۰۶۰۷۱۴۰۰

هم‌پیمانی با روس‌ها به بین‌الملل فجر رسید+عکس

سینماژورنال: روس ها در سالهای اخیر و در فضای سیاسی همواره به عنوان یکی از متحدان استراتژیک ایران نگریسته می شدند با این حال اتفاقات بعد از برجام و تلاشهایی که برخی رسانه های نزدیک به دولت در انتشار اخبار مربوط به وارد کردن پای برخی کشورهای دیگر اروپا و البته در کنار آن ایالات متحده به اقتصاد و صنعت و در نهایت فرهنگ ایران مطرح کردند این حدس را ایجاد می کرد که در دومین دوره بین الملل فجر لااقل برخی از سینماگران مطرح آمریکایی در جشنواره حضور داشته باشند.

به گزارش سینماژورنال با این حال تنها چهره ای که تا اینجا مدیران بین الملل فجر از حضور وی به عنوان دستاورد برای جشنواره یاد کرده اند باز هم اهل روسیه است.

“الکساندر سوکوروف” کارگردان روس که همه افتخارش دریافت شیر طلای ونیز برای “فاوست”(۲۰۱۱) است- فیلمی اقتباسی که برآمده از “فاوست” گوته و “دکتر فاوست” توماس مان آلمانی بود- امسال به بین الملل فجر می آید.

این فیلمساز ۶۴ ساله روس به بهانه نمایش “فرانکوفونیا” که این فیلم سال قبل در جشنواره ونیز رونمایی شده به تهران می آید تا تأییدی باشد بر ادامه هم پیمانی ایران و روسیه حتی در عرصه فرهنگ و در دوران پسابرجام.

جالب است در حالی این فیلمساز روس بناست به تهران بیاید که “فرانکوفینا” که مروری دارد بر تاریخچه موزه لوور در دوران اشغال نازیها، محصول سه کشور فرانسه، آلمان و هلند است و زبان غالب اثر هم فرانسوی است.

این است نتیجه بی‌توجی به توصیه های ناصحان

شايد نمايش اين فيلم به زبان فرانسوي در جشنواره فجر در غياب كارگردانان مطرح فرانسوی مرهمي باشد بر آلام مديراني كه به توصيه هاي ناصحان كه مبادا فجر را از زمان هميشگي خود جدا كنند گوش ندادند و  به هر دليل كه خود مي دانند بر طبل بين المللي شدن آن كوبيدند؛

ناصحاني كه مي‌دانستند به دلايل سياسي ، شرعي ، عرفي و قانوني نمي توان يك جشنواره بين الملليمانند  جشنواره هايي كه رويايش را دوستان در سر مي‌پروراندند داشت و همان بهتر که در هياهوي جشنواره  فجر داخلي و در زماني كه همه سرشان به سوداي سيمرغ و نگاه نو و حواشي اش گرم اس ، رفع تكليفي كرد و عكسهايي را به يادگار براي بولتن و احتمالاً آيندگان باقي گذاشت و  تمام.

اما بی توجهی به اندرزها باعث شد حكايت اين اشتباه هنمچنان باقي باشد و برای دومین بار دوستان به در بسته بخورند…

 

الکساندر سوکوروف در پشت صحنه "فرانکوفونیا"
الکساندر سوکوروف در پشت صحنه “فرانکوفونیا”
image_print
تاريخ انتشار: جمعه 15 آوریل 2016 - 22:51
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=21025

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code