۱۱۰۳۱۴۰۲

خسرو معصومی کارگردان فیلم بلاتکلیف «خرس» در گفتگویی صریح بیان داشت⇐جواد نوروزبیگی، «خرس» را به موسسه رسانه‌های تصویری فروخت و فیلم دیگر تهیه‌کننده ندارد!/این فیلم در زمان مدیر نظارتی پروانه نمایش نگرفت که خودش مسأله‌های زیاد دارد/ «خرس» براساس فیلمنامه مصوب ارشاد و کاملا منطبق بر فیلمنامه ساخته شد/در یک جمع خصوصی گفتند فیلمنامه مصوب را تغییر دهید و ما هم بخش‌هایی از فیلم را اصلاح کردیم/شمقدری گفت پروانه نمایش «خرس» صادر خواهد شد اما این اتفاق نیفتاد

سینماروزان: در دورانی که معاون تازه نظارت سعی زیادی کرده که مشکل برخی از فیلمهای توقیفی و بلاتکلیف را حل کرده و اولین از این مجموعه با نام «خانه دختر» به تازگی روی پرده رفته و اقبال به آن هم مثبت بوده وضعیت نمایش فیلمی به نام «خرس» شش سال بعد از تولید همچنان نامعلوم است.

به گزارش سینماروزان «خرس» به کارگردانی خسرو معصومی و تهیه کنندگی جواد نوروزبیگی داستان رزمنده ای را روایت میکرد که بعد از سالها اسارت وقتی به محل زندگی خود در شمال کشور برمیگردد همسر خود را در عقد مردی دیگر می بیند و همین است که روندی تراژیک برای درام خلق می کند.

خسرو معصومی با گلایه از بلاتکلیفی «خرس» به «ایسنا» گفت: من به عنوان کارگردان فیلم به اعضای شورای پروانه نمایش نامه‌ای نوشته‌ام تا فیلم را دوباره بررسی کنند، اما مسئله اینجاست که وقتی فیلم تهیه‌کننده ندارد به نظر می‌رسد کسی هم دغدغه‌ای برای بررسی آن نخواهد داشت. تهیه‌کننده این فیلم -جواد نوروزبیگی- «خرس» را به موسسه رسانه‌های تصویری فروخته و الان دیگر فیلم تهیه‌کننده ندارد. دوستان وقتی از مسائل مالی خیال‌شان راحت شد، پیگیری‌ دیگری برای اکران فیلم نکردند. الان هم این اثر در اختیار موسسه رسانه‌های تصویری است که آن هم زیرمجموعه وزارت ارشاد است و معلوم است که پیگیری ویژه‌ای برای اکران آن انجام نمی‌شود.

معصومی با اشاره به اینکه بالاخره روزی این مسائل می‌گذرد و فیلم اکران می‌شود و آن‌هایی که مانع درست کرده بودند می‌بینند که «خرس» مسئله‌ای برای نمایش نداشت و با تعریضهایی که مشخص نیست به علیرضا سجادپور برمیگردد یا مهدی عظیمی میرآبادی گفت: باعث تأسف است که این فیلم در زمان مدیر نظارتی پروانه نمایش نگرفت که خودش مسئله‌های زیاد دارد و به دلایل واهی جوی علیه فیلم ایجاد کردند تا مجوز نمایش آن صادر نشود. عده‌ای با عنوان اینکه «خرس» مسئله‌ای شرعی دارد مشکلاتی را بوجود آوردند، در حالی که این فیلم اصلا مسئله شرعی ندارد، عده‌ دیگری هم می‌گفتند این فیلم ضد جنگ است، در حالی که برای من سوال است که مگر شما طرفدار جنگ هستید که چنین مسئله‌ای را مطرح می‌کنید؟

کارگردان «تابو» و «باد در علفزار می‌پیچد» با اشاره به اینکه اصلاحاتی به فیلم وارد شده است، توضیح داد: فیلم «خرس» براساس فیلمنامه تصویب شده در وزارت ارشاد و کاملا منطبق بر فیلمنامه ساخته شد، اما وقتی در یک جمع خصوصی به نمایش درآمد گفتند همان فیلمنامه مصوب را تغییراتی دهید و ما هم بخش‌هایی از فیلم را اصلاح کردیم، بعد هم به جشنواره فجر رفت و دو جایزه کسب کرد. بعد هم در فستیوال شانگهای نمایش داده شد و جایزه اول را برنده شد. همان زمان رئیس وقت سازمان سینمایی،جواد شمقدری اعلام کرده بود که به زودی پروانه نمایش «خرس» صادر می‌شود و من هنوز مصاحبه او را دارم اما بعد از آن دیگر مشخص نشد که اصلا کی به کی هست!

معصومی با بیان اینکه هیچ رضایتی به فروش فیلم‌اش به موسسه رسانه‌های تصویری نداشته است، گفت: تهیه‌کننده فیلم، نامه‌ای به رییس وقت سازمان سینمایی نوشته بود و او هم نامه دیگری به موسسه رسانه‌های تصویری زد که فیلم در ازای پرداخت مبلغی خریداری شود اما از آن روز تا به حال دیگر هیچ خبری از فیلم «خرس» نیست و نمی‌دانم چه پیگیری‌ای برای آن در وزارت ارشاد انجام می‌شود.

image_print
تاريخ انتشار: شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۹:۴۱
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=44303

بعدش؟

مطالب مرتبط

یک نظر برای مطلب "خسرو معصومی کارگردان فیلم بلاتکلیف «خرس» در گفتگویی صریح بیان داشت⇐جواد نوروزبیگی، «خرس» را به موسسه رسانه‌های تصویری فروخت و فیلم دیگر تهیه‌کننده ندارد!/این فیلم در زمان مدیر نظارتی پروانه نمایش نگرفت که خودش مسأله‌های زیاد دارد/ «خرس» براساس فیلمنامه مصوب ارشاد و کاملا منطبق بر فیلمنامه ساخته شد/در یک جمع خصوصی گفتند فیلمنامه مصوب را تغییر دهید و ما هم بخش‌هایی از فیلم را اصلاح کردیم/شمقدری گفت پروانه نمایش «خرس» صادر خواهد شد اما این اتفاق نیفتاد"

  1. sadr گفت:

    خرس یکی از فیلم‌های خوب این چند وقت اخیره. امیدوارم به نمایش دربیاد و سینمای ایران از این تنگ نظری‌ها خلاص بشه.

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code