۱۰۱۱۱۴۰۱

اظهارات علی قوی‌تن که در فیلم #رویای_سهراب نقش سهراب سپهری را بازی کرده⇐خسرو شکیبایی پیشنهاد داد نقش سهراب را بازی کنم!/شکیبایی قبل از مرگش گفت هرچه زودتر فیلم سهراب را بساز و نقشش را بازی کن!/فروش #رویای_سهراب در گیشه برایم اهمیت ندارد!/منتقدان روسی، این فیلم را با آثار تارکوفسکی مقایسه کردند!!

فیلم رویای سهراب

سینماروزان: #فیلم_رویای_سهراب که به کارگردانی و بازیگری علی قوی‌تن روی پرده رفته روایتی دارد از زندگی سهراب سپهری شاعر و نقاش شهیر ایرانی. علی قوی‌تن که خودش در این فیلم در نقش سهراب ظاهر شده مدعیست بازی و ساخت این فیلم، عمل به توصیه خسرو شکیبایی است.

علی قوی تن به خبرگزاری ایلنا گفت: سال ۱۳۸۵ که در فیلم «نسکافه داغ» با مرحوم خسرو شکیبایی همکاری داشتم و آن زمان شکیبایی به من توصیه کرد که فیلمی درباره سهراب سپهری بسازم و خودم هم نقش او را بازی کنم.

قوی‌تن ادامه داد: خسرو شکیبایی که خود از طرفداران سهراب سپهری بود همیشه مرا برای ساخت فیلمی درباره این شاعر تشویق می‌کرد، حتی ۲۰ روز پیش از اینکه از دنیا برود به من گفت کم‌کم دیر می‌شود و کاش هر چه زودتر فیلم سهراب را بسازم و نقشش را بازی کنم. آن زمان اصلاً متوجه منظور خسرو شکیبایی نشدم و اصرار داشتم که باید شناخت بیشتری از سهراب به دست بیاورم و قصه‌ای جذاب و سینمایی از زندگی او پیدا کنم ولی چند سال بعد علیرضا شجاع‌نوری همین جمله را به من گفت و وقتی از او پرسیدم که چرا دیر می‌شود، او به این نکته اشاره کرد که کم‌کم پیر می‌شوم و شباهتم به سهراب سپهری را از دست می‌دهم و دیگر نمی‌توانم این نقش را بازی کنم. جمله این بازیگر برای من یک تلنگر بود که تعلل را کنار بگذارم و برای ساخت این فیلم اقدام کنم.

قوی تن افزود: رحیم مهدی‌خانی طراح گریم فیلم «رویای سهراب» یکی از گریمورهای با سواد و با تجربه است که زحمات بسیاری در این فیلم کشید اما واقعاً برای اینکه نقش سهراب را بازی کنم نیاز چندانی به گریم نبود.

علی قوی‌تن مدعی شد: زمانی که فیلم رویای سهراب در جشنواره مسکو نمایش داده شد در یکی از نشریات کشور روسیه، یکی از منتقدان به این نکته اشاره کرده بود که با دیدن این فیلم یاد فیلم‌های آندری تارکوفسکی افتاده است؛ البته من نمی‌خواهم خودم را با تارکوفسکی مقایسه کنم ولی این هم یکی از نظرات جالبی بود که شنیدم و همان منتقد تأکید داشت که این فیلم نگاه عمیقی به زندگی دارد و در مسائل شاعری چون سهراب سپهری کاملاً عمیق می‌شود. فیلم «رویای سهراب» یک فیلم بیوگرافی نیست و من در واقع عاشقانه‌های زندگی سهراب را در برهه‌هایی به صورتی که فلسفه وجودی شاعر و نقاشی چون سهراب را به تصویر کشیده‌ام که فکر می‌کنم از همین جهت توانسته مورد استقبال و توجه مخاطبان خارجی هم قرار بگیرد. البته جشنواره‌های داخلی کشورمان به این مسئله توجهی نداشتند و اصلاً پیگیری و تمایلی به حضور این فیلم نداشتند.

علی قوی تن گفت: من سهراب را همانطور که بود و آنچنان که می‌شد این شاعر را شناخت به تصویر کشیدم و این نکته که مخاطبان با دیدن این فیلم سرگرم شوند و تحت تأثیر قصه آن قرار بگیرند را مدنظر نداشتم و حتی موفقیت در گیشه هم برایم اهمیت چندانی نداشت. دغدغه اصلی من معرفی دقیق یکی از شاعران محبوب و بزرگ ایران بود و امیدوارم مردم هم با این انتظار به سراغ «رویای سهراب» بیایند که همان لطافت اشعارش را در فیلم احساس کنند و به هوای دیدن یک فیلم حادثه‌ای به سراغ این فیلم نیایند.

ادعای علی قوی تن درباره عمل به توصیه خسرو شکیبایی و ساخت رویای سهراب

ادعای علی قوی تن درباره عمل به توصیه خسرو شکیبایی و ساخت رویای سهراب

image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۸
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=70947

بعدش؟

مطالب مرتبط

7 نظر برای مطلب "اظهارات علی قوی‌تن که در فیلم #رویای_سهراب نقش سهراب سپهری را بازی کرده⇐خسرو شکیبایی پیشنهاد داد نقش سهراب را بازی کنم!/شکیبایی قبل از مرگش گفت هرچه زودتر فیلم سهراب را بساز و نقشش را بازی کن!/فروش #رویای_سهراب در گیشه برایم اهمیت ندارد!/منتقدان روسی، این فیلم را با آثار تارکوفسکی مقایسه کردند!!"

 1. مونا خسروشاهی گفت:

  البته که شبیه اون مرحومین در ظاهر
  ولی در کیفیت فیلم‌هایی که میسازی
  به نظرم خیلی فرق داری

 2. سارا کالیراد گفت:

  فیلمساز خوش اخلاق و باتربیت

 3. هوتن بختیاری گفت:

  خدایی خیلی شبیه ه
  خیلی

 4. ویدا کسبیان گفت:

  البته که بعد از مرگ عمو خسرو
  هر کی ادعایی کرد
  و این هم…

  • عباس گفت:

   خسرو شکیبایی ت عموتون بوده
   که میفرمایین آقای قوی تن ادعا کردن
   چرا شما ها اینطورین آخه
   چرا فقط دنبال سنگ اندازی هستین
   فیلم قشنگی بود و همین کافیه

 5. المیرا حقی گفت:

  فیلم خوبی ه
  بریم ببینیم

 6. رهی گفت:

  فروشش که خیلی صعیف بوده

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code