۰۸۰۱۱۴۰۲

یک نماینده مجلس: مسیر حوزه هنری غلط و سینماداری‌اش اشتباه است/باید تصدی‌گری حوزه هنری کاهش پیدا کند

سینماژورنال: چند سالی می شود حوزه هنری به دلیل در اختیار داشتن مالکیت بخش قابل توجهی از سینماهای کشور، ممیزی تازه ای علاوه بر ممیزی ارشاد بر فیلمها وارد کرده و از نمایش آثاری که خود تشخیص دهد در سینماهایش جلوگیری به عمل می آورد.

به گزارش سینماژورنال این اقدام حوزه هنری که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان زیرپاگذاشتن مجوز نمایشی است که وزارت ارشاد به فیلمها داده سبب ساز آن شده است که بسیاری از سینماگران حتی به پروانه نمایشی که ارشاد به آنها داده نیز اعتماد نداشته باشند.

در تازه ترین مورد تازه ترین فیلم شهرام شاه حسینی با نام “خانه دختر” در لیست تحریمی حوزه هنری قرار گرفت و بنا شده حتی در صورت اکران در سینماهای دیگر، سینماهای حوزه از نمایش این فیلم سرباز زنند.

به گزارش سینماژورنال احمدرضا دستغیب نماینده مجلس شورای اسلامی که عضور شورای صدور مجوز اکران هم هست این اقدام حوزه هنری را به چالش کشیده و سینماداری این نهاد را اشتباه دانسته است.

تولید فیلم نباید در اختیار نهادهایی با بودجه عمومی باشد

عضو شورای صدور مجوز اکران، سینماداری توسط حوزه هنری را تصدی‌گری در حوزه دولتی دانست و تصریح کرد: حتی تولید فیلم‌ها هم نباید به‌طور صفر تا صد در اختیار نهادهایی باشد که از بودجه عمومی دولت استفاده می‌کنند.

سینماداری توسط حوزه هنری تصدی گری در حوزه دولتی است

احمدرضا دستغیب در گفت‌وگو با “خانه ملت” با تأکید بر اینکه باید از هرنوع اقدام اجرایی از سوی دستگاه‌های دولتی و شبه‌دولتی در سینما جلوگیری شود، گفت: سینماداری توسط حوزه هنری، تصدی‌گری در حوزه دولتی است و معتقدم چنین موضوعاتی باید به‌صورت بنیادی حل شود.

نماینده مردم شیراز در مجلس‌شورای‌اسلامی افزود: دلیلی ندارد برخی از مراکز به‌صورت شبه‌دولتی اداره شوند؛ اینها باید در اختیار حوزه غیردولتی قرار بگیرند و دولت هم صرفا زمینه‌ها و حمایت‌های لازم را در این عرصه داشته باشد.

نباید دولت یا شبه دوت تصدی گری در حوزه سینما را برعهده گیرند

وی با بیان اینکه مسئله مهم، فراتر از اجازه اکران چند فیلم است، تصریح کرد: موضوع فوق‌العاده مهم این است که نباید دولت یا شبه‌دولت، یعنی ارکان دولتی، تصدی‌گری را در حوزه سینما برعهده گیرند؛ حتی تولید فیلم‌ها هم نباید به‌طور صفر تا صد در اختیار نهادهایی باشد که از بودجه عمومی دولت استفاده می‌کنند.

این نماینده مجلس با تأکید بر اینکه دولت و ارکان موجود باید سیاست‌گذاری، حمایت و نظارت داشته باشند، بیان کرد: درحال‌حاضر این مسئله به اجرای پروژه در اختیار یک سازمان تبدیل شده در صورتی که من با هر نوع اجرایی مخالفم و حتی وزارت ارشاد هم که متولی اصلی حوزه فرهنگ است، نباید مجری باشد.

سینماداری حوزه هنری اشتباه است

به گزارش سینماژورنال دستغیب درباره عملکرد حوزه هنری در عرصه سینما توضیح داد: مسیر حوزه هنری غلط و سینماداری او اشتباه است؛ فیلم‌سازی او هم به شکلی که اکنون انجام می‌شود، اشتباه است.

عضو شورای صدور مجوز اکران گفت: باید تصدی‌گری حوزه هنری کاهش پیدا کند زیرا وظیفه اصلی آن سیاست‌گذاری، حمایت و نظارت است.

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۸:۰۷
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=3304

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code