۱۴۰۷۱۴۰۱

سعید ابوطالب: فصل دوم “رالی ایرانی” با حضور بازیگران ترک کلید می‌خورد/لوکیشنهای کار در شمال و شمال غرب ایران قرار دارند/فرزاد حسنی از مجری‌گری مجموعه حذف می‌شود!

سینماژورنال: سعید ابوطالب مستندساز و نماینده سابق مجلس وقتی تصمیم گرفت اولین فیلم-مسابقه ایرانی را تولید کند کمتر کسی بود که نسبت به نتیجه کار خوش بین باشد اما استفاده از یک تکنیسین حرفه ای در کارگردانی به نام آرش معیریان و در کنارش طراحی درست و حرفه ای این فیلم-مسابقه سبب ساز آن شد که فصل اول این مجموعه یکی از محصولات متفاوت شبکه خانگی باشد.

ابوطالب از ابتدا وعده داده بود که این مجموعه را در چند فصل تولید کند و برای همین بلافاصله بعد از تولید و پخش فصل اول مخاطبان به دنبال آن بودند که درباره فصل دوم بدانند اما تولید فصل دوم که بنا بود پاییز سال قبل آغاز شود محقق نشد.

مشکلات شبکه خانگی باعث تعلیق تولید فصل دوم شد

سعید ابوطالب در گفتگو با سینماژورنال درباره چرایی این عدم تولید می گوید: برای تولید فصل دوم “رالی ایرانی” چند مشکل داشتیم که بخش عمده این مشکلات هم به ساختار حاکم بر شبکه خانگی بازمیگشت. اول اینکه اغلب سریالهای عرضه شده در این شبکه بلحاظ اقبال مخاطبان با شکست مواجه شدند و البته که در این شکست بدقولیهای تهیه کنندگان نسبت به برآوردن تعهداتی که در برابر مخاطبان داشتند موثر بود.

وی در تشریح این بدقولیها بیان می کند: مثلا برخی از سریالها مانند “قلب یخی” بلحاظ داستانی ناتمام ماندند و برخی از سریالها نیز وعده هایی را مبنی بر قرعه کشیهای میلیونی به مخاطب دادند اما به این وعده ها عمل نکردند این شد که مخاطبان هم نسبت به آثار این شبکه بدبین شدند.

کپیهای غیرمجاز، دانلودهای رایگان و شبکه های ماهواره ای به شدت دردسرساز شده اند

ابوطالب با اشاره به کپی های غیرمجاز که دومین عامل سدراه شبکه خانگی است می گوید: کپی های غیرمجاز همچنان انجام میشود و چند برابر نسخه های اصلی به فروش میرسد و از آن طرف سایتهای اینترنتی هم فیلمهای شبکه خانگی را به صورت رایگان عرضه می کنند.  شبکه های ماهواره ای فارسی زبان هم بی هیچ مانعی فیلمها را روی آنتن می فرستند و همین می شود که مرتب آمار بازگشت مالی در شبکه خانگی پایین می آید.

افزایش هزینه های تولید و تکثیر

سعید ابوطالب دلیل سوم عدم تولید فصل دوم “رالی ایرانی” در موعد مقرر را به بالا رفتن هزینه های تولید نسبت داده و بیان می دارد: هزینه های تولید در دو سال اخیر به شدت افزایش پیدا کرده. در کنار آن از هزینه تکثیر گرفته تا توزیع و حتی دستمزد گروه تولید افزایش یافته اما از آن سو قیمت دی.وی.دی ها ثابت مانده است.

فصل دوم را حتما امسال کلید می زنیم

وی می افزاید: این عوامل باعث شد سرمایه گذارانی که بنا بود برای تولید فصل دوم کنارمان باشند کمی محافظه کارانه برخورد کنند و برای توجیه آنها زمان مفید تولید را از دست دهیم اما خوشبختانه با رایزنیهایی که انجام داده ایم قصد داریم فصل دوم را حتما امسال کلید بزنیم.

رالی ایرانی
نمایی از فصل اول “رالی ایرانی”

هفت دی.وی.دی در فصل دوم عرضه می شود

وی در تشریح کیفیت فصل دوم “رالی ایرانی” بیان می دارد: فصل دوم شامل هفت دی.وی.دی خواهد بود و فیلمنامه این هفت قسمت نیز به طور کامل نوشته شده است و حتی لوکیشنهایی در شمال و شمال غرب کشور را به عنوان محل برگزاری مسابقه تعیین کرده ایم.

ابوطالب با اشاره به اینکه کارگردانی فصل دوم را هم آرش معیریان برعهده خواهد داشت به سینماژورنال می گوید: ما در فصل اول یک گروه کاری داشتیم و به صورت تیم-ورک کار می کردیم. یکی از اصلی ترین اعضای گروهمان هم آرش معیریان کارگردان اثر بود که قطعا در فصل دوم هم کنار ما خواهد بود.

استفاده از چند بازیگر مطرح ترک

تهیه کننده “رالی ایرانی” درباره شایعات مرتبط با حضور بازیگران ترک در این فصل اظهار می دارد: در برنامه مان است که از چند بازیگر مطرح ترک در کنار بازیگران ایرانی برای فصل دوم استفاده کنیم. برای این کار از وزارت ارشاد مجوز گرفته ایم و به احتمال زیاد از حضور بازیگرانی استفاده خواهیم کرد که بلحاظ سابقه کاری مشکل نداشته باشند.

دستمزد بازیگران ترک به صورت هفتگی پرداخت می شود

وی درباره اینکه آیا حضور بازیگران ترک هزینه های وارده بر تولید را بالا نخواهد برد به سینماژورنال می گوید: بازیگران ترک عموما پروژه ها را به صورت تایمی قرارداد می بندند یعنی دستمزد هفتگی می گیرند و از آنجایی که ما نیز کار تولید را با حدود ۱۰ دوربین انجام می دهیم و نهایتا فیلمبرداری مان بیشتر از یک هفته طول نخواهد کشید حضور این بازیگران به صرفه تر خواهد بود.

فرزاد حسنی در سری دوم نخواهد بود

فصل اول “رالی ایرانی” با حضور فرزاد حسنی به عنوان مجری تولید شد اما علنی شدن اختلافات میان وی و همسر سابقش آزاده نامداری شائبه هایی را مبنی بر عدم حضور وی در فصل دوم “رالی ایرانی” مطرح ساخته است. ابوطالب با تایید تلویحی این شایعات می گوید: فرزاد دوست خوب من است اما بواسطه اتفاقاتی که اخیرا رخ داده ممکن است در سری دوم نباشد.

سعی می کنیم اولین قسمت نیمه تابستان عرضه شود

سعید ابوطالب درباره زمان دقیق کلید خوردن فصل دوم به سینماژورنال می گوید: سعی خواهیم کرد تولید را طوری پیش ببریم که اولین قسمت در نیمه تابستان به شبکه خانگی عرضه شود.

مدیران سیما از پخش “رالی ایرانی” بدشان نمی آمد اما پررنگ بودن حضور اسپانسر کمی کار را مشکل کرد

این تهیه کننده درباره اینکه آیا برنامه ای برای ارائه فصل اول به رسانه ملی ندارد می گوید: مدیران سیما بدشان نمی آمد که از این مجموعه استفاده کنند اما هنوز هیچ مذاکره جدی میان طرفین صورت نگرفت.

وی یکی از دلایل اجرایی نشدن این مساله را به وجود اسپانسر در کار ربط داده و بیان می دارد: اسپانسرهای فصل اول حضور پررنگی در کار داشتند و در جای جای فیلم آنها را می دیدیم و مدیران سیما علاقه زیادی ندارند به این حضور پررنگ با این حال از آنجا که ما راشهای فراوانی از فصل اول داریم می توان آنها را با یک تدوین دوباره و حل مشکل گل درشت بودن حضور اسپانسر برای پخش از رسانه ملی آماده کرد.

image_print
تاريخ انتشار: دوشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۰
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=3359

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code