۱۷۰۹۱۴۰۱

اسیدپاشی و قتل در تماشاخانه ایرانشهر!!!+عکس

سینماژورنال/غفور پورغفور: مقوله اسیدپاشی که سال قبل اجتماع ایران اخبار دردآوری را درباره آن شنید این قابلیت را دارد که در ساختار هنرهای نمایشی به تحلیل گذاشته شود.

به گزارش سینماژورنال حسین فرحبخش در سومین فیلم خود “مستانه” اشاراتی به این مقوله داشت و امسال نیز یکی دو تهیه کننده مشهور سینمایی فیلمنامه هایی با محوریت معضل اسیدپاشی را در دستور کار قرار داده اند.

سهم هنر تئاتر ایران نیز از این معضل کم نبوده است و به تازگی نمایشی در تماشاخانه ایرانشهر روی پرده رفته است که با صراحت در این باره تصویرسازی می کند.

این نمایش “کامنت” نام دارد که کارگردانی آن را یوسف باپیری برعهده دارد. نوید محمدزاده که بعد از بازی در “عصبانی نیستم” شهرتی فراوان یافت از جمله بازیگران ای کار است و در کنار وی نیز  بهرام افشاری، ستاره پسیانی، هوتن شکیبا و بهار کاتوزی ایفای نقش می کنند.

این نمایش در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه رفته است.

فرمهای مختلف در خدمت مفاهیم مختلف

“کامنت” که نگارش متن آن را  بهار کاتوزی و محمد منعم برعهده داشته اند ساختار قصه گوی کلاسیک ندارد و سعی می کند در فرمهایی مرتبط با موضوعات مختلفی که در نمایش ارائه میشود به مخاطب اطلاعات ارائه کند.

این اثر هرچند بلحاظ روایت، گنگ و مبهم به نظر می رسد و درک روابط آدمها و ماهیت کاراکترهایش نیاز به دقت فراوان دارد اما در طرح معضلات اجتماعی کاملا صریح و آشکار عمل می کند. از جمله این طرح معضلات درباره دو مقوله اسیدپاشی و قتل است.

کامنت

کامنت

شوخی دردناک با اسیدپاشی

به گزارش سینماژورنال در یکی از صحنه های این نمایش ماجرای شوخی زشتی به نام اسیدپاشی که سال قبل با آن روبرو بودیم روایت میشود؛ در این صحنه دو پسر به ناگاه به سمت دختری که در حال حرکت در خیابان است آمده و شیشه ای که به نظر می رسد حاوی اسید است روی او می پاشند.

البته که اسیدی در کار نیست و آب است که به صورت دختر پاشیده میشود اما رعب و وحشتی که به این واسطه هم بر دختر و هم بر مخاطب وارد میشود کم از رعب و وحشت قرارگیری در موقعیت اسیدپاشی نیست.

ساتور در شکم دختربچه

به گزارش سینماژورنال یکی دیگر از معضلات اشاره شده در نمایش قتل است که در روزگار ما شیوع فراوان یافته است.

اما در اینجا نه قتل آدمهای بزرگ به دست هم که قتل کودکان را می بینیم. دختربچه ای به خانه پسربچه ای می رود و پسرک که روحی ناآرام دارد و بنظر میرسد بیمار روانی است چاقویی را در شکم دختربچه فرو کرده و سپس با سیم او را خفه می کند و با ساتور به جان دخترک می افتد!

فاصله گذاریهایی که به فراموشی این دو اتفاق منجر نمی شود

“کامنت” نمایشی است با فاصله گذاریهایی که مرتب مخاطب را از یک وضعیت به وضعیت دیگر می برد اما بعد از سیر کلی نمایش و عبور از وضعیتهای مختلف بیش از هر چیز همین روایت دردناک اسیدپاشی و قتل است که به یاد مخاطب می ماند.

image_print
تاريخ انتشار: سه شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۴ - ۶:۱۱
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=2503

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code