۱۱۱۱۱۴۰۱

برای ساخت فیلم انتخاباتی اسحاق⇐چرا خواهرزن بهشتی ماند و یک فیلم اولی؟/منوچهر محمدی‌ها کجا رفتند؟ عسکرپورها را چه شد؟

سینماروزان: درست یک روز بعد از عرض اندام اسحاق جهانگیری در برابر قالیباف در اولین مناظره تلویزیونی انتخابات۹۶ به ناگاه خبر ساخت فیلم تبلیغاتی وی به تهیه کنندگی فرشته طائرپور و کارگردانی مجید توکلی منتشر شد.

فارغ از آن که گویا حتی طائرپور که به واسطه خواهری همسر محمد بهشتی وارد سینما شد و رشد قابل توجهی هم کرد تصور نمیکرده جهانگیری بتواند جلوی قالیباق قدعلم کند و برای همین درست ۲۴ ساعت بعد از مناظره و وزیدن نسیم موافق بود که از همکاری با وی رونمایی کرد، اینکه در برابر انبوه فیلمسازان داعیه دار اصلاح طلبی یک فیلم اولی است که فیلم اسحاق را میسازد پرسش برانگیز است.

واقعا چرا طائرپور به سراغ یکی از سینماگران مطرح مدعی اصلاح طلبی نرفته؟ آیا کسی را برای این کار نیافته! چرا نیافته؟
به یک دلیل عمده و آن هم قرارگیری شهردار تهران در قطب مقابل اسحاق.

بله، تلخ یا شیرین در سالهای اخیر بخش عمده سینماگران مدعی اصلاح طلبی، لذت حمایت شهرداری را در گرفتن حمایت از تصویرشهر برای تولیدات خود یا شراکت در مدیریت پردیسهای مختلف چشیده اند و حالا با چه رویی می توانند بروند فیلم انتخاباتی کاندیدای مقابل قالیباف را بسازند؟

از پردیس زندگی گرفته تا پردیسهای در دست تجهیز مگامال و مگاپارس در اختیار چهره هایی همچون منوچهر محمدی، تقی علیقلی زاده، احمدرضا درویش و سیدجمال سادتیان است که سالهاست کفه آرای آنها به سمت اصلاح طلبی پایین رفته.
از آن سو نگاهی به فیلمهای حمایتی سالیان تصویرشهر ما را به سینماگرانی می رساند که اغلب جزو مدعیان اصلاحات بوده اند. از منوچهر محمدی که چندین فیلم و از جمله “طلا و مس”، “بوسیدن روی ماه” و “میم مثل مادر  را با حمایت تصویرشهر تولید کرده تا همایون اسعدیان که کارگردان “طلا و مس” و “بوسیدن…” بوده و  محمدمهدی عسکرپور که فارغ از سالها کارمندی برای سازمان فرهنگی-هنری شهرداری در جشنواره اخیر فجر بعنوان تهیه کننده با یکی از محصولات تصویرشهر یعنی “ماجان” حضور داشت و آخرین سریالش “نفس گرم” را به تهیه کنندگی جوانی ساخت که این روزها نماینده مستقیم ستاد قالیباف است!!!
حتی مجید مجیدی هم در کارنامه اش فیلمی به نام “آواز گنجشکها” دارد که در ردیف محصولات تصویرشهر جای می گیرد. با این اوضاع آیا میتوان از آنها انتظار داشت که به سراغ ساخت فیلم انتخاباتی قطب مقابل شهردار بروند؟؟؟
قطعا خیر!

مابقی سینماگران هم حتی اگر بعد از همه حاشیه های مرتبط با فیشهای نجومی و افاضات دختر یک نماینده حاضر در لیست امید، همچنان بر اصلاح طلبی پای فشارند باز هم در فضای متلاطم میانه دهه نود جرات ریسک و قمار بر سر یکی مثل اسحاق نمی کنند که تا همین دیروز حتی تئوریسینهای افراطی اصلاح طلب هم او را به حساب نمی آوردند!

پس می ماند جوانی کم نام و نشان و البته فاقد عقبه سیاسی شفاف که فیلمسازی برای اسحاق برایش بازی دوسربرد است. چه اسحاق رای آورد و چه نه او بدین واسطه بر اشتهار خود خواهد افزود. اما طنز ماجرا آنجاست که همین جوان هم تنها یک فیلم بلند در رزومه خود دارد و آن هم به تهیه کنندگی عسکرپور که در همه این سالها تعاملی موثر با ارگانهای فرهنگی متبوع شهرداری داشته است.

پی نوشت: اینکه گفته شده برای جوانگرایی به سراغ یک کارگردان جوان رفته اند چقدر منطقی است؟ کافیست رزومه جوانترهایی را که در همین دو سال اخیر در سینما درخشیده اند مرور کنیم تا متوجه شویم حتی در توجیه جوانگرایی هم یکی از آخرین گزینه ها جوان فعلی است! مثال واضح می خواهید؟ یکی اش همان جوانی که دو سال قبل فیلمی ساخت که اتفاقا مطلوب مدیران تدبیری واقع شد و در جشنواره سی و چهارم سیمرغ بارانش کردند. منظورمان همان فیلمیست که سرمایه اش را تهیه کننده “شهرزاد” داده بود؛ همان سرمایه گزاری که بعد از بازداشت در میانه های سال قبل مشخص شد کارت تهیه کنندگیش را هم از صنفی به ریاست فرشته طائرپور گرفته است یعنی همین خانم طائرپوری که تهیه کننده فیلم انتخاباتی اسحاق است. چرا از یکی مانند او استفاده نشده؟

image_print
تاريخ انتشار: شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۲
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=37480

بعدش؟

مطالب مرتبط

12 نظر برای مطلب "برای ساخت فیلم انتخاباتی اسحاق⇐چرا خواهرزن بهشتی ماند و یک فیلم اولی؟/منوچهر محمدی‌ها کجا رفتند؟ عسکرپورها را چه شد؟"

 1. الف.میم گفت:

  باید دید بانک گردشگری که برادر جهانگیری مدیرش هست و پول فیلم شهر موشها رو داد پول فیلم خاله قورباغه خانم طایرپورو هم میدن انشاالله؟؟؟

 2. hamed گفت:

  فیلم تبلیغاتی اسحاق جهانگیری را مجید توکلی می‌سازد. این فرد که سال گذشته فیلم سینمایی “متولد ۶۵” را روی اکران داشت، کار خود را با روزنامه‌نگاری آغاز کرد و در اوایل حضور محمدباقر قالیباف در شهرداری یکی از مشاوران‌اش در بخش مطبوعاتی بود. این روزنامه‌نگار بعدها به تهیه‌کنندگی “محمدرضا شریفی‌نیا” فیلم مستند سلطان که به زندگی علی پروین- بازیکن و مربی سابق تیم پرسپولیس- می‌پرداخت را جلو دوربین برد و کمی بعد با حمایت و سرمایه‌ی “مسعود ده‌نمکی” فیلمی مستند درباره‌ی شخصیت اصلی فیلم اخراجی‌ها به نام “سوزوکی به بهشت می‌رود” را کارگردانی کرد. از دیگر فعالیت‌های توکلی ساخت فیلم درباره‌ی “هادی ساعی”- قهرمان سابق تکواندو و عضو سابق شورای شهر تهران- است.

 3. seyed گفت:

  در عکس…کسی که کنار کارگردان نشسته مهنس کاظمی همه کاره بانک پاسارگاد…سرمایه گذارِ جدایی نادر از سیمین و فیلمِ طبقه حساسه…تمامیِ حراجِ نقاشیهایِ دوبی دست ایشونه…ایشون مشاورِ اقتصادیِ وزیرِ قبلی ارشاد اقایِ جنتی و معاونِ اقای مهاجرانی در دورانِ وزارتشان بودند…خب تو خود بخوان این حدیث را…اقایِ جهانگیری همچین پاک و مطهر هم نیستند

  • علی یار گفت:

   امروز بچه خردسال هم میدونه که قالیباف سال دیگه شهردار نیست پس چرا هنرمندان بزرگ سینمای ایران باید از او بترسند؟! سال ۸۸ همه هنرمندانی که … نامشان برده شده تمام قد از میرحسین حمایت کردند و نگران چیزی نبودن .دقیقا برخلاف این تحلیل شهرداری در هر صورت به دنبال فيلمسازان میره و نه برعکس.دلیل کناره گیری هنرمندان مشهور از سیاست رو باید در سال ۸۸ جستجو کرد.

   • دهباشی گفت:

    اتفاقا نه فقط بعد از ۸۸ ساکت نبود که تا همین انتخابات مجلس دو سال قبل مدام در حال شانتاژ و تکرارمیکنیم و لیست امید و… بودن منتها حرفهایی که دختر صفدر حسینی که با حمایت همین آقایون رفت مجلس زد به مانند …ی بود در برابر این دوستان….درباره مراودات نزدیک با شهردار همین بس که یکی از همین تهیه کننده های مثلا اصلاحاتچی دخترشو داده به یک عضو شورای شهر نزدیک به شهردار و البته که به این واسطه پردیس دار هم شده!!! اونوقت تو این شرایط جرات داره بیاد پشت کاندیدایی که بناست به شهردار تیکه بندازه؟؟
    عمرا

 4. منوچ باقری گفت:

  همین اقای دبیر عضو شورای شهر هم داماد اقای محمدی تهیه کننده ایه که حالا هم داره پردیس مگامالو توی اکباتان راه میندازه

 5. علیرضا نفربر گفت:

  به هر حال قالیباف تو این سالها خیلی از سینماگران رو تحت پوشش گرفتن
  اما سینماییهای ما متاسفانه بی معرفتن
  مگه رحیم مشایی کم حال داد به هدیه تهرانی و مهناز و حتی گلزار
  اخرش چیکار کردن؟
  همشون بد گفتن از بیچاره

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code