۱۳۰۱۱۴۰۲

درگذشت بهمن مفید؛ بازیگری که با تک‌سکانس خودنوشته “قیصر” جاودانه شد+عکس و آخرین گفتگوی تفصیلی بهمن مفید

سینماروزان: بهمن مفید بازیگر سینما در اثر عوارض ناشی از سرطان ریه در سن ۷۸سالگی در تهران درگذشت.

بهمن مفید که از فرزندان غلامحسین مفید از نقالان و هنرپیشگان قدیمی تئاتر بود برخلاف برادرش بیژن که او نیز مانند پدر وارد کار تئاتر شد به سمت سینما آمد.

بهمن مفید با تک‌سکانسی از “قیصر” که خودش با بداهه‌پردازی‌اش به آن شکل داد، چنان اشتهاری یافت که بعد از نیم قرن و بازی در بیش از هفتاد فیلم مختلف، همچنان با آن سکانس طلایی قهوه‌خانه شناخته می‌شد.

“رضا موتوری”، “سه قاپ”، “داش آکل”، “قلندر”، “جوجه فکلی”، “مجازات”، “پشمالو” و “غربتی‌ها” ازجمله آثار سینمایی بهمن مفید بودند‌.

بهمن مفید در ابتدای انقلاب ممنوع‌الفعالیت شد و به ناچار به آمریکا مهاجرت کرد ولی در اواخر دهه هفتاد به ایران بازگشت و در فیلمی تجاری با عنوان “سرود تولد” هم بازی کرد ولی به دنبال آن باز ممنوع‌الفعالیت شد ولی به‌عنوان صداپیشه در برخی آثار کودک و ازجمله “گورداله” به دوبلوری پرداخت.

بهمن مفید در سالهای اخیر به غیر از مدتی کوتاه همکاری با جم در ترکیه، اغلب در ایران ساکن بود.

ثریا حلی(صفیه مفید) نوه علامه حلی همسر سابق بهمن مفید بود؛ همسر سابق مفید هم بازیگر بوده است. سودابه کریمی هم همسر دوم بهمن مفید بود که تا انتهای زندگی کنارش بود.

بهمن مفید در یکی از معدود گفتگوهای تفصیلیش بعد از بازگشت به ایران از دردسرهای زندگی در آمریکا گفت و اینکه به عنوان بازیگر جز با حضور در شوهای لس‌آنجلسی درآمدی نداشته و وقتی به ایران بازگشته هم باز نتوانسته از طریق توانایی‌های هنریش درآمدی کسب کند!!

متن آخرین گفتگوی تفصیلی بهمن مفید را اینجا بخوانید.

بهمن مفید در نمایی از قیصر

بهمن مفید در نمایی از قیصر

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۰
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=61366

بعدش؟

مطالب مرتبط

یک نظر برای مطلب "درگذشت بهمن مفید؛ بازیگری که با تک‌سکانس خودنوشته “قیصر” جاودانه شد+عکس و آخرین گفتگوی تفصیلی بهمن مفید"

  1. رضا گفت:

    آخر یک دلیل جوانمردانه وعقلانی برای حذف او می توانستند بیاورند براستی در این سرزمین به او ظلم شد این که او بازیگر خوبی بود و چهل سال سینمای ایران را از این گوهر ناب ملی محروم کردند سزایشان با خدا و قیامت. اگر بنا برمحرومیت بود باید بسیاری از هنرمندان دیگر راهم ممنوع میکردند که نکردند به نظر اینجانب بدترین رفتار با ایشان انجام شد.مسئولان سینمایی عافیت اندیش با این کارها بزرگترین ضربه را به فرهنگ وهنر این سرزمین زدند.

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code