۰۳۰۸۱۴۰۰

۳۸ سال بعد از روی آنتن رفتن مجموعه تلویزیونی “ایتالیا ایتالیا”⇐یک فیلم سینمایی با همین نام ساخته شد+عکس

نوذر آزادی(راست)+ایتالیا+ایتالیا

سینماژورنال: کاوه صباغ‌زاده فرزند مهدی صباغ‌زاده کارگردان سرشناس سینمای ایران سالها بعد از دستیاری کارگردانی در پروژه های مختلف بالاخره توانست اولین فیلم بلندش با نام “ایتالیا ایتالیا” را به تهیه کنندگی پدرش بسازد.

به گزارش سینماژورنال جالب است عنوان این فیلم  یادآور یکی از سریالهای تلویزیونی کمدی است که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و توسط نوذر آزادی برای پخش نوروزی ساخته شد.

مجموعه تلویزیونی “ایتالیا ایتالیا” به جز نوذر آزادی از حضور برخی بازیگرانی که بعدتر در سریالهای بعد از انقلاب هم ایفای نقش کردند سود می‌برد؛ جهانگیر فروهر، شهلا ریاحی، محمد ورشوچی، گیتی ساعچی، منوچهر حامدی، محمود بهرامی و محمد شیری از جمله این بازیگران بودند.

داستان سریال هم درباره کلاهبرداری بود که با تطمیع یک زن و مرد در قالب مردی ایتالیایی فرومی‌رود و برنامه‌ای می چیند برای ازدواج با یک بیوه ثروتمند. پوران درخشنده کارگردانی که این روزها به عنوان یکی از معدود کارگردانان زن تأثیرگذار سینمای ایران شناخته می شود نیز در آن مجموعه در گروه کارگردانی حضور داشت.

کاراکتر اصلی سریال “ایتالیا ایتالیا” که “جعفر قاطبه” نام داشت سالها بعد توسط یک دی.جی ساکن در لس‌آنجلس موسوم به “امیر قلی” در تولید یک سری قطعه موسیقی طنازانه بازنشر شد!

حضور کارگردانان و عوامل پشت صحنه به عنوان بازیگر

به گزارش سینماژورنال هرچند خلاصه داستانی فیلم سینمایی کاوه صباغ‌زاده مشخص نیست اما این فیلم هم مانند آن سریال یک کمدی است البته با زمینه‌های فانتزی و موزیکال.

جالبتر از همنامی میان فیلم صباغ‌زاده پسر با سریال نوذر آزادی، حضور برخی از کارگردانان سینما و تلویزیون به عنوان بازیگران آن است.

به جز همایون ارشادی و حامد کمیلی که بازیگران سرشناس فیلم هستند، علی ملاقلی‌پور کارگردان جنجالی فیلم “قندون جهیزیه”، علی جناب کارگردان فیلمهایی ویدیویی مانند “چرک نویس” و “زنده به گور” و دانش اقباشاوی کارگردان “تاج محل” از جمله کارگردانانی هستند که در “ایتالیا ایتالیا” به عنوان بازیگر حضورهایی کوتاه‌مدت در فیلم داشته‌اند.

جهانگیر میرشکاری صدابردار باسابقه سینمای ایران و از رفقای سالیان دور بهرام بیضایی هم در این فیلم ایفای نقش کرده است؛ میرشکاری پیشتر در فیلمهای “تاج محل”؛ “درخت گلابی” و “مزاحم” هم بازیگری را تجربه کرده بود.

به جز اینها جمعی از عوامل پشت صحنه این کار و از جمله ناصر مقدس مدیر تولید، رضا سخایی دستیار کارگردان، ناصر سجادی حسینی عکاس، مهدی فهیمی دستیار دوم کارگردان و آیدا اورنگ مشاور رسانه ای نیز حضورهایی کوتاه مدت در فیلم داشته اند.

یکی از بازیگران فیلم “فروشنده” اصغر فرهادی با نام فرید سجادی حسینی نیز نامش در زمره بازیگران این فیلم است.

اقتباس از اثر رمان نویس هندی

کاوه صباغ‌زاده آن طور که خودش ادعا کرده فیلمنامه “ایتالیا ایتالیا” را با اقتباس از داستانی نوشته جومپا لاهیری” داستان نویس هندی تبار متولد انگلیس که با مجموعه داستان “مترجم دردها”(۲۰۰۰) برنده جایزه ادبی پولیترز شده است نگاشته است.

نخستین رمان این نویسنده هندی تبار با عنوان “همنام”(۲۰۰۴) توسط “میرا نایر” کارگردان هندی مورد اقتباس سینمایی قرار گرفته بود.

حامد کمیلی در نمایی از فیلم سینمایی "ایتالیا ایتالیا"
حامد کمیلی اسلحه به دست در نمایی از فیلم سینمایی “ایتالیا ایتالیا”
image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵ - ۶:۳۲
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=25774

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code