۱۲۰۷۱۴۰۲

درخواست کانون کارگردانان از رییس سینما برای بازگشت بخش «بین‌الملل» به جشنواره‌ فجر⇐جشنواره جهانی(؟) فجر نتوانسته نقشی در معرفی سینمای ایران داشته باشد/جشنواره جهانی(؟) فجر در راستای تفکریست که قصد دارد بازار جهانی تنها با بخش محدودی از سینمای ایران مرتبط باشد/بازار جهانی(؟) فجر هم به‌جای حضور مهمانان خارجی به پاتوقی برای مهمانان داخلی بدل شده/در چهلمین سال انقلاب، شرایط را برای بازگشت بخش بین‌الملل به جشنواره فجر فراهم کنید

سینماروزان: جدایی بودجه خوار بخش بین الملل از جشنواره فجر و برگزاری ۴دوره جداگانه آن در اردیبهشت ماه با بودجه ویژه ای که به هشت میلیارد رسیده بود از ابتدا اسباب نقد سینماگرانی را موجب شده که این بریز و بپاشها را در روزگاری که بدنه صنف سینما یک بیمه درمانی جامع هم ندارند نامنصفانه میدانند.

به گزارش سینماروزان کانون کارگردانان سینمای ایران هم به تازگی طی نامه‌ای به رئیس سازمان سینمایی خواستار بازگشت بخش بین المللی به جشنواره فیلم فجر و ادغام این دو جشنواره همچون گذشته شد.

متن نامه شورای مرکزی کانون کارگردانان سینما خطاب به رئیس سازمان سینمایی به شرح زیر است:

همانطور که مستحضرید زمانی که جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در کنار جشنواره ملی شکل گرفت، هدفش جذب مخاطبان غیر ایرانی جهت  معرفی بیشتر و بهتر سینمای نوین ایران به جهان بود. همچنین این جشنواره توانست با نمایش آثار مطرح سینمای جهان طیف وسیعی از دانشجویان و تماشاگران حرفه‌ای سینما را به خود جذب کند. صف‌های طویلی که برای دیدن فیلم‌های خارجی در سرمای بهمن ماه هر سال مقابل سینما عصر جدید تشکیل می‌شد، همچنان در تاریخ این جشنواره و اذهان دوستداران سینما زنده است.

اما با گذشت چهاردوره از جدایی بخش بین‌المللی از بخش ملی جشنواره فیلم فجر، حالا با قاطعیت می‌توان گفت جشنواره جهانی فجر نتوانسته نقش هنری و تاریخی خود را جهت معرفی و یا ارتقاء جایگاه سینمای ایران در سطح جهانی به خوبی ایفا کند و تاثیر خروجی آن بر جریان تولید و پخش و نمایش آثار سینمای ایران چندان محسوس نیست.

بی تردید و به شهادت علاقه‌مندان سینمای ایران، جشنواره بین المللی فیلم فجر با تمام کاستی‌هایش موثرتر از جشنواره مستقل جهانی فجر فعلی عمل می‌کرد، چون در روال گذشته  نگاه جامعی حاکم بود که تمامی فیلم‌های خوب سینمای ایران را برای مخاطبان ایرانی و غیر ایرانی به نمایش می‌گذاشت؛ اما به نظر می‌رسد جشنواره جهانی فعلی در راستای تفکری است که قصد دارد بازار جهانی تنها با بخشی خاص و محدود از سینمای ایران مرتبط باشد و به هر دلیل مثبت و یا منفی، این بازار وسیع با کلیت سینمای ایران روبرو نشود.

بدون شک این قطع ارتباط سینمای ایران با بازار جهانی در درازمدت موجب منزوی شدن سینمای ایران در عرصه جهانی خواهد شد. از طرف دیگر بازار جهانی فعلی بیشتر به محلی جهت حضور میهمانان داخلی تبدیل شده تا میهمانان خارجی و مفهوم اصلی بازار فیلم از دست رفته است.

با توجه به نکات ذکر شده و با توجه به نارسایی‌های دیگری که در اداره این جشنواره دیده می‌شود و همچنین تقارن زمانی آن با جشنواره‌های جهانی و معتبر دیگر ، که برجشنواره ما سایه افکنده، کانون کارگردانان سینمای ایران از جنابعالی به عنوان ریاست سازمان سینمائی تقاضا دارد شرایط را برای بازگشت بخش بین المللی به جشنواره فیلم فجر امسال مهیا کنید.

از آن جائی که جشنواره فیلم فجر جشنواره‌ای دولتی و شناخته شده است و امسال هم در چهلمین سال پیروزی انقلاب هستیم، شایسته است بخش بین‌المللی این جشنواره فعال‌تر از گذشته بکوشد تا مهمانان خارجی شایسته و موثر دعوت شده از جشنواره‌ها و بازارهای معتبر جهانی، بتوانند شاهد نمایش همه فیلم‌های تولیدی یک سال اخیر سینمای ایران باشند، که مطمئناً با توجه به زمان مناسب برگزاری این جشنواره در بهمن ماه تاثیر بسیار بیشتری در اعتلای بین المللی سینمای ایران خواهد داشت.

image_print
تاريخ انتشار: جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۲
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=49734

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code