۱۴۰۳۱۴۰۲

ادعای رسانه اصولگرا⇐نمایش فيلم توقيفي، مجالی براي ديده شدن جشنواره شهری که بودجه‌ای میلیاردی صرفش شده!؟

سینماروزان: ششمین جشنواره فیلم شهر درحالی در مسیر برگزاری قرار گرفته است که هنوز جشنواره برگزار نشده بازار حواشی پیرامون آن داغ شده است.

به گزارش سینماروزان از جمله این حواشی حضور برخی فیلمهای توقیفی سالهای گذشته مانند «آشغالهای دوست داشتنی» در فهرست آثار این جشنواره است که البته هنوز از سوی برگزارکنندگان جشنواره تأیید نشده است.

روزنامه اصولگرای «جوان» در گزارشی پیرامون این جشنواره ضمن ادعای اینکه بودجه این جشنواره ۴ میلیارد است(؟؟!) به انتقاد از نمایش احتمالی فیلمهای توقیفی در آن پرداخته است.

متن گزارش «جوان» را با ذکر این توضیح بخوانید که سینماروزان آماده است پاسخ دست اندرکاران جشنواره شهر نسبت به این ادعاهای پرسش برانگیز را منعکس کند:

با اينکه سال‌هاست سينماي ايران مبتلا به حبس شدن در فضاي شهري تهران و نيز دچار نوعي شهرزدگي مفرط است، سازمان تصوير شهر وابسته به شهرداري‌تهران ششمين سالي است که جشنواره‌اي با موضوع شهر برگزار مي‌کند؛ رويدادي که گفته مي‌شود برگزاري آن حدود ۴ ميليارد تومان(؟؟؟) هزينه دربر دارد.
دبير جشنواره شهر امسال از قضا تهيه‌کننده برنامه «خندوانه» هم هست، برنامه‌اي که اين روزها به دليل حاشيه‌هايش جنجالي شده است. احمدي در تهيه «خندوانه» چقدر موفق عمل کرده که قرار است آخرين جشنواره فيلم شهر را هم برگزار کند؟

بي‌اثري جشنواره شهر
جشنواره‌هاي ايران برخلاف جشنواره‌ها در سراسر جهان همچنان موضوعي برگزار مي‌شوند، اين موضوعي بودن برخلاف جشنواره‌هاي فيلم معتبر جهان به شکلي رسمي انجام مي‌شود، کافي است ماجراي يک فيلم در شهر بگذرد، همين بهانه کافي است تا سيلي از آثار سينماي ايران روانه دبيرخانه جشنواره شوند. در اغلب جشنواره‌هاي معتبر فيلم در جهان اعلام مي‌شود که تنها معيار براي بررسي آثار جنبه هنري آنهاست ولي در جايزه دادن‌هاست که عيار اين ادعا معلوم مي‌شود.

جنبه هنري تنها بخشي از موضوع است و جنبه مهم ديگري چون گرايش‌هاي فکري و مفهومي نقش تعيين‌کننده‌تري دارد؛ رويکردي که البته اغلب به شکل غيررسمي اتخاذ مي‌شود، اما در جشنواره‌هاي فيلم ايران رسماً آثاري مغاير با اهداف اين رويدادهاي هنري اجازه شرکت مي‌يابند و بعضاً به آنها جايزه هم داده مي‌شود. مؤسسه تصوير شهر مدعي است با هدف نمايش آثار داخلي و خارجي با محوريت نقش شهر در زندگي انسان و پاسداشت تلاش سينماگران و همچنين ترويج اخلاق، مهرباني و همدلي در آثار سينمايي و تصويري، «ششمين جشنواره‎ بين‎‌المللي فيلم شهر» را برگزار مي‌کند. واژه‌هايي چون اخلاق، مهرباني يا همدلي در شهر آنقدر بار معنايي مثبت دارند که مديران غيرمتخصص و هميشه مشتاق براي کار فرهنگي را مجاب کند تا ويترين فرهنگي خود را پربار نشان بدهند.

معيارهاي گل و گشاد
جشنواره فيلم شهر در دوره‌هاي پيشين در ارائه جوايز به شکلي عمل کرده که همه آثار شانس جايزه گرفتن در اين رويداد هنري را براي اثر خود قائل هستند.

فيلم توقيفي حاشيه‌اي براي ديده شدن جشنواره
نه تنها اغلب آثار شرکت‌کننده در اين جشنواره اساساً هيچ ربط مستقيمي به موضوعات مطرح شده در فراخوان اين رويداد ندارد بلکه براي مثال اثري چون «آشغال‌هاي دوست داشتني» به لحاظ موضوعي در مغايرت کامل با آنچه اهداف جشنواره خوانده شده قرار دارد. جشنواره فيلم شهر در حالي مي‌رود تا ششمين دوره‌اش را برگزار کند که گفته مي‌شود مسئولان برگزارکننده آن درصدند فيلم توقيفي و بدون پروانه نمايش «آشغال‌هاي دوست داشتني» را در ليست آثار خود قرار دهند.

فيلمي که به دليل جانبداري از فتنه سال ۸۸ حتي سازمان سينمايي دولت يازدهم هم ريسک نمايش آن را به جان نخريد. دو سال پيش محمد حيدري، دبير جشنواره فيلم فجر در حالي‌که فشارها براي حضور آشغال‌هاي دوست داشتني افزايش پيدا کرده بود بالاخره با ياد کردن از موضوع اين فيلم با عنوان معضل، به طور قاطع مانع نمايش آن در جشنواره شد حالا اما هيچ انتظاري از برگزارکنندگان جشنواره شهر براي شرکت دادن اين اثر وجود ندارد و تقريباً اين فيلم به جمع آشغال‌هاي دوست‌نداشتني سينماي ايران پيوسته است.

جشنواره‌ها در ايران سال‌هاست که بدون راهبرد حساب شده و برنامه‌ريزي منطقي برگزار مي‌شوند و تنها به کار ارائه بيلان و رزومه مديران سينمايي مي‌آيند. دورهمي‌هايي که باري به هر جهت و بدون هدف مشخص تنها برگزار مي‌شوند و قرار نيست از دل آنها به نفع بناي سست هنر کشور چيزي بيرون بيايد. اينکه مسئولان برگزار کننده ششمين جشنواره فيلم شهر از شرکت دادن فيلم توقيفي «آشغال‌هاي دوست داشتني» مقصود نازلي چون جلب توجه و به اصطلاح سروصدا کردن داشته‌اند، واقعيت تلخي است که نشان از اختلال اساسي در دستگاه‌هاي فرهنگي کشور دارد؛ اختلالي که بدون تزريق افکار و نيروهاي جوان و تازه نفس به بدنه اين مراکز هرگز سامان نخواهد يافت.

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۶ - ۶:۵۴
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=39887

بعدش؟

مطالب مرتبط

یک نظر برای مطلب "ادعای رسانه اصولگرا⇐نمایش فيلم توقيفي، مجالی براي ديده شدن جشنواره شهری که بودجه‌ای میلیاردی صرفش شده!؟"

  1. بهنام گفت:

    د آخه چرا شعر میگی؟ چقدر موفق بود ؟…انقدر که به گواه نظرسنجی خود جدا و سیما …عامل نجات مناسبت های مهم تلوزیون بود …همین عید و رمضان رسانه رو کی نجات داد منصف ؟!

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code