۱۱۰۳۱۴۰۲

بعد از «چ»، «بادیگارد» و «امپراطوری جهنم»⇐حالا حال اساسی رسانه ملی به «ساعت ۵عصر»⇐فیلمی که برای رکوردشکنی آمده بود اما به خنسی خورد

سینماروزان: به غیر از آثار موسوم به ارزشی نظیر “چ”، “بادیگارد” و “امپراطوری جهنم” در سالهای اخیر کم پیش آمده رسانه ملی به حمایت از آثار بدنه سینمای ایران بپردازد؛ آثاری که تولید میشوند برای گیشه.

در مورد مهران مدیری اما این قاعده تغییر یافته و تقریبا از همان روزهای ابتدایی اکران به غیر از نوشابه هایی که مدیری در برنامه خودش “دورهمی” برای فیلمش باز کرد بخشهای مختلف خبری رسانه ملی نیز رپورتاژهای پر و پیمانی برای این فیلم متعلق به سینمای بدنه رفتند. “…۵عصر” آمده بود تا رکورد “نهنگ۲” و “گشت۲” را بزند و ورای هزینه های تبلیغی فراوان برای فیلم، اغلب رسانه های اصولگرا- که در ماههای اخیر به پخش کننده فیلم مدیری هم سمپات پیدا کرده اند-نیز تا توانستند فیلم را حلواحلوا کردند و از آن طرف برخی منتقد-کارمندان یک گروه سینمایی کم مخاطب که دم از امتزاج هنر با تجربه میزنند هم برای فیلم مدیری نقدهای عاشقانه نگاشتند تا فیلم بفروشد.

اما همه اینها یک طرف و رپورتاژهای رسانه ملی برای “…۵عصر” یک طرف.

رسانه ملی که هیچ گاه میانه خوبی با سینمای بدنه نداشته این قاعده را زیرپا گذاشت و تا توانست با بهانه و بی بهانه به فیلم مدیری پرداخت اما نشد آنچه باید بشود و فیلم در حالی سرگروهش را از دست داد که فروشش هنوز به ده میلیارد هم نرسیده است!

این یکی از مصداقهای کاهش اثرگذاری رسانه ملی نزد مخاطبانیست که بیش از همه حاشیه سازیها، خود فیلم برایشان مهم است. این یکی از مصداقهای فقدان وجاهت مردمی هم در رسانه های راستی حامی فیلم است و هم در منتقدان-کارمندانی که تا توانستند جز به تحسین فیلم مدیری قلم نزدند.

پاسخ مخاطبان به این جوسازیها باید عامل تغییر روش می‌شد اما درست بعد از گرفتن سرگروه از فیلم مدیری رسانه ملی باز هم برایش رپورتاژ میرود؛ رپورتاژی که از تعریف و تمجید رسانه های راستی تا گردن کج کردن کارمندان گروه تازه تاسیس نزد مدیری، در آن به چشم می خورد و البته بعد از مدتها انکار، اشارات سیاسی فیلم که سه ماه قبل سینماروزان درباره آن اطلاع رسانی کرد(اینجا  و اینجا را بخوانید) هم تایید میشود!

image_print
تاريخ انتشار: پنج شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۵:۵۹
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=42491

بعدش؟

مطالب مرتبط

5 نظر برای مطلب "بعد از «چ»، «بادیگارد» و «امپراطوری جهنم»⇐حالا حال اساسی رسانه ملی به «ساعت ۵عصر»⇐فیلمی که برای رکوردشکنی آمده بود اما به خنسی خورد"

 1. تانیا گفت:

  واقعا ما نفهمیدیم استاندارد تلویزیون چیه در حمایت؟
  مثلا ساعت ۵عصر فیلم فاخره؟
  یعنی مثل چ؟
  یا اینکه چون مدیری باهاشون قرارداد داره بابت دورهمی بهش حال میدن؟

 2. رهاتر از دریا گفت:

  جالبه که این جماعت اصولگرا هم افتادن دنبال این فیلم و حلواحلوا میکنن
  فقط لابد چون مدیری تو برنامه ش حسن روحانی رو زده دیگه؟؟
  یعنی الان اگه مثلا منوچهر محمدی هم تر میزد به دولت اونوقت حلواحلوا میشد؟
  ملاک عمل اینه؟؟؟

  • مرشد ایرانی گفت:

   دقیقا همینه مسأله
   وگرنه فیلم مدیری جز کشدار کردن همون ایده خطی برره چیه واقعا؟؟؟
   فیلم حتی یک خط داستانی یک صفحه ای نداره
   ولی چون مدیری به ظاهر منتقد حسن اقای روحانی ه فعلا هر چی بسازه خوبه
   فردا اگه حمایت کنه از حسن اقا اونوقت میکوبنش شدید
   الان اگه منوچ محمدی هم فحش بده به حسن روحانی یا فرحبخش گیر بده به حسن روحانی فیلمای اکسیدان و پاتو کفش من نکن و هم به عنوان محصول ممتاز پر و بال میدن
   واقعا که سیاسی بازی بد چیزیه

 3. روناک گفت:

  جالبه که رسانه های اصولگرا از فروشنده به بعد کاری به فیلمای فیلمیران ندارن
  مثلا از کنار اون همه رقص و اواز سلام بمبئی گذشتن
  یا از کنار اون همه قر کمر عطاران در نهنگ عنبر۲
  حالا هم که دارن حال میدن به ساعت ۵عصر

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code