۲۵۰۵۱۴۰۱

بازیگر “مختارنامه”، ایدز و یک هشدار

سینماژورنال: سیامک اطلسی بازیگر پیشکسوت به مدیران سینما و تلویزیون هشدار داد تغییر منشأ ابتلا به ایدز از اعتیاد به سمت روابط پرخطر را جدی بگیرند و برای مقابله با آن تولید محصولات نمایشی آگاهی‌بخش را در دستور کار قرار دهند.

سیامک اطلسی بازیگری که نزدیک به سه دهه است در تلویزیون فعالیت داشته است درباره چرایی عدم پرداخت درست مسأله ایدز و بیماران اچ.آی.وی در رسانه ملی به “هنر+ایدز” گفت: در تلویزیون ما متاسفانه یک محافظه کاری شدید درباره نشان دادن  مسائل و معضلات بزرگ اجتماعی مثل همین بیماری ایدز و یا اعتیاد به مخدرهای صنعتی جدید وجود دارد و اگر مجموعه ای هم در این حوزه ها ساخته شده آن قدر مبهم و دوپهلو بوده که نتوانسته جنبه آگاهی رسانی و تاثیرگذاری داشته باشد.

توقیف سریالی که به معضل اجتماعی می پرداخت

این بازیگر با اشاره به یکی از تجربیات خود در برخورد با ممیزی رسانه ملی اظهار داشت: چندی پیش در سریالی بازی داشتم به عنوان «گلریزان» که درباره اعتیاد به مواد مخدر صنعتی بود و سازنده تلاش می کرد دراین زمینه به جوانها اطلاع رسانی کند. اما مسئولین تلویزیونی آن را پخش نکردند و گفتند که دیدنش بدآموزی دارد!

وی ادامه داد: به نظر می رسد درباره ایدز هم تقریبا وضع به همین صورت است و اگر تهیه کننده ای پیدا شود و هزینه تولید را هم فراهم کند تلویزیون کمی واهمه از پخش چنین اثری خواهد داشت.

تکیه بیش از حد بر سوژه های تکراری

بازیگر سریالهای «مختارنامه» و «پدرسالار» با نقد تولیدات تلویزیون بیان داشت: تلویزیون بیشتر به حمایت از آثار معمولی که  قصه ای روتین دارند تمایل دارد و این نمی تواند ارزنده باشد بخصوص که در سالهای اخیر دیده ایم همین تکیه بیش از حد بر سوژه های تکراری مخاطبان را به سمت شبکه های ماهواره ای سوق داده است.

این بازیگر ضمن اشاره به اهمیت ساخت سریال هایی در باره بیماری ایدز افزود: به علت فراگیر بودن تلویزیون این رسانه با حمایت از تولید این نوع آثار می تواند روی جوانها فرهنگ سازی درستی انجام بدهد؛  درصورتی که مدیران تلویزیونی برخلاف این موضوع فکر می کنند و پرداختن به بیماری ایدز را جزو مسائل ممنوعه می دانند.

ایدز را از دایره خط قرمزها خارج کنید

بازیگر «روز واقعه» و «ملک سلیمان» تأکید کرد: به عنوان بازیگری که تجربه حضور در تلویزیون و سینما را کنار هم داشته ام، فکر می کنم تلویزیون می تواند به مراتب مفیدتر از سینما درباره ایدز برنامه های نمایشی مانند سریالهای جذاب و دیدنی تولید کند.

اطلسی ادامه داد: موج ایدزی که در سالهای اخیر شیوع آن از سمت اعتیاد تزریقی به سمت روابط پرخطر رفته قطعا زنگ خطر را برای مدیران فرهنگی هم به صدا درآورده که جدی تر به اطلاع رسانی در این باره از طریق رسانه ملی بپردازند. پس پیشنهاد می دهم این سوژه را از دایره خط قرمزها و سوژه های ممنوعه خارج کنند و بگذارند فیلمنامه نویسان با فراغ بال به آن بپردازند.

کمپین “هنر+ایدز”  که از نوروز ۹۵ آغاز به کار کرده، کمپینی مردم‌نهاد است که می‌کوشد به نوبه خود زمینه ارتباط بیشتر میان اهالی هنر و مردمان در زمینه آگاهی بخشی پیرامون این بیماری را فراهم کند و به بررسی دلایل عدم استفاده کافی هنرهای نمایشی از سوژه های مرتبط با بیماران اچ.آی.وی بپردازد.

image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۴:۱۰
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=22660

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code