۱۸۰۵۱۴۰۱

رسانه اصولگرا خطاب به سازندگان یک سریال روتین و مدیران رسانه ملی⇐چرا برای توجیه ضعفهای سریال تان از رهبر انقلاب هزینه می کنید؟؟/چه کسی باور می‌کند رهبر انقلاب با آن همه مشغله‌ رهنمود‌هایی داده باشند که نتیجه‌اش سریال “بوی باران” باشد؟؟/مدیران صداوسیما از تکرار این عمل غیرمنصفانه جلوگیری به عمل بیاورند!

بوی+باران

سینماروزان: پیش کشیدن پای رهبر انقلاب در اظهارات دست اندرکاران تولید سریال “بوی باران” با انتقاد روزنامه اصولگرای “جوان” مواجه شده که صراحتا به این مسأله خرده گرفته و از سازندگان سریالها خواسته عملکرد غلط خود را به رهبر انقلاب گره نزنند.

متن تحلیل “جوان” را بخوانید:

پس از آنکه نویسنده سریال پرحاشیه «بوی باران» برای تأیید عملکردش در مقابل منتقدان از رهبر معظم انقلاب هزینه کرد، حالا کارگردان این سریال نیز ناجوانمردانه ادعا می‌کند پیش از ساخت آن به طور شفاهی از رهبر انقلاب درباره ساخت این اثر تأییدیه گرفته است.

راحت‌ترین کار برای پایان دادن انتقاد‌ها به عملکرد ضعیف یک مجموعه که نتیجه کارشان از کیسه بیت‌المال به انجام رسیده این است که ادعا کنند به طور مستقیم یا غیرمستقیم رهبری معظم انقلاب کار آن‌ها را تأیید کرده است. وقتی موج انتقاد‌ها از سریال ضعیف و پرحاشیه “بوی باران” در فضای مجازی به راه افتاد هیچ کس فکرش را هم نمی‌کرد که نویسنده این اثر با حضور در یک رسانه اصلاح‌طلب مدعی شود محتوای سریال را با بالاترین مقام کشور هماهنگ کرده و ایشان آن را تأیید کرده‌اند!

چه کسی باور می‌کند رهبر انقلاب با آن همه مشغله‌ای که از آن خبر داریم آنطور که عوامل سریال “بوی باران” مطرح می‌کنند رهنمود‌هایی داده باشند که نتیجه‌اش سریال بوی باران شده باشد. اینکه هر شخص مسئولی در نظام جمهوری اسلامی پس از خراب شدن نتیجه کارش به خود این حق و اجازه را بدهد که خود را پشت مقام معظم رهبری پنهان کند و از ایشان برای دفاع از عملکرد خود هزینه کند به طور قطع رویکردی ناجوانمردانه و کاملاً غیرمنصفانه است و به نظر می‌رسد باید جایی از سوی دلسوزان امر و در این مورد از سوی مدیران صداوسیما جلوی این خرج کردن‌ها از کیسه رهبری گرفته شود.

حدود ۲۰ روز پیش بود که عباس نعمتی نویسنده سریال “بوی باران” در اوج انتقاد‌های مردمی از این سریال به خبرآنلاین دعوت شد و در قالب یک گفت و گوی مفصل نتیجه کار پرانتقادش را به نوعی به توصیه‌های رهبر انقلاب مرتبط کرد؛ «مقام معظم رهبری در یکی از دیدار‌های مسئولان در خصوص آسیب‌های اجتماعی فرمودند شش ماه دیگر جلسه بعدی برگزار می‌شود تا دستگاه‌ها اقدامات فوق‌العاده‌ای که در خصوص آسیب‌های اجتماعی در این مدت انجام داده‌اند را ذکر نمایند. مقام معظم رهبری فرمودند مسئله اساسی کشور این موضوعات است و انتخابات ریاست جمهوری را در کنار این موضوع، فرعی دانستند. ایشان می‌فرمایند همین که مسئولان مشکلات مردم را بیان کنند و توضیح دهند و مردم ببینند مسئولان مشکلات آن‌ها را درک می‌کنند صبر و تحمل جامعه در تحمل سختی بالا می‌رود. حالا با این توصیه ایشان باید درد‌ها و مسائل واقعی مردم را بگوییم یا خیر؟»

نویسنده “بوی باران” با بیان جملات بالا خیلی شیک و راحت ادعا می‌کند که محتوای مورد انتقاد سریالش با رهبری معظم انقلاب هماهنگ شده است. جالب است که کارگردان “بوی باران” نیز در گفت‌وگویی با خبرگزاری مهر که اخیرا منتشر شد تقریباً مشابه همین حرف‌ها را می‌زند: «من ابتدا باید نکته‌ای را به صورت کلی بیان کنم. ما چند سال پیش در جلسه‌ای خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم… بعد از پخش هم خیلی‌ها گفتند قصه ما «سیاه‌نمایی» است و من می‌خواهم شما این واژه را تعریف کنید خدا را شکر. رهبر انقلاب در آن جلسه مواردی را به ما گوشزد کردند که ما از آن‌ها بهره گرفتیم.»

بماند که اساساً اصل انتقاد‌های مردمی درباره سریال “بوی باران” ربطی به واژه دستمالی‌شده سیاه‌نمایی ندارد. در واقع نگاه منتقدان به سریال از جهت مسائل امنیتی نبوده که بخواهند بحث سیاه‌نمایی را مطرح کنند و موضوع اصلی ترویج بداخلاقی در سطح جامعه به واسطه پخش این سریال بوده است. درباره این موضوع زیاد نوشته‌ایم که دست گذاشتن بیش از حد و افراطی روی برخی نقاط منفی جامعه که البته وجود آن‌ها را نیز نمی‌توان انکار کرد سبب ترویج آن‌ها در جامعه می‌شود و تمرکز روی فضایل اخلاقی، خوبی‌ها و نقاط مثبت در تولیدات نمایشی نیز موجب گسترش آن‌ها در سطح جامعه می‌گردد و این استدلال منطقی همواره با پیش کشیدن واژه سیاه‌نمایی از سوی افراد به بیراهه کشیده می‌شود. معلوم نیست چرا عوامل سریال “بوی باران” به خود اجازه هزینه کردن از رهبر انقلاب را می‌دهند؟ خرج کردن از ایشان از سوی افرادی که عملکرد آن‌ها زیر سؤال است را باید اقدامی ناجوانمردانه تلقی کرد و انتظار داشت دست‌کم مدیران صداوسیما از تکرار این عمل غیرمنصفانه جلوگیری به عمل بیاورند.

image_print
تاريخ انتشار: شنبه ۶ مهر ۱۳۹۸ - ۶:۲۹
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=57548

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code