیان سازمان
   سینمایی ارشاد نیستید؟؟؟
   و اینکه نویسنده شدید
   ربطی به جایگاه ابوی نداره؟؟؟

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code