۰۲۰۸۱۴۰۰

امتداد ماجراهای “آرگو” با حضور جورج کلونی+عکس

سینماژورنال: سه سال پس از اهدای یکی از سیاسی‌ترین جوایز تاریخ اسکار به فیلم سینمایی «آرگو»، بازیگر مشهور هالیوودی و تهیه‌کننده این فیلم ضد‌ایرانی همچنان دست از سر بحران گروگانگیری در لانه‌جاسوسی آمریکا برنداشته و به‌تازگی فیلمی مستند درباره بخشی دیگر از آن ماجرا با صدای جورج کلونی در آمریکا روی آنتن رفته است.

به گزارش سینماژورنال و به نقل از “همشهري” كلوني از ۲۰۰۷ در پي ساختن فيلمي درباره ماجراي اشغال سفارت آمريكا در تهران بود و در نهايت سال ۲۰۱۲موفق شد اين پروژه را در شركت خود به كارگرداني بن افلك به ثمر برساند.

آكادمي اسكار هم ترجيح داد جايزه بهترين فيلم را همسر رئيس‌جمهور آمريكا به سازندگان اين فيلم ضد‌ايراني اهدا كند. هر چند كارشناسان معتقدند «لينكلن» استيون اسپيلبرگ، «جانگوی زنجيرگسسته» كوئنتين تارانتينو و «زندگي پي» آنگ لي براي بردن اين جايزه شايسته‌تر بودند.

روایت جورج کلونی

حالا ۳سال از آن روزها مي‌گذرد و شبكه تلويزيوني NFL با پخش مستندي از مجموعه تايم‌لاين به كارگرداني تيت داناوان و روايت كلوني بازيگر و تهيه‌كننده آرگو از زاويه‌اي ديگر به بحران گروگانگيري پرداخته است.

اين فيلم «بازي آمريكا و بحران گروگانگيري ايران» نام دارد و نشان مي‌دهد فوتبال آمريكايي ۳۶سال پيش چگونه به گروگان‌هاي آمريكايي در ايران كمك كرد. نقش اصلي را در اين ماجرا الكس پان بر عهده دارد كه آن زمان ۲۶ساله و گزارشگر راديو كاليفرنيا بود.

کمک به گروگانگیرها با استفاده از نوار بازی لیگ فوتبال آمریکایی

براساس آنچه در تصاوير فيلم آمده، پان با توسل به روش‌هاي غيرقانوني اقامت خود را در تهران تمديد كرد و توانست نوار حاوي صداي بازي نهايي ليگ فوتبال آمريكايي NFL موسوم به سوپربول در ۱۹۸۰را بين تيم‌هاي پيتسبورگ استيلرز و لس‌آنجلس رمز به جاسوس‌هاي آمريكايي برساند. اين نوارها ۳هفته پس از قهرماني پيتسبورگ به‌دست گروگان‌ها رسيد تا ارتباط آنها با آمريكا به هر شكل ممكن برقرار بماند.

پان پس از حدود ۴دهه با يادآوري آن اتفاق، ايرانيان را متهم مي‌كند كه صرفا براي نشان‌دادن تصويري انساني از خود به افكار عمومي جهان و به رخ كشيدن بزرگواري‌شان اجازه ورود نوارهاي كاست را به داخل سفارت آمريكا داده‌اند. مستند بازي آمريكا و بحران گروگانگيري ايران، در‌ماه ژانويه هم يك نمايش ديگر خواهد داشت.

بازی آمریکا و بحران گروگانگیری ایران
بازی آمریکا و بحران گروگانگیری ایران
image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۶ دی ۱۳۹۴ - ۶:۰۵
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=15657

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code