۱۵۱۱۱۴۰۱

(۱۲+۱) نکته غریب از فهرست نامزدیهای هیأت داورانی مملؤ از دوپاسپورته‌ها و بازنشستگان سینما⇐ از پیشتازی یک تهیه‌کننده دوپاسپورته با فیلمی با روایتی کاملا کپی‌بردارانه تا حال اساسی به محصولات بنیاد سینمایی فارابی/ازکاندیداتوری بهترین موسیقی برای فیلمی که موسیقی ندارد تا ۶ کاندیداتوری برای فیلمی با تبلیغ گل‌درشت بانک پاسارگاد/ از کاندیداتوری فیلم آقازاده رییس هیأت مدیره موسسه آوینی در رشته‌ای که پاشنه آشیل فیلم است تا ۱۰ کاندیداتوری برای فیلمی که از حوزه هنری تا فارابی و تصویرشهر برای تولید آن پول خرج کرده‌اند و…

سینماروزان: اعلام نام کاندیداهای جشنواره سی و پنجم فیلم فجر(اینجا را بخوانید) مخاطبان را مواجه کرد با حضور نامهایی در فهرست برترین های جشنواره که مهمترین واژه برای توصیف آنها «کم مایه» است.

به گزارش سینماروزان اینکه برخی از کم مایه ترین محصولات جشنواره فیلم فجر در فهرست بهترین های هیأت داوران جشنواره ای قرار گیرد که ۵ عضو از ۷ عضو آن(شهرام اسدی، ایرج رامین فر، محمدرضا هنرمند، محمدمهدی دادگو و رویا نونهالی) دوپاسپورته هستند و برخی از اعضای آن و از جمله محمدرضا هنرمند، محمدمهدی دادگو و شهرام اسدی سالهاست که فیلم نساخته اند(اینجا را بخوانید) به قدر کفایت عجیب است و عجیبتر اینکه دستپخت این هیأت داوران پر شده از دوپاسپورته ها پیشتازی فیلمی به نام «تابستان داغ» در نامزدیهاست؛ فیلمی که محصول یک تهیه‌کننده دوپاسپورته است!!!

در ادامه ۱۳ نکته غریب از فهرست نامزدیهای جشنواره را مرور کرده ایم.

۱- از ۱۴ فیلمی که به گونه های مختلف با حمایت فارابی تولید شده اند نام ۹ فیلم در فهرست نامزدیها به چشم می خورد!!! جالب است که دو فیلم «بدون تاریخ بدون امضاء» و «ماجرای نیمروز» که در زمره حمایتهای ویژه فارابی قرار داشته اند و مشارکت همه جانبه ای برای تولیدشان صورت گرفته با ۱۰ و ۸ نامزدی در رأس فهرست نامزدیها قرار دارند.

۲- پیمان یزدانیان کاندیدای بهترین موسیقی برای «بدون تاریخ بدون امضاء» شده؛ فیلمی که موسیقی متن نداشت و فقط یک سلوی پیانو در تیتراژ پایانی داشت!!!

۳- «نگار» که تنها اثر اکشن-فانتزی جشنواره است و اتفاقا وجه ژانریک آن با توسل بر جلوه‎‌های ویژه، موثر از کاردرآمده در فهرست نامزدهای جلوه‌های ویژه نیست.

۴- «تابستان داغ» که جزو کم مایه ترین آثار جشنواره چه در فیلمنامه و چه در اجرا بود و به لحاظ روایت شباهتهای فراوانی به «شکاف» کیارش اسدی‌زاده و «ملبورن» نیما جاویدی دارد در ۱۲ رشته کاندیداست! تهیه کننده این فیلم جواد نوروزبیگی است. نوروزبیگی تهیه‌کننده‌ دوپاسپورته‌ای که در جشنواره سی و سوم جایزه ویژه هیأت داوران را از مجید مجیدی گرفته بود امسال  با «تابستان داغ» پیشتاز نامزدیهاست؛ فیلمی که در زمره کم مایه ترین آثار جشنواره قرار دارد.

۵- «ماجرای نیمروز» که به جای حمایت یک ارگان، سه ارگان متصل به منابع عمومی از بنیاد سینمایی فارابی تا تصویرشهر وابسته به شهرداری و حوزه هنری برای تولید آن پول خرج کرده اند در ۱۰ رشته کاندیدا شده است و از جمله ۳ نامزدی فقط در بازیگری!

۶- غزل شاکری یکی از بدترین بازیهای عمرش را در «سارا و آیدا» انجام داده ولی با همین بازی ضعیف کاندیدای بهترین بازیگر نقش اصلی زن شده است!!! ایشان فرزند فرشته طائرپور رییس کانون تهیه کنندگان فیلم ایران است و طائرپور نیز روابط صنفی قوی با هیأت مدیره فعلی خانه سینما دارد.

۷- «زیر سقف دودی» پوران درخشنده که فرسنگها از آثاری همچون «شمعی در باد» و «هیس…» فاصله دارد و ضعف در سناریو و کلیشه پردازی کارگردان کمدی ناخواسته برای اثر رقم زده در ۶ رشته کاندیدا شده و از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی!!! در بخشهایی از فیلم تبلیغ گل درشت بانک پاسارگاد دیده می‌شد که سامانه ناکارآمد بلیت فروشی جشنواره هم به هولدینگ همین بانک تعلق داشت.

۸- فیلم ارگانی «چراغهای ناتمام» که به لحاظ جلوه های ویژه جزو ضعیف ترین آثار است و سکانس برخورد یک قطار با یک خودرو را به ضعیف ترین شکل ممکن و حتی درنظر نگرفتن نیروی رانش و پرتابگر بعد از برخورد تصویرسازی کرده کاندیدای بهترین جلوه های ویژه میدانی شده است!!! این فیلم را مصطفی سلطانی آقازاده علی سلطانی رییس هیأت مدیره موسسه آوینی تولید کرده است.

۹- «اسرافیل» که در طراحی چهره پردازی اثری است به شدت وامدار ظاهر طبیعی بازیگران کاندیدای سیمرغ چهره پردازی است.

۱۰- امیر آقایی و نوید محمدزاده در حالی برای بازی در «بدون تاریخ بدون امضاء» کاندیدای بهترین بازیگری شده‌اند که هر دو نفر پیشتر شمایل شان در این فیلم را در آثاری مانند «چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت» و «ابد و یک روز» ایفا کرده بودند و کاراکترهای ایفاشده نه به خاطر بدعت که صرفا به خاطر شباهت به شخصیتهای سابق به آنها سپرده شده است.

۱۱- کاندیدا شدن علی مصفا برای «تابستان داغ» به شدت غیرمنتظره است. مصفا نه تنها نتوانسته بود تصویری ملموس از مردی گرفتار بحرانهای خانوادگی را موثر ایجاد کند بلکه عدم پرداخت درست فیلمنامه، او را به سوی تیپی سوق داده بود که پیشتر در «خانه ای در خیابان چهل و یکم» و «گذشته» از او دیده بودیم.

۱۲- کاندیدا شدن وحید جلیلوند برای فیلمنامه «بدون تاریخ بدون امضاء» که ریتمی به شدت کند دارد و نیمه پایانی آن هم کاملا کپی بردارانه از لحن سینمای فرهادی پیش می‌رود به شدت غریب است.

۱۳-کاندیدا شدن دو فیلم «سارا و آیدا» و «یک روز بخصوص» در رشته جلوه های ویژه آن هم در شرایطی که هیچ کدام جلوه های ویژه میدانی خاصی ندارند خیلی عجیب است.

image_print
تاريخ انتشار: سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۸:۳۰
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=34521

بعدش؟

مطالب مرتبط

5 نظر برای مطلب "(۱۲+۱) نکته غریب از فهرست نامزدیهای هیأت داورانی مملؤ از دوپاسپورته‌ها و بازنشستگان سینما⇐ از پیشتازی یک تهیه‌کننده دوپاسپورته با فیلمی با روایتی کاملا کپی‌بردارانه تا حال اساسی به محصولات بنیاد سینمایی فارابی/ازکاندیداتوری بهترین موسیقی برای فیلمی که موسیقی ندارد تا ۶ کاندیداتوری برای فیلمی با تبلیغ گل‌درشت بانک پاسارگاد/ از کاندیداتوری فیلم آقازاده رییس هیأت مدیره موسسه آوینی در رشته‌ای که پاشنه آشیل فیلم است تا ۱۰ کاندیداتوری برای فیلمی که از حوزه هنری تا فارابی و تصویرشهر برای تولید آن پول خرج کرده‌اند و…"

 1. رفیع گفت:

  خداییش بازی امیر اقایی چی داشت که کاندید شد
  اگه هم میخواستم سیمرغ بدن باید واس بازیش توی چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت میدادن…
  بازی بهرام افشاری توی فیلم منوچهر هادی خیلی بهتر بود

 2. احسان گفت:

  اين فيلمنامه هاى شل و ول و كم قصه كانديدا شدن بعد فيلمنامه خوب بد جلف با اون داستان جذاب غيرقابل پيش بينى و اونهمه شوخى درخشان كانديدا نشده؟ بعد گريم خوب بد جلف كانديدا شده؟ كدوم گريم؟

 3. حمید رضا گفت:

  تهیه کننده دو پاسپورتی همونی بود که قبلا دست آقا مجیدی رو بوس کرد ؟!

 4. sadr گفت:

  بهرام افشاری در کارگر ساده نیازمندیم و احمد مهرانفر در ماجرای نیمروز شاهکار بودند که به کلی نادیده گرفته شدن!!!

 5. شاهین گفت:

  آخه آدم؛دو پاسپورته بودن چه ارتباطی با بقیه مطالبی که نوشته ای-درست یا غلط-دارد؟
  شرم نمیکنید؟!
  قبلا هم یکی دو مطلب چرند در اینجا دیده بودم.حالا فهمیدم از چه قماشی هستید.

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code