۰۸۱۱۱۴۰۱

محمد رحمانیان در قامت یک ممیز آگاه؟⇐می‌دانم فیلمنامه‌ام رد می‌شود چون درباره معجزه است!/”سینمانیمکت” من درباره مسائل جدی‌تر صحبت می‌کند اما “آس و پاس” بیشتر مورد پسند است

سینماروزان: محمد رحمانیان که در سالهای اخیر با روخوانی یا اجرای برخی از آثار بهرام بیضایی کوشیده وجهه‌ای آوانگارد بگیرد به تازگی در نشست روخوانی نمایشنامه ای به نام “هفت مجلس در عزا و معجزه” که بناست در سالن اصلی تئاتر شهر انجام شود(!) ادعای عجیبی را طرح کرد.

به گزارش سینماروزان رحمانیان خود در قامت ممیزان ارشاد ظاهر شده و از این گفت که فیلمنامه ای برمبنای همین نمایشنامه خواهد نوشت اما می داند که این فیلمنامه رد خواهد شد.

این فیلمنامه هم رد خواهد شد

 رحمانیان با اشاره به اینکه قصد دارد فیلمنامه «هفت مجلس در عزا و معجزه» را برای ساخت یک فیلم سینمایی آماده کند، اظهار کرد:‌ البته با توجه به نظرات شورای پروانه ساخت سازمان سینمایی، می‌دانم این فیلمنامه که درباره معجزه است مانند کار قبلی‌ام رد خواهد شد.

می افزود:‌ نوشتن فیلمنامه این نمایشنامه را به تازگی آغاز کردم که البته این کارم بیشتر از سر لجبازی است چون پیش از این فیلمنامه‌ای درباره معجزه داشتم که با مخالفت سریع و صریح اعضای شورای پروانه ساخت سازمان سینمایی روبرو شد، به طوری که حتی حاضر به گفت‌وگو هم نشدند.

“سینمانیمکت” من درباره مسائل جدی‌تر صحبت می‌کند

او با بیان اینکه فیلم‌های معروفی درباره معجزه در سینمای دنیا ساخته شده است، گفت: به نظرم دوستان در سازمان سینمایی در این زمینه کارنامه درخشانی دارند و چون این فیلم درباره معجزه بود به این شکل با آن مخالفت شد اما به نظر می‌رسد فیلم‌هایی مثل «آس و پاس»‌ که با امضای همین‌ها روی پرده سینماها اکران می‌شود، بیشتر مورد پسند است در حالی که فیلم «سینما نیمکت» من هم که درباره مسائل جدی‌تری صحبت می‌کند با مخالفت‌هایی روبرو شده بود.

داستانی درباره چند زائر

رحمانیان درباره نمایشنامه «هفت مجلس در عزا و معجزه» با بیان اینکه این متن از مجموعه «مسافران» آماده شده که شامل پنج قطعه به همراه دو قطعه مدرن‌تر است،‌ افزود: داستان این نمایشنامه درباره چند زائری است که از جاده هراز به سمت مشهد سفر می‌کنند و این سفر برای آن‌ها یک سلوک محسوب می‌شود. زمانی که در سال ۸۵ این اثر را اجرا کردم در بروشور آن نوشته بودم که حضور این میزان زائر به سمت ایرانی‌خواه‌ترین امام شیعیان چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟! در واقع پرسش‌هایی داشتم که در آنجا مطرح کردم.

وی ادامه داد: اما متأسفانه با وجود تمهیداتی که در نظر گرفته شده بود و محوریت نمایش با یک ماشین سمند روی صحنه بود و وزن آن را هم تقریبا به نیمه رسانده بودیم اما فقط یک شب امکان اجرا پیدا کردیم، در حالی که الان در تالار وحدت می‌بینیم که چطور ماشین روی صحنه می‌رود.

هماهنگی و جمع کردن این بازیگران چیزی شبیه معجزه

رحمانیان با بیان اینکه در این نمایشنامه خوانی همانند ۱۰ سال قبل علی عمرانی، مهتاب نصیرپور، سیما تیرانداز، افشین هاشمی و حبیب رضایی به عنوان نقش‌خوانان حضور دارند، گفت: هماهنگی و جمع کردن این بازیگران برای پنج شب نمایشنامه‌خوانی، خود شبیه یک معجزه است چون برخی از این‌ها در سفر بودند و برخی هم مثل سیما تیرانداز نمایش روی صحنه دارند.

محمد رحمانیان هم خاطرنشان ساخت: آثاری که درباره معجزه داشتم با مشکل روبرو شدند چه برسد به «روز حسین» که آن را بتوانم به صحنه ببرم.

image_print
تاريخ انتشار: دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۶:۱۶
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=30685

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code