۰۳۰۷۱۴۰۰

مسعود ده‌نمکی: شاید فیلم “هاشمی‌ها” را بسازم!/اگر این فیلم را بسازم دیگر نیازی به ساخت آثار عاشورایی نیست!+عکس

سینماژورنال: مسعود ده نمکی کارگردان جنجالی سینمای ایران که قسمت دوم “رسوایی” را آماده اکران دارد در تازه ترین مطلب اجتماعی خود از احتمال ساخت فیلم “هاشمی‌ها” خبر داد!

به گزارش سینماژورنال ده‌نمکی در این متن اجتماعی با ذکر نقطه نظرات سیاسی خود درباره دولت کارگزاران و رفتارهای جریان سیاسی متأثر از این دولت کوشیده به نقدی همه جانبه علیه رییس دولت کارگزاران دست زند.

جالب بخشی از این متن است که ده نمکی به اختصار به برخوردی اشاره کرده که در دل دولت کارگزاران با او در سلول بازجویی صورت گرفته است.

 سینماژورنال متن کامل متن اجتماعی ده نمکی را ارائه می کند:

آشنایی نسل امروز و فردا با تاریخ معاصر

” هاشمی‌ها” عنوان فیلمی می تواند باشد که نسل امروز و فردا را با تاریخ معاصر ایران و بویژه نیم قرن اخیر بیشتر آشنا کند .بازیگری توانمند که هم می تواند نقش پوزیسیون را بازی کند و هم اپوزسیون. هم رییسی باشد که بادیگاردهای(!) سیاسی اش دنبال مادام العمر کردن حکومتش باشند و هم خودش معلم دموکراسی.

هم می تواند زیر میز بازی باخته بزند و هم می تواند خود را استاد رعایت اخلاق و قواعد بازی سیاسی جا بزند. هم می تواند چپ ها و ملی مذهبی ها را در دوران قدرتش آب خنک بخوراند هم می تواند پدرخواندگی آنها را در دوران فترت اش بکند و قصه شاه و شاه بازی را از افکار عمومی پاک کند.

یک بندباز سیاسی

این بازیگر یک بندباز سیاسی است که فلاش چپ می زند و به راست می پیچد و بالعکس چون او با هیچکس نیست؛ او با خودش است و بقیه ابزارند. درست مثل دهه شصت که دوران موشک خوردن ملت بود او دنبال گفتمان بود و جنگ جنگ تا یک پیروزی استراتژی اش  و امروز که سایه موشک ها و تحریم ها و تهدید های هسته ای بالای سر ملت است  این بازیگر دنبال گفتمان با دشمن است  و موشک ها را توهم می پندارد.

ولی ای کاش این بازیگر سیاست و آدم هایی از این دست آن موقع که در اوج قدرت بودند به جای بستن دهان منتقدان و  سر داده شدن شعار مخالف هاشمی دشمن پیغمبر است دستشان به توییت می رفت و می نوشتند “اشدا علی الکفار رحما بینهم”.

دولت شما در سلول توحید چطور با من گفتمان کرد؟

راستی آقای هاشمی سال ۷۰ را به خاطر دارید؛ صف اول نماز جمعه وقتی به جای تملقهای همیشگی مردم من شعار  اصلاح وضعیت فرهنگی را دادم دولت شما در همان سلولی که شما را در توحید بازجویی کردند چطور با من گفتمان کرد؟ البته نه فقط با من!

اگر رفتار متکبرانه دولت شما در دهه هفتاد نبود چرخه قدرت و نقد ساختارها طبیعی پیش می رفت و جای شاکی و متشاکی عوض نمی شد. اما مطمئنا تاریخ در توییت خلاصه نمی شود.

نصویری که ضمیمه متن اجتماعی ده نمکی درباره ساخت "هاشمی ها" شده است
نصویری که ضمیمه متن اجتماعی ده نمکی درباره ساخت “هاشمی ها” شده است

نباید بازیچه شد

شاید با ساخت این فیلم جوانان خوش قلب کشورم بفهمند که نباید بازیچه کسانی شد که هم از دیوار لانه جاسوسی بالا می روند و هم پایش بیافتد سر زیر آب می کنند و شهید می سازند و بعد معلم دموکراسی و مدارا می شوند.
اگر فیلم را بسازم شاید دیگر نیازی به ساخت فیلمی تاریخی برای ترسیم انحراف خواص و شکل گیری عاشورای سال ۶۱ هجری نخواهیم داشت چون دوران ما پر شده از کسانی که نفش آقاها و آقازاده های صدر اسلام را بازی می کنند. خدا کند در این صف بندی که هر روز پر رنگتر می شود آقایان به فکر دین خود باشند نه دنیای خود.

در انتظار اتفاق…
لازم به توضیح است بعد از نگارش این متن هر اتفاقی برای من و “رسوایی” افتاد این صفحه هک شده. شخصیت طرفداران هاشمی هم از کامنت ها معلوم می شود.

⇓⇓⇓

پی نوشت سینماژورنال

اشاره ده‌نمکی به توئیت هاشمی در حالی رخ داده که آن توئیت بحث‌برانگیز که  آينده را عصر گفتمان ها می دانست و نه  عصرموشک ها،  بلافاصله بعد از سخنان مقام معظم رهبری با توييت مجدد كامل آن سخنان اصلاح شد.

همزمان با توئیت ابتدایی هاشمي بسیاری از رسانه‌ها زودتر از مسعود ده نمکی و صريح اللهجه تر از او به نقد آن پرداختند، اینکه ده نمکی بعد از اصلاح توئیت تازه به نقد آن پرداخته کمی شائبه برانگیز است.

شائبه از این جهت که ده نمکی در انتهای متن اجتماعی خود از این گفته که اگر اتفاقی برای “رسوایی” افتاد پای این متن گذاشته شود. آیا ده نمکی با بند انتهایی متن خود خواسته  هر گونه عدم اقبال در اكران عمومي  “رسوایی۲” را به نوعی به عواقب نشر این متن ربط دهد؟

كاش ده نمكي چنان كه در متنش آورده همانند همان نمازگزار صف اول نماز جمعه سال هفتاد ، نقدش را بدون گره زدن به فيلمي كه امسال از نوبت اكران نوروزي هم جا مانده، به پايان مي برد؛ اين طوری نظرش خالصانه تر به نظر مي رسيد.

وقتي كه نظرات تندتر از او زودتر ابراز شده، ورود نام فيلمي كه حداقل در جشنواره توجهی به آن صورت نگرفت، به حاشيه مظلوميت احتمالي، چه محلي از اعراب مي تواند داشته باشد؟

 

 

image_print
تاريخ انتشار: جمعه 1 آوریل 2016 - 17:13
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=20270

بعدش؟

مطالب مرتبط

4 نظر برای مطلب "مسعود ده‌نمکی: شاید فیلم “هاشمی‌ها” را بسازم!/اگر این فیلم را بسازم دیگر نیازی به ساخت آثار عاشورایی نیست!+عکس"

  1. الی گفت:

    آقای ده نمکی هم اگه خاطرات خودشون در باره … دانشگاه رو فیلم کنند موفقیت بیشتری کسب می کنند. نیازی نیست فیلم تخیلی بسازند، همون واقعیت های اکشن رو فیلم کنند.

  2. اشرف گفت:

    ده نمکی یادگرفته گهی به نعل بزنه .گهی به میخ.❤️❤️❤️❤️👍👍👍اقای ده نمکی چرا ازاختلاسهای میلیون میلیون میلیاردها ووضعیت اسف باربیکارهای جامعه که حداقل تحصیلاتشان لیسانس وهنوزپدرومادربازنشسته خرجشونو می دن بنویس.خودت می دانی ماهم می دانی هاشمی کیست چیست وهرچه بهش بگی بازخواست نخواهی شد‌.واقعن چه رابه مردم می خواهی بگی ؟ متاسفیم به حال خودمان

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code