۰۲۰۱۱۴۰۲

شبح رضا تفنگچی بر سر جمشید مشایخی/”کریم دواتگر” که بود؟+عکس

سینماژورنال: جمشید مشایخی بعد از سال‌ها، خاطره‌ بازی در نقش رضا خوشنویس در “هزاردستان” را با نقش آفرینی در سریال تلویزیونی “معمای شاه” به کارگردانی محمدرضا ورزی تکرار می کند.

به گزارش سینماژورنال جمشید مشایخی – بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون – که از چندی پیش جلوی دوربین سریال “معمای شاه” به کارگردانی محمدرضا ورزی رفته درباره بازی در این مجموعه تلویزیونی به “ایسنا” گفت: رضا تفنگچی که بعدها در داستان به رضا خوشنویس معروف شد را من سال‌ها پیش در “هزار دستان” بازی کرده بودم و در “معمای شاه” نقش کریم دواتگر یعنی شخصیت تاریخی که رضا خوشنویس بر اساس آن شکل گرفته بود را ایفا می‌کنم.

بازیگر مجموعه های تلویزیونی “پهلوانان نمی میرند” و “روشنتر از خاموشی” افزود: وقتی سریال “معمای شاه” به من پیشنهاد شد با دقت بسیار زیادی فیلمنامه را خواندم بعد پذیرفتم که در آن بازی کنم، البته به شرطی که حساسیت من روی ادای دیالوگ‌ها در نظر گرفته شود.

این بازیگر که پیش از این در سریال “هزار دستان” مرحوم حاتمی نیز این نقش را ایفا کرده در ادامه تصریح کرد: طبیعتا کاری که علی حاتمی چندین سال پیش ساخته بود تفاوت‌های زیادی با سریال “معمای شاه” دارد اما هر دوی این کارها تاریخی هستند و من هم روی انتخاب سریال های تاریخی وسواس زیادی دارم و موقعی هم که خواستم بازی در این مجموعه را قبول کنم با دقت زیادی فیلمنامه را بررسی کردم.

جمشید مشایخی در پایان با اشاره به همکاری قبلی اش با محمدرضا ورزی کارگردان مجموعه “معمای شاه” اظهار کرد: من در سریال “تبریز در مه” هم با محمدرضا ورزی همکاری داشتم و “معمای شاه” دومین سریالی است که ما با هم کار می کنیم.

کریم دواتگر که بود؟

به گزارش سینماژورنال کریم دواتگر از جمله اعضای کمیته ای موسوم به کمیته مجازات بود؛ کمیته ای که در اواخر دوره قاجار و برای از میان برداشتن عوامل بیگانگان راه اندازی شد.

میرزا ابراهیم خان منشی زاده و اسدا.. خان ابوالفتح زاده هسته اولیه کمیته مجازات بودند. کریم دواتگر نیز تیرانداز این کمیته بود.

جالب اینجاست که در تصاویر بجا مانده از کریم دواتگر شباهت فراوانی میان وی و جوانی جمشید مشایخی دیده می شود.

کریم دواتگر
کریم دواتگر

image_print
تاريخ انتشار: دوشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۵
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=9614

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code