۰۸۱۱۱۴۰۰

فریادهای از ته دل یک سینماگر فعال در پشت صحنه⇐چرا وزارت ارشاد به ما مجوز کارگردانی نمیدهد؟؟/چرا سراغ هر تهیه کننده ای میرویم، میگوید n تومان بهم بده تا برایت پروانه بگیرم!!/ تکلیف آنها که میخواهند با سرمایه محدود و بدون بازیگران گران فیلم بسازند چیست؟/چرا باید به فلان تهیه کننده پول بدهیم تا برایمان پروانه بگیرد؟؟/ خجالت آور است که افرادی با جای مهر بر پیشانی، کارت تهیه کنندگی میگیرند و بودجه های ارگانی را می بلعند و پس از مدتی همان جای مهر را هم پاک میکنند! /تهیه کنندگان ریاکار به بهانه ارادت (!) بودجه های هنگفت میگیرند و بعد از مدتی هم نقش اپوزیسیون بازی میکنند!!/ چرا یک ارگان باید بیاید و با پول هنگفت مردم گرفتار، ده فیلم ده فیلم تولید کند و بقیه باید بیکار بمانند تا بمیرند؟؟/ در مناسبات غلط مدیریتی، سینمای مستقل، فکر مستقل، شرافت مستقل و تعهد مستقل در حال از بین رفتن است/به خدا خسته شدیم! تا کی باید صبر کنیم تا اوضاع درست شود؟

رضا-سخایی

سینماروزان: فشارهای وارده بر سینماگران مستقل و بی تفاوتی مدیران صنفی-دولتی نسبت به این فشارها با فریادهای از ته دل یک سینماگر فعال در پشت صحنه سینمای ایران روبرو شده است.

رضا سخایی که در یک دهه و نیم اخیر به عنوان دستیار کارگردان و برنامه ریز در پروژه هایی مختلف از “ملاقات با طوطی” تا “هوو” و از “اشباح” تا “چه خوبه برگشتی” حضور داشته مدتهاست که به دنبال تولید فیلم اولش است ولی به دلایل مختلف که اصلی ترین آن،  عدم دریافت مجوز است، موفق به این کار نشده تا از ته دل فریاد زند علیه ظلم و بی عدالتی در سینما.

رضا سخایی بیان داشت: کاری با حکومت و سیاست ندارم و فقط از بی عدالتی حاکم بر سینما گلایه دارم.  فقط ۳۰درصد تهیه کنندگان سینما حرفه ای و کاربلد هستند و ۷۰ درصد بقیه نه سواد و نه تجربه تولید فیلم را ندارند.

سخایی ادامه داد: من و امثال من سالهاست دستیاری کرده ایم  ولی وزارت ارشاد بهمان مجوز کارگردانی نمیدهد مگر اینکه یک تهیه کننده معرفی کنیم! سراغ هر که برای تهیه میروم میگوید چقدر پول برای تولید میآوری؟ ؟ یعنی چه؟ یعنی هر که بتواند پول بیاورد میتواند کارگردان شود؟؟ کار به جایی رسیده که تهیه کننده فقط به فکر سهم خودش از سرمایه وارده به کار است و با سرنوشت فیلم هیچ کاری ندارد! خیلی زشت است که تهیه کننده به من میگوید n تومان بهم بده تا برایت پروانه بگیرم !!

سخایی افزود: چطور است که ارشاد در کارگردانی را باز کرده تا هر که پول دارد تبدیل شود به کارگردان؟؟ چرا در تهیه کنندگی را باز نمی گذارد تا لااقل آنها که مدتهاست تجربه دستیاری دارند بتوانند تهیه کننده فیلم خودشان باشند؟؟؟ تکلیف من که میخواهم با سرمایه محدود و بدون بازیگران گران فیلم بسازم چیست؟ چرا باید پول بدهم به فلان تهیه کننده تا برایم پروانه بگیرد؟؟ تهیه کننده باید به فکر توانایی کارگردان باشد نه سرمایه ای که کارگردان وارد کار میکند!!

این دستیار کارگردان باسابقه خاطرنشان ساخت: در مناسبات غلط مدیریتی، سینمای مستقل، فکر مستقل، شرافت مستقل و تعهد مستقل در حال از بین رفتن است. خجالت آور است که افرادی با جای مهر بر پیشانی، کارت تهیه کنندگی میگیرند و بودجه های ارگانی را می بلعند و پس از مدتی همان جای مهر را هم پاک میکنند! این تهیه کنندگان ریاکار به بهانه ارادت (!) بودجه های هنگفت میگیرند و بعد از مدتی هم نقش اپوزیسیون بازی میکنند! این یعنی انتهای ریاکاری! و متأسفانه معلوم نیست سر از کجا درخواهند آورد؟؟

رضا سخایی تاکید کرد: بچه های مستقل سینما نه پول میخواهند و نه رانت؛ فقط مجوز کار میخواهند. آقایان مدیر! اینکه هر که بتواند دو میلیارد پول بیاورد میتواند کارگردان شود آبروی سینما و تهیه کنندگی را برده و همین است که بیسوادی را در فیلمها رواج داده! به خدا خسته شدیم از این وضعیت؛ چرا آدمهای باسواد و توانمند نمیتوانند مجوز کار بگیرند!؟ چرا این شرایط مافیایی را تعدیل نمیکنید؟؟ چرا یک ارگان باید بیاید و با پول هنگفت مردم بیکار، ده فیلم ده فیلم تولید کند و بقیه باید بیکار بمانند تا بمیرند؟؟؟ چرا نیروهای مستعد و توانمند بدون حق حساب دادن به فلان تهیه کننده حتی نمیتوانند پروانه ساخت بگیرند؟؟ تا کی باید صبر کنیم تا اوضاع درست شود؟؟؟ تا کی باید صبر کرد؟؟؟؟

image_print
تاريخ انتشار: جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۰
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=56694

بعدش؟

مطالب مرتبط

8 نظر برای مطلب "فریادهای از ته دل یک سینماگر فعال در پشت صحنه⇐چرا وزارت ارشاد به ما مجوز کارگردانی نمیدهد؟؟/چرا سراغ هر تهیه کننده ای میرویم، میگوید n تومان بهم بده تا برایت پروانه بگیرم!!/ تکلیف آنها که میخواهند با سرمایه محدود و بدون بازیگران گران فیلم بسازند چیست؟/چرا باید به فلان تهیه کننده پول بدهیم تا برایمان پروانه بگیرد؟؟/ خجالت آور است که افرادی با جای مهر بر پیشانی، کارت تهیه کنندگی میگیرند و بودجه های ارگانی را می بلعند و پس از مدتی همان جای مهر را هم پاک میکنند! /تهیه کنندگان ریاکار به بهانه ارادت (!) بودجه های هنگفت میگیرند و بعد از مدتی هم نقش اپوزیسیون بازی میکنند!!/ چرا یک ارگان باید بیاید و با پول هنگفت مردم گرفتار، ده فیلم ده فیلم تولید کند و بقیه باید بیکار بمانند تا بمیرند؟؟/ در مناسبات غلط مدیریتی، سینمای مستقل، فکر مستقل، شرافت مستقل و تعهد مستقل در حال از بین رفتن است/به خدا خسته شدیم! تا کی باید صبر کنیم تا اوضاع درست شود؟"

 1. مجید باهری گفت:

  خدا نگه دارت باشه جوون
  شجاع که راست گفتی
  دمت گرم
  که وجدانتو نفروختی

 2. الهام مشیری گفت:

  حاکمیت پول و سرمایه های بی صاحب هست که همه جا غوغا میکنه
  حتی تو سینما

 3. حسین نژاد گفت:

  عجیب اینه که یکی مثل عموسبیلو با سه تا و نصفی سرمایه گذاری
  کارت تهیه کنندگی میگیره
  یا یکی مثل م.الف که الان در اوین تشریف دارن
  همین جوری کارت گرفت
  ولی یه دستیار کارگردان اگه صد سال هم کار کنه
  تا زیر بلیت یه تهیه کننده نره نمیتونه فیلم بسازه

 4. ترانه مکری گفت:

  اقا یه قانون بزارن
  و اینایی که کارت تهیه کنندگی اجاره میدن
  و یه بار واسه همیشه ممنوع الکار کنن
  والله درست میشه اوضاع

 5. مصیری گفت:

  چرا حسین انتظامی نمیاد و این روال غلطو راش نمیندازه

  • مقیمی گفت:

   ایشون زمانی که در مطبوعات بود هم
   برای اعطای یارانه دسته بندی داشت
   در صورتی که یا باید کلا یارانه رو قطع میکرد
   یا باید به همه رسانه های مجاز میداد
   حالا هم که اومده تو سینما …

 6. علیرضا رنجبر گفت:

  این جوون چقدر عصبانی ه
  یکی به دادش برسه

 7. رها گفت:

  فاجعه
  فاجعه
  فاجعه
  نامردی
  نامردی
  نامردی

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code