۱۶۰۵۱۴۰۱

بعد از روسها، سر و كله چيني‌ها هم در بين‌الملل فجر پيدا شد+عکس

سینماژورنال: بعد از پروپاگاندایی که در دعوت از “الکساندر سوکوروف” مهمانی اهل روسیه متحد قدیمی ایران به بین الملل فجر صورت گرفت(اینجا را بخوانید) امروز هم خبری رسید مبنی بر حضور یک فیلمساز چینی به نام “تیان ژوانگ ژوانگ” در بین الملل فجر.

به گزارش سینماژورنال جالب است دست اندرکاران بین الملل فجر که خود به کم نام و نشان بودن این چهره چینی واقفند سعی می کنند با استفاده از عبارت توصیفی “سازنده فیلم محبوب اسکورسیزی در تهران” درباره حضورش اطلاع رسانی کنند.

 این کارگردان چینی که در ابتدای دهه نود و بخاطر ساخت فیلمی باز هم کم نام و نشان با عنوان “لی لیان ئینگ: امپراتوری عقیم” تا نامزدی خرس طلای برلین پیش رفته بود و در سالهای بعد آثاری نظیر “در زمین شکار” را ساخته بود به عنوان داور بخش سینمای سعادت بین الملل فجر به تهران آمده است.

لیست محبوب اسکورسیزی به داد رسید…

این فیلمساز چینی در اواخر دهه هشتاد فیلمی ساخته بود به نام “اسب دزد” و برخلاف آنچه از سوی دبیرخانه بین الملل فجر منعکس شده اسکورسیزی هیچ گاه به طور مجزا درباره این فیلم اظهارنظر نکرده است بلکه نام این فیلم در لیست فیلمهای دهه نودی مطلوب اسکورسیزی قرار داشته است.

این لیست به پیشنهاد برنامه “راجر ایبرت و آثار سینمایی” منتشر شد؛ این برنامه خود زیرمجموعه ای بود از برنامه “در فیلمها” که توسط شبکه “دیزنی-ای.بی.سی دامستیک” از اواخر دهه هشتاد تا سال ۲۰۱۰ روی آنتن می رفت،

راجر ایبرت در اواخر دهه نود در یکی از برنامه های خود که با حضور اسکورسیزی اجرا شد به ارائه لیستی شامل ده فیلم مطلوب دهه نودی اش پرداخت که نام فیلم این کارگردان گمنام چینی هم در میان فیلمها بود.

جالب اینجا بود که این فیلم تا قبل از انتشار لیست اسکورسیزی اصلا پایش به آمریکا باز نشده بود اما انتشار همان لیست مارتی کافی بود تا فیلم که در دهه هشتاد ساخته شده بود در دهه نود در سینماهای آمریکا به صورت کاملا محدود اکران شود.

بعد از دعوت از یک فیلمساز روس حالا حضور یک فیلمساز از چین که به مانند روسیه در روزگار تحریم جزو متحدان سیاسی ایران به شمار می رفت و البته بازار محصولات داخلی را هم قبضه کرد، در بین الملل فجری که جزو محصولات فرهنگی پسابرجام است، تأمل برانگیز به نظر می رسد.

پوستر فیلم "اسب دزد"
پوستر فیلم “اسب دزد”
image_print
تاريخ انتشار: دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۷
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=21192

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code