۰۷۱۱۱۴۰۰

«گفتارهای سینمایی فخرالدین انوار» منتشر شد

سینماروزان: کتاب «گفتارهای سینمایی فخرالدین انوار» به کوشش محمدعلی حیدری منتشر شد.

کتاب «گفتارهای سینمایی فخرالدین انوار» شامل چهار گفتار از  سخنرانی‌های فخرالدین انوار از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۲ است که به کوشش  محمدعلی حیدری منتشر شده است.

اين كتاب در چهار فصل، در قالب چهار گفتار تقسیم بندی شده است. گفتار نخست شامل سخنرانی هایی است که طی هفت سال در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر ایراد شده است. گفتار دوم شامل سخنراني در جمع اهالي سينماست كه از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۲ همه‌ساله در اسفندماه صورت مي‌گرفت.

گفتار سوم گزارشی است از نشست نشست فخرالدين انوار و محمدمهدي حيدريان با کارگردانان است كه در تاریخ  ۳۰/۰۲/۱۳۷۱ و ۰۶/۰۳/۱۳۷۱ انجام شد. و گفتار چهارم به گفتگوی جمعی  فخرالدين انوار و سيدمحمد بهشتي با نویسندگان مربوط می شود.

درباره این کتاب آمده است:

سینمای ایران  در دهه ی شصت، موضوعی است که این روزها بسیار به آن پرداخته می شود. در نگاه سينماگران و منتقدان، رخدادهای آن دوره همچنان منشاء تحلیل­ها و قضاوت­های گوناگون است، حال آنکه این رخدادها گاه در پی مناسبات و تصمیم­هايي رقم خورد که چه در آن زمان و چه در سال­های بعد در هاله­ای از ابهام باقی ماند. کتاب «گفتارهاي سينماييِ فخرالدين انوار» از این منظر منبعی تازه است درباره­ی یکی از حساس­ترین مقاطع در حیات سینمای نوين ایران.

موضوعاتی همچون نقش نهادهای قانون گذار و قضایی در تصمیم گیری ها، وجود تشکیلات موازی، برگزاری جشنواره ی فیلم فجر، نحوه ی سیاستگزاری ها، ارتباط با سینماگران و…  نکاتی هستند که آگاهی از آنها مي‌تواند چشم‌انداز روشن‌تري از آن دوره و شاید وضعیت این دوره به دست دهد.

محمدعلی حیدری گردآوردی کتاب‌هایی چون: «گفتگوهای سینمایی سیدمحمد بهشتی (دهه شصت- جلد ۱)»، «سینمای دهه شصت؛ از نگاه مدیران سینمایی»، «سرگذشت لابراتوارها در سینمای ایران»، «سینمای دهه شصت از نگاه منتقدان»، «از نگاه سینماگران؛ دهه ۱۳۶۰» و «گفتگوهای سینمایی سیدمحمد بهشتی (دهه شصت- جلد ۲)» را در کارنامه خود دارد و همچنین مجری طرح کتاب «زیر پوست قصه‌ها؛ سینمای رخشان بنی‌اعتماد» و «رازهای جدایی؛ سینمای اصغر فرهادی» بوده است.

این کتاب در ۳۸۶ صفحه و به قیمت ۳۹۵۰۰ تومان توسط نشر دیبایه منتشر شده است.

گفتارهای سینمایی فخرالدین انوار
گفتارهای سینمایی فخرالدین انوار
image_print
تاريخ انتشار: شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷ - ۵:۳۴
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=50918

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code