۱۲۰۱۱۴۰۲

جنجال آفرینی باران کوثری در رسانه اصولگرا+عکس

سینماژورنال: اجرای برخی نمایشها به صورت زیرزمینی بدون دریافت مجوز از مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد سبب ساز آن شده است که محمدصادق عابدینی در روزنامه “جوان” گزارشی جامع در این باره تدارک ببیند.

به گزارش سینماژورنال در این گزارش با پیگیری یکی از آگهی های برگزاری نمایش در آپارتمان آن هم از طریق فروش بلیت به داده های جالبی درباره اجرای نمایش بدون مجوز ارشاد رسیده است.

سینماژورنال متن کامل گزارش “جوان” را ارائه می دهد:

جدیدترین محصول تئاتر زیرزمینی

اجراي تئاتر زيرزميني يكي از جديدترين انواع دور زدن‌هاي قوانين در حوزه فرهنگ و هنر است كه توسط گروه‌هاي حرفه‌اي و دور از چشم مسئولان وزارت ارشاد در حال اجراست. جديد‌ترين محصول تئاتر‌هاي زير زميني اجراي نمايش «داستان‌هايي از بارش مهر و مرگ» به كارگرداني رضا رضايي‌راد و براساس نمايشنامه‌اي به همين عنوان اثر عباس نعلبنديان است.
با رونق پيدا كردن توليد آثار سينمايي و فيلم‌هاي ويدئويي به صورت غيرقانوني و زيرزميني، اين بار پديده جديدي به نام «تئاتر زيرزميني» در حال گسترش است. البته اجراي بدون مجوز نمايش از مدت‌ها قبل با عنوان تئاتر محفلي باب بوده اما در شيوه جديد به جاي اجرا در ميان جمع‌هاي چند‌نفره و خودماني، با تبليغ در شبكه‌هاي اجتماعي مخاطبان عام را جذب مي‌كنند؛ اقدامي كه تا به حال از چشم مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به دور مانده است.

بفرماييد تئاتر
يكي از گروه‌هاي تئاتري در صفحه رسمي خود در فيسبوك اقدام به تبليغ اجراهايي مي‌كند كه نام اجرا را نمي‌توان در هيچ كدام از سالن‌هاي رسمي تئاتر و سايت‌هايي كه اخبار تئاتر را پوشش مي‌دهند يا بليت‌هاي نمايش‌ها را در اختيار علاقه‌مندان قرار مي‌دهند، اثري از آنها ديد.

اما تصاوير اجراها و تبليغ‌هايي كه در سايت ديده مي‌شود در نوع خود جالب توجه است، مخصوصاً اينكه تأكيد شده اين نمايش‌ها در محيطي غيررسمي اجرا مي‌شود!

با پيگيري‌هاي «جوان» درباره تازه ترین نمایش این گروه با نام “داستانهایی از بارش مهر و مرگ” مشخص شد محل اجراي اين نمايش‌ها واقع در خيابان شهيد مطهري و در يك منزل به ظاهر مسكوني است. علاقه‌مندان براي تماشاي آثار اين گروه مي‌توانند با شماره‌اي كه در صفحه اجتماعي درج شده تماس بگيرند و جا رزرو كنند.
گروه تئاتري براي اجراهاي خود بليت‌ نمي‌فروشند و طبق گفته مسئول رزرو، تماشاگران بعد از پايان نمايش هر مبلغي را كه مدنظر خودشان است، پرداخت مي‌كنند.
در اين نمايش بازيگراني چون باران كوثري، سيما مباركشاهي، حسين ذوقي، ميلاد رحيمي، امير سفيري، حسام محمودي و احسان بيات‌فر حضور دارند.

جایگاه معاونت هنری نادیده گرفته می شود
با اين اقدام عملاً وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و معاونت هنري اين وزارتخانه دور مي‌خورد. براي اجراي نمايش نيز لازم نيست مراحل قانوني طي شود. اين ناديده گرفتن آشكار قوانين در حالي صورت مي‌گيرد كه عوامل اجراي نمايش «داستان‌هايي از بارش مهر و مرگ» و كارگردان نمايش از افرادي هستند كه در تئاتر فعاليت حرفه‌اي داشته‌اند و از چند و چون امور و روال قانوني دريافت مجوز نمايش آگاهي دارند اما از روي علم و عامدانه قانون را زير پاي گذاشته‌اند.

نگاهي به صفحه اختصاصي اين گروه نشان مي‌دهد كه پيش از اين نيز چند نمايش ديگر به همين شيوه اجرا شده كه همگي بدون اطلاع وزارت ارشاد بوده است.
نمايشنامه «داستان‌هايي از بارش مهر و مرگ» نوشته عباس نعلبنديان است. نعلبنديان سابقه نه‌چندان روشني در تئاتر دارد؛ اين نويسنده به دليل سبك نگارشي خاصي كه همراه با به كار بردن نوشتارهاي غلط مانند نوشتن «سدا» به جاي «صدا» است، جايگاه خاصي را براي خود در تاريخ نمايش‌نويسي مدرن ايران به دست آورده است.

نمایشی پر از ممیزی

نمايشنامه «داستان‌هايي از بارش مهر و مرگ» متني چند پرده‌اي است كه براساس آنچه اميال فروخفته جنسي ناميده مي‌شود، شكل گرفته است. به طوري كه در پرده نخست آن، يك مادر و دختر به دنبال راهي براي جابه‌جا كردن جسد مردي هستند كه با هر دو نفرشان رابطه نامشروع جنسي داشته‌ است. با عذرخواهي از خوانندگان گرامي، بخشي از ديالوگ‌هاي اين بخش از نمايش مربوط به روابط اروتیک است! در پرده ديگر از اين نمايش نيز گرايش‌هاي همجنس‌گرايانه ميان يك معلم و شاگردش بيان مي‌شود.

آيا اين نمايشنامه در حالت عادي از سوي اداره كل هنرهاي نمايشي قابل اجرا شناخته مي‌شد؟ شايد يكي از دلايل اجراي زيرزميني تئاتر «داستان‌هايي از بارش مهر و مرگ» فرار از قانون و البته هنجارهايي باشد كه نوشته‌هاي نويسندگاني چون نعلبنديان كمتر در چارچوب آنها تعريف شده است.

تئاتر خانه
آگهی اجرای نمایش “داستانهایی از بارش مهر و مرگ”

مدیران بی اطلاعند از این نمایشها

«جوان» به دليل رسالت اخلاقي خود موضوع اجراي چنين نمايشي را با مهدي شفيعي، مدير كل هنرهاي نمايشي و حسين موذن، سرپرست شوراي ارزشيابي و نظارت اداره كل هنرهاي نمايشي در ميان گذاشت كه هر دو مدير با اذعان به بي‌اطلاعي اداره كل هنر‌هاي نمايشي از اجراي چنين نمايشي قول برخورد با اجراهاي غيرقانوني و زيرزميني تئاتر را دادند.

موذن در اين باره به «جوان» گفت: هرگونه اجراي نمايش در هر قالبي و به هر شكلي نيازمند دريافت مجوز از اداره كل هنرهاي نمايشي استان يا مركز است و قانون تنها سه استثنا را قائل شده كه شامل اجراهاي دانشگاهي براي دانشجويان، اجراي تئاتر در مدارس براي دانش‌آموزان و اجراي تئاتر در كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان است كه آن مراكز حكم مخصوص به خودشان را دارند.
وي گفت: برخي‌ها تلاش دارند از فضاي تئاتر كشور سو‌ءاستفاده كنند كه قطعاً آنها مورد پيگرد قانوني قرار خواهيم داد.

هیچ مجوزی برای اجرای نعلبندیان صادر نشده!
موذن تصريح كرد: پيش از اين نيز گزارش‌هايي درباره فعاليت‌هاي غيرقانوني در حوزه تئاتر به اداره كل رسيده بود اما به دليل كمبود مستندات تا به حال امكان برخورد با آنها وجود نداشته است. وي افزود: هيچ مجوزي از سوي شوراي نظارت و ارزشيابي براي اجراي نمايشنامه عباس نعلبنديان صادر نشده است.

هیچ گونه توجیهی برای قانون شکنان وجود ندارد
سرپرست شوراي ارزشيابي و نظارت اداره كل هنرهاي نمايشي با بيان اينكه قطعاً با متخلفان برخورد قانوني خواهد شد، تأكيد كرد: هيچ‌گونه توجيهي براي قانون‌شكني وجود ندارد، قوانين براي همه يكسان و از نظر ما تفاوتي ميان گروه‌هاي حرفه‌اي، آماتور يا دانشجويي در تابعيت از قانون وجود ندارد.
موذن با درخواست از رسانه‌ها براي كمك به سالم‌سازي فضاي تئاتر كشور گفت: تلاش داريم تا براساس دغدغه‌هاي فرهنگي مقام معظم رهبري محيط مناسب و سالمي را در تئاتر كشور ايجاد كنيم.

تئاتر خانه
آگهی اجرای نمایش “داستانهایی از بارش مهر و مرگ”
image_print
تاريخ انتشار: جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۱
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=9712

بعدش؟

مطالب اخیر

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code