۰۸۰۱۱۴۰۲

آقایان جوزانی و معلم! کجایید که “تلگرام” کارگردان مُرده را از گور درآورد و تولید “کوروش” را به او سپرد!!!

سینماژورنال/علی کیانی‌موحد: به طور کل هر کشوری به گذشته خود می بالد. حتی اگر گذشته نیاکانشان سرشار از بدی و شرارت هم باشد، باز نکات مثبتی برای افتخار کردن به آن وجود دارد.

درست است که اسکندر برای ما ایرانیان، شخصیتی است منفور اما همین شخصیت برای غربیها اسطوره‌ای است که فیلمی درباره زندگی اش می سازند و به شدت چهره اش را محبوب و دوست داشتنی نشان می دهند.

 کوروش به روایت جوزانی

چند سالی است که برخی از هنرمندان ایرانی به این نتیجه رسیدند که باید پروژه ای عظیم درباره کوروش کبیر ساخته شود تا ما نیز به جهانیان نشان دهیم که کوروش که بوده و چه کرده؟!

بماند که منابع دقیق تاریخی درباره کوروش به شدت اندک است و اینکه دوستان فیلمساز با استناد به چه منبعی می خواهند این فیلم را بسازند، جای سوال دارد اما صرف ساخت این فیلم اتفاقی است فرخنده.

به ویژه که این روزها بین مردم نوشته ها و داستانهای کوتاهی درباره کوروش و مردانگی اش به گوش می رسد. داستانهایی که برخی از آنها نوشته های کوتاه پائولو کوئلیو(!!!) هستند که با تغییر نام شخصیت اول داستان به کوروش، آنرا ایرانیزه کرده ایم. یا جملاتی از افراد مشهور خارجی که به نام کوروش نقل زبانها شده است.

بماند که از کوروش تنها یک منشور وجود دارد و دو نوشته در کاخهای پاسارگاد!

 “کوروش” جوزانی به دنبال سرمایه گذار

ماههاست خبر از ساخت فیلم سینمایی “کوروش” به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی و تهیه کنندگی علی معلم به گوش می رسد و جوزانی نیز در گفتگویی عنوان کرده جلوه های ویژه کار قرار است در استودیوهای هالیوودی طراحی و اجرا شود و مانند بسیاری از پروژه های پرسروصدای دیگر، صحبت از حضور هنرپیشه های مطرح خارجی در این پروژه است.

هرچند هنوز زمان آغاز این پروژه مشخص نشده است اما به هر حال مشکل سرمایه گذار اصلی ترین دلیل محقق نشدن تولید این فیلم تاکنون است.

 پخش تیزر فیلمی منسوب به کوروش در “تلگرام”

درگیرودار اینگونه خبرها درباره ساخت پروژه کوروش، مدتی است که کلیپی کوتاه در دنیای مجازی و شبکه های اجتماعی مانند تلگرام و وایبر مرتب پخش می شود؛ کلیپی که در آن خبر از ساخت فیلمی به نام کوروش داده می شود؛ در این کلیپ ادعا شده که این فیلم ظرف ماههای آینده در سینماهای آمریکا اکران شود و نماهای کوتاهی از فیلم نیز به نمایش در آمده.

 زنده شدن کارگردان متوفی!

به گزارش سینماژورنال در متن ملحق شده به کلیپ آمده که این فیلم، آخرین ساخته “آنتونی مان” است. حال این آقای آنتونی مان کیست؟!

آنتونی مان یک کارگردان، و هنرپیشه اهل ایالات متحده آمریکا بود. وی بین سال‌های ۱۹۴۲ تا ۱۹۶۷ میلادی فعالیت می‌کرد. از آثار او می‌توان به “مأموران خزانه‌داری” و “عصر وحشت” نام برد.

آنتونی مان
“آنتونی مان”؛ کارگردانی مرحومی که از گور برخاسته و “کوروش” را ساخته!

 کارگردانی که نزدیک به نیم قرن است مرده

چرا وی پس از نزدیک به پنجاه سال عدم فعالیت تصمیم گرفته فیلمی درباره کوروش بسازد نکته جالبی است که پاسخش نیز جالبتر از پرسش است.

جناب آقای “آنتونی مان” در سال ۱۹۶۷ میلادی در سن ۶۱ سالگی درست هنگام فیلمبرداری آخرین ساخته اش درگذشت(!!!) و در نتیجه فیلم آخرش را هم “لارنس هاروی” بازیگر نقش نخست فیلم به پایان رساند.

وی در زمان حیات قرار بود کارگردانی فیلم “اسپارتاکوس” را برعهده گیرد و مدتی نیز در این پروژه مشغول به فعالیت بود اما به دلیل اختلافاتی که پیش آمد جای خود را به “استنلی کوبریک” داد.

تجربه اسپارتاکوس باعث شد تا آنتونی مان سراغ ساخت «السید» برود.

 اینکه دوستان شایعه پراکن که متاسفانه برخی از آنها نیز از اهالی رسانه هستند به اسم “آنتونی مان” این خبر را منتشر کرده اند، بسیار جای تعجب دارد. کارگردانی که نیم قرن پس از مرگ، از قبر بیرون آمده و فیلمی درباره کوروش کبیر ساخته است!!!

 از اسکندر تا خشایارشاه در یک کلیپ!

اما سراغ کلیپ دو دقیقه ای برویم. کلیپی که ترکیبی است از فیلمهای مختلفی که به بابل و ایران اشاره دارد. در جایی سراغ “اسکندر” رفته و جای سراغ “یک شب با پادشاه”. هرچند موسیقی اصیل محلی ایرانی این کلیپ باعث انحراف ذهن شده و اصلا به تصویر دقت نمی کنید اما کمی تامل در تصویر کافی است تا متوجه شوید که سکانسهایی مختلف و نامربوط از فیلمهای مختلف را به هم چسبانده اند تا عظمت کوروش در هنگام ورود به بابل را به تصویر کشند!

این کلیپ به سرعت بین مردم در حال پخش است و جالب آنکه برخی از دوستان رسانه ای واکنشهای مثبت به آن نشان داده و طبق معمول و بدون مطالعه، فریاد می زنند که چرا کوروش ما را باید هالیوود مصادره کند؟!

فارغ از اینها آیا پخش این کلیپ باعث خواهد شد که آقایان جوزانی و معلم با صرافت بیشتری به دنبال ساخت پروژه ای باشند که چندین سال است از تولید آن سخن می گویند؟

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۹:۲۴
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=8934

بعدش؟

مطالب مرتبط

18 نظر برای مطلب "آقایان جوزانی و معلم! کجایید که “تلگرام” کارگردان مُرده را از گور درآورد و تولید “کوروش” را به او سپرد!!!"

 1. روراست گفت:

  واقعا هدف از این فانتزی سازیها در فضای تلگرام چیست؟
  آیا این دروغ پردازیها هدفی جز به بازی گرفتن افکار ناسیونالیستی دارد؟
  چرا کسی بر این موارد رسیدگی نمی کند؟

 2. رها گفت:

  به نظرم مسعود جوزانی اگر بخواهد می تواند این پروژه را تولید کند و مشکل بودجه هم باید مرتفع شود چراکه همین الان فیلمی بناست اکران شود که ۱۵۰ میلیاردی هزینه تولیدش شده
  قطعا با کمتر از این مقدار میتوان کوروش را ساخت

 3. علیرضا باشکندی گفت:

  به نظر شما آیا حوزانی مشکلی جز کمبود بودجه داشته؟
  اگر بودجه ای برای کارهای ملی میهنی اختصاص می یافت یقینا تا بحا فیلم تولید شده بود و عدم تولید معنایی ندارد جز اینکه بودجه برای این قبیل فیلمها تعلق نمی گیرد

 4. فرزاد گفت:

  این دیگه چه تیتری هست؟!!!!!!

 5. خوب لازم بود این نکته هم عرض کنم که فیلم مورد نظر توسط بنده در۱۲ آبن ۱۳۹۳ چندروز بعد روز کورش بزرگ ساخته شد که اصل ان با تاریخ دقیق درآپارات من وجود دارد و نیز برای دومین بارهم چندماه پیش آنرا ساختم که بریده شده ازتکه های فیلمهای هالیوودی است و آهنگ زیبای سازو نقاره و اصلا هم چنین موضوعی یادم نمیاد که گفته باشم این فیلم توسط انتونی مون داره ساخته میشه و ساخت این فیلم فقط زنده کردن غرور ملی بود و اینکه کنایه زده باشم به وزارت فرهنگ و عوامل سینمای ایران.و هنوزم میگم واقعا که شماها اصلا ایرانی نیستید.اینم اصل فیلم و قسمت جدید ترآن.ناگفته نماند که افتخارمیکنم که استقبال خوبی ازفیلم درفضای مجازی شده است.شمابهتربلدی؟ بسم الله…به قول اعراب فی امان الله
  http://www.aparat.com/v/YlpV6
  http://www.aparat.com/v/2veSI

  • محمد گفت:

   سلام یکی اردوستان درانگلیس بود میگفت یکروز برای خریدبه فروشگاهی رفتم موقع رفتن صندوقدارپرسید شمااهل کجایید ومن گفتم ایران نتگهان بچه ای که همراه مادرش امده بودناگهان گفت همون همون وحشی های زشت هیولا توفیلم ۳۰۰ بعداین ماجرا گفتم هرطورشده باید این فیلم راببینم ….ودیدم وای وای وای این که لشکرمیلیونی ایران از۳۰۰نفرشکست میخوره یه طرف اما اما شکل وشمایل سرداران ایرانی ها زشت زشت وناقص الخلقه وهیولا مانندوبقیه مانند افزیقایی ها هستند ولی یونانی ها بسیار زیبا خوش چهره جذاب وباهوش نشان داده شده اند خشایارشاه هم باحلقه ای درگوش مانند هندی ها ودراوردن صدای هیولا نشان داده شده……کجایند ایرانیان درخواب غفلت سیصد یک ساخته شد فروش خوبی کرد سیصد دو هم ساخته شد به مدد خرید عربها(منظوراعراب امارات وعربستان) وتبلیقات وسیع انها میلیونها فروش کرد وقرارشد شماره سه رابسازند ….ایرانی اگر کشورش مهم استباید مقابله کند کارگردانها دست بکارشوند ایرانیها درشبکه های اجتماعی تصویرخشایارشاه وفرماندهان وی راکه زیبا بودند وشما بسیارزیباتر به نمایش بگذارید محل کارتان درهرکجا مخصوصا خارج کشوررا باثصاویر خشایارشاه وفرماندهان زیباروی وی بپوشانید تا میتوانید تصویر اورانمایش دهید ودروصف زیبایی وهوش ودرایت فرماندهان ایرانی انزمان فریاد بزنید ونشان دهید دروغ کارگردان اجیرشده فیلم سیصد افشاگری میشود

 6. hamidreza گفت:

  سلام وخسته نباشید به آقای جوزانی عزیز.
  من هم نظر اون دوستمون هستم که میگه باید باچنگ و دندان از تمدن برباد رفته خود حراصت کنیم.ولی باید توجه کنیم که این فیلم آبروی ایرانیان است واگر
  قرار است کاری قوی نباشد همان بهتر که نسازیم واگه ساختیم جدااز جنبه های تاریخی فیلم کاملا حماسی باشد که فیلم هایب مثل جومونگ وتروی رو کمرنگ کنه.فکر کردین چرا فیلمی مثل جومونگ اینقدر رومردم ماتاثیر میذاره؟ چون درحد افسانه اغراق کردن.وقتش نشده ناهم به خودمون بیایم وبه روش خودشون قهرنان ملی نون رو به دنبا معرفی کنیم؟

  • مهدی گفت:

   با سلام
   پس اون فیلمی ک.یه تکه ازش اومده تو دنیای مجازی ک کوروش سوار بر اسب وارد بابل میشود و آهنگ لری بختیاری مینوازند اسمش چه میباشد
   خواهشا جواب بدهید ممنونم لطفاً به آدرس جی میلم بفرستید
   فقط اسم فیلم رو.میخوام

 7. فرزاد گفت:

  کوروش انسان جنایتکاری بود که مثل فاتحان دیگر مثل چنگیز واسکندرکشورگشایی نموده است . مگرملتها بی کارند که به تازه واردهابگویند بفرمایین سرزمین مامال شما.مگر اینکه خون انسانهای بی گناه دراین بین ریخته شده باشد.
  ضمنا علت فتح بابل توسط کوروش خیانت یهودیانی بود که ازدولت بابل ناراضی بوده وبه دولت خودخیانت کرده ودرورود ارتش کوروش کمک کردند.
  لعنت برکوروش وهمه جنابتکاران تاریخ

  • ایرانی گفت:

   گور پدر وطن فروشت.مطمنن پان ترک هستی.از دوست مامانیت خردوغان پول میگیری.به کوری چشم… مثل تو کل دنیا به کورش احترام میذارن

  • علی گفت:

   اب بریز اونجا که میسوزه به کوری چشم تو کوروش بزرگ بوده و میماند

  • اشکبوس گفت:

   این اراجیفی که راجع به کورش گفتی رو من بارها از … شنیده بودم. شما عادت دارید که هر چیزی رو که باب طبعتون نیست به صهیونیست و یهودی‌ها ربط بدید؟مکتب صهیونیست همش هشتاد ساله بوجود اومده و دوهزار و پانصد سال پیش هنوز نه اسلام بوده و نه مسیحیت، پس یهودیت دین برحق اون زمان بوده و اگه کورش به یهودی‌ها کمک کرده نشون میده که به ادیان الهی تمایل داشته و یکتاپرست بوده

 8. لیا گفت:

  چرا چشم ابی و موطلاییه این کوروش فیلم؟چرا دامن داره به سبک عرب و یونانی!شلوار پارسها گشاد وسیاهه که الان بهش میگید تنبان شمالیها ولرها هنوز میپوشند انتظار دکمه و زیپ در اون که ندارید انشاله! شما باید یک مرد بختیاری رو وقتی که پاچه های شلوارش رو تو کمر جمع کرده ببینید تا تشابه رو احساس کنید و اینکه این دامن نیست که چین چین ایستاده

 9. لیا گفت:

  اون زمان هنوز دکمه و زیپ هنوز اختراع نشده بود وگرنه اونم به روی چشم! بعد هنوز بعضی از بختیاریها هنوز رسم دارند که تو گوش پسراشون گوشواره بندازن به نذر امام رضا پس این هم بوده حالا اونموقع سربازان در جان فشان کوروش بودند نمیشه هم تنبان پاش کنید وگرنه مردم بیگانه پرست و به روز شدمون همه ازش زده میشن

 10. خشایار شاه گفت:

  عرب هرچه باشد مرا دشمن است…
  فدای آریاییان

 11. kam گفت:

  توهم مثل روزبه کازرونی اون چوپانی که راه مخفی روبه اسکندر نشون داد

 12. امین گفت:

  کوروش رو باید یک پیغمبر،حضرت،امام،یا ناجی بشریت خطاب کرد اون یک انسان عادی نبوده،شاهی ک با فتح کشور های دیگه مردمش رو بزور ب دین خودش وادار نکرد،برده داری رو از بین برد،در هیچ زمانی هیچ کشوری همچنین شاهی رو ب خودش ندیده،ایران رو ب اوج افتخار و سربلندی رسوند و مردم کشور های دیگه رو از دست شاهای ظالم خودشون رهایی بخشید،غرورمون ب کوروش حفظ کنیم دین ما (اهورامزداییه)یگانه پرست،ولی حیف ک دین و (زبان )عربا ب ما تحمیل شد،اونم عربایی ک نه تاریخی دارن ن انسانیت،خواهش میکنم‌ اسم‌کوروش کبیر با بزرگی یاد کنید چون کسی بوده ک انسانیت ب حد کمال رسوند،کاش مسئول های کشور ما یکم غرور و غیرت نسبت ب تاریخ ایران نسبت ب سازنده تاریخ ایران(کوروش کبیر) داشتن و بجای ساختن این همه فیلم از اعراب مثل مختارنامه و… یه فیلم درخور بزرگی‌و شکوه کوروش کبیر میساختن( افسوس)

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code