۱۱۰۹۱۴۰۱

اتحادیه ویدیورسانه خطاب به رییس سازمان سینمایی: زیرمجموعه جنابعالی باعث چنددستگی صنف ویدیورسانه شده/حمایت از جریان موازی در شبکه خانگی ادامه راهی است که سکانداران پیشین سینما پیمودند…

سینماژورنال: اتحادیه شرکتهای ویدئو رسانه (سینمای خانگی) ایران در نامه سرگشاده ای خطاب به حجت ا.. ایوبی رییس سازمان سینمایی اعتراض خود را نسبت به عدم تحقق وعده ها، وضعیت نابسامان شبکه نمایش خانگی ، مبارزه با قاچاق و تکثیر غیر قانونی فیلم ها و همچنین اجرای برخی سیاستها و عملکردهایی که وضعیت شبکه را به بحرانی ترین شکل ممکن رسانده اعلام کرد.

به گزارش سینماژورنال متن کامل این نامه سرگشاده به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر ایوبی

ریاست محترم سازمان سینمایی کشور

با سلام

در آخرین دیداری که در واپسین روزهای سال ۹۳ در خدمتتان بودیم ناخرسندی خود را از پیگیری مطالبات اتحادیه ویدئو رسانه ایران از طریق رسانه ای شدن مشکلاتی که ناشی از عدم تحقق وعده ها و برنامه های شما و تیم همراهتان توسط دست اندرکاران بخش های مختلف سینما بوده است ابراز فرمودید اما نامه سرگشاده اخیرتان به ریاست محترم سازمان صدا و سیما ثابت کرد که جنابعالی نیز تغییر رویه داده و پیگیری مطالبات را از طریق رسانه ها، بیشتر می پسندید امیدواریم گفتار پيامبر گرامی اسلام (ص) در باره فردی که در یک کشتی محل نشستن خود را سوراخ مي‌کرد فراموش نکرده باشید. درآن مثال زيبا، سکوت هر کدام از کشتي نشينان و عدم تذکر و اقدام عملي در قبال فرد تخريب گر، نابودي و هلاکت همه آنان را به دنبال داشت.

اینک پس از شش ماه از آخرین نشست اعضای هیات مدیره اتحادیه ویدئو رسانه ایران و به دلیل عدم تمام وعده ها و قول هایی که در جلسه ۱۷ اسفند ماه ۹۳ برای توجه بیشتر به صنف نمایش خانگی دادید و هیچیک نیز نه تنها رنگ واقعیت نگرفت و وضعیت نابسامان ناشی از سیاستهای نادرست سازمان سینمایی را به سامان نکرد بلکه در برخی موارد نیز با تدبیر زیر مجموعه تان  اتفاقات و عملکردهایی خلاف آنچه که شما به ظاهرا بدانها اعتقاد داشتید رخ داد.

جناب آقای ایوبی، اگر در این مدت سکوت کردیم و زبان به انتقاد و تذکر نگشودیم فقط و فقط احترام به کلام شما و صبوری خودمان بود اما بيش از دوسال است كه زير مجموعه جنابعالي نه تنها به توصيه هايي كه در جلسات باهيات مديره اتحاديه به ایشان داشته اید هیچگونه توجهی نکرده اند بلكه عملا باعث تفرقه و چنددستگي صنف شده اند.به راستی دلیل این نوع عملکرد که در جلسات حضوری قول و قراری گذاشته می شود و در عمل به شیوه معکوسی رفتار  می شود چیست؟ آیا اینگونه عملکرد با هماهنگی و چراغ سبز شما صورت می گیرد یا ریشه در جای دیگری دارد؟

با کمال تاسف باید به اطلاعتان برسانیم آنچه تاکنون حاصل تلاش زير مجموعه شما بوده است سوراخ کردن کشتی ای است که وصفش در ابتدا رفت و عدم تذکرات، پیگیری و برخورد قاطعانه شما با این عمل هدفمند (و یا احتمالا فکر نشده) ، نابودی شبکه نمایش خانگی است. نابودی ای که در آینده بسیار نزدیک عوارض نامطلوبش بابيكاري هزاران نفر و از دست رفتن يكي از اصلی ترین و کمک رسان ترین جايگاههاي اقتصادی سينما که نقش مهمی در سالیان دور در شادابی و نشاط تولید و نمایش در سینمای کشور و توسعه این صنعت داشت بر همه نمايان خواهد شد .

جناب آقای ایوبی به نظر می رسد که تصمیم اخیر سازمان سینمایی مبنی بر حمایت از جریان موازی در شبکه نمایش خانگی ادامه راهی است که سکانداران پیشین سینما پیموده و تلاش کردند تا با ایجاد چندین صنف موازی به اهدافی دست یابند که مطلوب نظر ایشان بود و متاسفانه نتیجه همان شد که دانیم و دانید و اینک بسیار متاسفیم که پس از گذشت دو سال از حضورتان بر مسند ریاست سازمان سینمایی سیاست چند پاره کردن صنوف سینمایی اینبار از شبکه نمایش خانگی کشور کلید خورده است.

اما در اينجا براي روشن شدن مطلب برخي از كاستي هاي زير مجموعتان را جهت اطلاع جنابعالی بیان می کنیم

١) عدم توجه لازم و کافی به دهها نامه و طرح هاي توسعه که با هدف رونق بازار نمایش خانگی و کمک به اقتصاد نیمه جان سینمای ایران كه توسط تنها تشكل رسمي نمایش خانگی به جنابعالی و مدیران مرتبط و مشاورانتان منتقل شد و متاسفانه به هیچیک از آنها تا امروز وقعی نهاده نشده است.

٢)بکار گیری سیاست هايي كه باعث شکاف در وحدت رویه صنف شده است همچون  تشویق برخی افراد به تشکیل فراکسیون، کانون  و امثالهم، ترغیب برخی موسسات به روی گردانی از قوانین صنفی و مقاومت در زمینه الزام نصب هولوگرام صنفی بر روی محصولات

٣) اهداء و واگذاري برخي فيلم هاي  حمایتی ميجر به بعضی موسسات بدون رعایت هیچگونه ضابطه مشخصی که متاسفانه در قالب تفاهم نامه ای در سربرگ رسمی سازمان سینمایی و حتی سوء استفاده از نام و اعتبار اتحاديه براي توجیه این عمل صورت گرفته است.

٤) بي توجهي صرف به  اجرای تعهداتتان در قبال الزام خريد فيلم ايراني که سبب وارد آمدن خسارات سنگین مادی و اعتباری برای بخش اعظم موسسات ویدئو رسانه کشور شد كه البته پيگيري اين مطالبات برعهده ما باقی مانده است.

٥) اصرار در جاري بودن يك دستورالعمل قديمي مربوط به بیش از دو دهه قبل در زمینه الزام خرید رایت عناوین خارجی آن هم برخلاف قانون، نظر مقام معظم رهبری و عدم عضویت کشورمان در کنوانسیون های جهانی مربوط به حق مالکیت و در مقابل، اجرای آسانترین گزينه و سلب مسئوليت ازخود برای تغییر و به روز سازی دستور العمل مذکور و کمک به حل مشکلات كه نتيجه آن نیز از خروج اجباری ميليون ها دلار سرمایه از کشور، تضعيف موسسات ويديورسانه وگسترش فعالیت و فربه ترشدن مافياي قاچاق بود.

٦)اتخاذ تصمیمات و سیاستهایی كه در نهایت به تقويت شدن شبكه فساد و غير فرهنگي انجامید و عدم برخورد قاطعانه با متخلفان تابلو دار در این زمینه كه نتيجه اش تكثير و توزيع فراوان محصولات فرهنگي بدون مميزي ارشاد از كانال های گوناگون غیر رسمی شد و روز به روز نیز بر دامنه و تعداد آن افزوده می شود.

٧) انجام برنامه های نمایشی صرف و بدون ریشه و مانورهای تبلیغاتی رسانه ای، ظاهرا و به اصطلاح  در حمايت و صيانت محصولات نمایش خانگی اما در باطن بدون توجه به موسسات ویدئو رسانه ای كه مالباختگان اصلی ماجرای قاچاق و تکثیر غیر مجاز بودند و عدم رسیدگی به مشکلات انبوه ایشان.

٨)كوتاهي در اجرای اصل ٤٤ قانون اساسی با وجود تاکیدات مکرر ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی و حتی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و حرکت و فعالیت در جهت عکس آن و سلب و        باز پس گیری تمامي وظايف غير دولتي و غير حاكميتي از اتحادیه ویدئو رسانه  براي  افزايش قدرت زير مجموعتان (كه معلوم نيست با چه نيت و اهدفي انجام شده).

٩)  واگذاري مساله مهم vod به افرادی كه با شکل خاص  موفق به دریافت مجوز شده و ناديده گرفتن حق موسسات و شركتهاي پخش و فروشگاهها و نمایندگان توزيع كه سالها عمر خود را در اين راه صرف کرده اند و با نادیده گرفتن ایشان توسط سیستم سیاستگذاری و عملیاتی سازمان سینمایی،افراد یاد شده در آینده و با فراگیر شدن تکنولوژی مذکور عملا در این بازار هیچکاره خواهند بود.

جناب آقای ایوبی،امید داریم که انتشار این نامه زمینه غضب شما و مدیران زیر مجموعه تان را فراهم نسازد.زیرا در روایت داریم که ریشه ی اصلی غضب، همانا تکبر،غرور و تحقیر دیگران است. از حضرت عیسی (ع) پرسیده شد: عامل غضب و خشم چیست؟ فرمود: « تکبر و خودبزرگ بینی و کوچک شمردن مردم» و انشا الله که شما و مدیران موصوف چنین نباشید

بنابر این بار دیگر به شما متذکر می شویم كه نتيجه تمام عملكردهاي ناصحيح زيرمجموعتان به پای شما نوشته خواهد شد و جنابعالی در برابر همه اين اتفاقات مسئول خواهيد بود و عملکردتان در تاریخ سینمای ایران باقی خواهد ماند. در پایان توصیه میکنیم فقط یکبارشخصا و با دقت واقعيت ها را ببينيد و به مقابله با کج رفتاری ها بپردازید باشد که نام نیکی از شما در دفتر تاریخ سینمای ایران برجا بماند

image_print
تاريخ انتشار: دوشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۴ - ۳:۳۶
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=8997

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code