۱۵۱۱۱۴۰۱

ادعاهای کاظم راست‌گفتار⇐دو ماه وقت گذاشتم تا علیمحمد افغانی نویسنده “شوهر آهوخانم” را راضی به اقتباس کنم/ سرمایه‌گذار “شهرزاد” راغب به همکاری بود اما جواب رد دادم/پولشویان به پست من هم خورده‌اند…/”آشوب” اقتباسی از “حضرت والا”ی نجیب محفوظ است

سینماروزان: کاظم راست‌گفتار کارگردان سینمای ایران که یک فیلم آماده اکران به نام «آشوب» دارد قصد تولید یک سریال اقتباسی برای شبکه خانگی هم دارد.

به گزارش سینماروزان و به نقل از “نسیم آنلاین” این سریال «شوهر آهوخانم» نام دارد از رمان های علیمحمد افغانی که راست گفتار تصمیم دارد آن را به یک سریال ۳۰ قسمتی تبدیل کند.

راست‌گفتار درباره وضعیت تولید این سریال گفت: این روزها در مرحله نگارش فیلمنامه به سر می‌بریم و فکر می کنم حدودا ۳ ماه طول می کشد تا فیلمنامه آماده شود و اگر همه چیز مطابق برنامه ریزی ها باشد نهایتا اوایل زمستان کار را کلید می‌زنیم.

راست‌گفتار با اشاره به هماهنگی با علیمحمد افغانی نویسنده رمان منبع برای انجام اقتباس اظهار داشت: پیش از این و در دهه ۴۰ یک نسخه سینمایی از این رمان به کارگردانی داوود ملاپور ساخته شد که البته فیلم خوبی نبود و علیمحمد افغانی خودش هم از این اقتباس راضی نبود.

دو ماه رایزنی کردم تا اجازه اقتباس را گرفتم
وی ادامه داد: حدودا دو ماه وقت گذاشتم تا بتوانم در صبحتهایی با افغانی دارم وی را توجیه کنم که می توان یک سریال خوب و مخاطب پسند براساس رمان درآورد. ایشان هم بعد از اینکه فیلمهایم را دید و متوجه شد به دنبال تولید محصولی سرگرم کننده هستم مجوز این کار را داد.

راست گفتار با اشاره به اینکه در نسخه سینمایی «شوهر آهوخانم» نوعی پرده دری در تصویرسازی رخ داده بود که مورد پسند نویسنده نبود بیان داشت: اگر رمان منبع را خوانده باشید حتما متوجه شده اید که نویسنده سعی زیادی کرده که زندگی اصیل ایرانی را به نمایش بگذارد برخلاف نسخه سینمایی که نوعی بی پروایی بیهوده در آن دیده می شود. این بی پروایی با گلایه علیمحمد افغانی هم روبرو شده بود و برای همین خودش هم دلش می خواهد یک اقتباس مناسب تر از کار صورت گیرد.

کارگردان «نقاب» و «چک» درباره اینکه چرا به سراغ اقتباس سینمایی از رمان نرفته گفت: به یک دلیل و آن هم اینکه حجم اتفاقات این رمان ۸۰۰ صفحه ای آن قدر هست که نمی توان همه را درون فیلم سینمایی نشان داد و در نتیجه سوژه ابتر می ماند.

«آشوب» هم اقتباسی از «حضرت والا»ی نجیب محفوظ است
کاظم راست گفتار درباره چرایی اقتباس آن هم در شبکه خانگی بیان داشت: کلا علاقمند به اقتباس هستم و فیلم آماده اکرانم «آشوب» هم یک اقتباس سینمایی از رمان «حضرت والا» نوشته نجیب محفوظ نویسنده مصری است. از آنجا که «آشوب» تجربه موفقی بود بدم نیامد که اقتباس را در شبکه خانگی هم ادامه دهم.

این کارگردان با اشاره به اینکه فیلمنامه «شوهر آهوخانم» را با یک گروه می نویسد خاطرنشان ساخت: بابک کایدان، مصطفی زندی، کامران مهربان و طلا معتضدی گروه نویسندگان هستند و خودم هم سرپرستی گروه را برعهده دارم.

سرمایه‌گذار «شهرزاد» به سراغم آمد اما قیدش را زدم
در داغ شدن اخبار پیرامون آدمهای غیرمرتبط به سینما که برای پولشویی به سینما و شبکه خانگی می آیند این پرسش که سرمایه «شوهر آهو خانم» چگونه تأمین می شود هم مهم بود.

راست گفتار با اشاره به اینکه تهیه کننده این کار مهدی شمس خودش سرمایه گذار است و از سال ۸۷ و با محصولاتی مانند «داماد خوش قدم»، «شرط اول» و اخیرا هم «آشوب» تجربه کار داشته است گفت: از این افراد پولشو به پست من هم خورده اند ولی به هر حال تجربیاتم طوری بوده که خیلی راحت می توانم عقبه آدمها را تشخیص دهم و ابدا وارد چنین مناسباتی نشوم. تهیه کننده «شوهر آهوخانم» خودش سرمایه‌گذار کار است و برای همین خیالم راحت است که سرمایه‌های بی‌مسئولیت وارد کار نمی‌شود.

وی با اشاره به یکی از تجربیات شخصی خودش ادامه داد: در جریان همین پروژه «شوهر آهوخانم» یکی از همین سرمایه گذاران که اخیرا در سریال «شهرزاد» هم حضور داشت راغب بود با ما همکاری کند و حتی تا پای قرارداد پیش رفتیم اما قید همکاری را زدم و جواب رد دادم چون متوجه شدم هدفشان تولید فرهنگی صرف نیست.

راست گفتار درباره اینکه آیا این همان سرمایه گذاری است که بازداشت شده است گفت: نه، او که بازداشت شد تهیه کننده بود. منظورم یکی از سرمایه گذاران آن سریال است!!!

«آشوب» کاملا مفرح است و برای مخاطب عام ساخته شده
راست گفتار درباره وضعیت اکران فیلم سینمایی «آشوب» بیان داشت: قرارداد اکران «آشوب» بسته شده است و احتمالا تا اواخر پاییز اکران می شود.

وی ادامه داد: این فیلم وقت زیادی را از من گرفت و به بهترین فیلم من تبدیل شد. حساسیت بالایی برای طراحی جلوه های ویژه فیلم انجام دادم و از آن طرف ساخت موسیقی کار هم خیلی زمان برد.

کاظم راست گفتار با اشاره به مفرح بودن «آشوب» اظهار داشت: این فیلم کاملا مفرح است و در امتداد نگاه قبلی ام که به دنبال تولید محصول سرگرم کننده برای مخاطبان عام در سینما هستم.

image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ - ۶:۵۳
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=30788

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code