۰۵۰۷۱۴۰۱

یک مدیر سیما با تأیید شکایت از آپارات بیان کرد⇐باید از صداوسیما مجوز بگیرند!!!

سینماروزان: در روزهای گذشته خبری مبنی بر شکایت صداوسیما از سایت آپارات در رسانه ها منتشر شد.(اینجا را بخوانید)

به گزارش سینماروزان به تبع آن خبر مدیر سایت آپارات توضیحاتی را درباره این شکایت و اینکه حتی اتهام مربوط به آن تفهیم هم نشده بیان کرد.(اینجا را بخوانید)

در تازه ترین واکنش نسبت به آن خبر حالا یک مقام مسئول در صداوسیما نیز توضیحاتی درباره آن داده است.

حامد معینی، مدیرکل مالکیت فکری و حقوق بین‌الملل سازمان صداوسیما، شکايت سازمان صداوسيما از «سايت آپارات» را تأیيد کرد و درباره دليل اين شکايت به “شرق” گفت: اين خبر صحت دارد اما منتشرکنندگان آن به موضوع شکايت اشاره‌اي نکرده‌اند و موضوع به‌گونه‌ای طرح شده که گويي سازمان صداوسيما قصد دارد مانع فعاليت چنین سايت‌هایی شود درحالي‌که در واقع چنين نبوده و براساس تکالیف مقرر در اسناد بالادستي ازجمله تکليفي که در پیوست حکم ریاست سازمان صداوسیما و در ابلاغي که به ریاست محترم جمهوری به عنوان رئيس شوراي‌عالي فضاي مجازي صورت گرفته، مسئوليت تنظيم مقررات صوت و تصوير فراگير در فضاي مجازي، صدور مجوز و نظارت بر فعاليت همه فعالان اين حوزه بر عهده سازمان صداوسيما گذاشته شده است.

براساس اظهارات معيني شکايت مذکور مربوط به  سال گذشته بوده و از دو جنبه خواستار احقاق حقوق سازمان صداوسیما شده؛ يکي نقض حقوق مالکيت فکري سازمان صداوسيما و ديگري از باب اينکه چنین سایت‌هایی ازجمله سايت آپارات، مجوزهاي لازم براي فعاليت در عرصه صوت و تصوير فراگیر در فضای مجازي را از سازمان صداوسيما دريافت نکرده‌اند.

نیاز به مجوز صداوسیما دارند

مدیرکل مالکیت فکری و حقوق بین‌الملل سازمان صداوسیما، درباره موضوع شکايت صورت‌گرفته افزود: سازمان صداوسيما قصد متوقف‌کردن فعاليت چنین سايت‌هایی را ندارد لکن اصولا هر فعاليت فرهنگی یا تجاری در فضاي واقعي و مجازي نيازمند اخذ مجوز بوده و ارائه خدمات فضاي مجازي در عرصه صوت و تصوير فراگير هم نياز به اخذ مجوز از سازمان صداوسيما دارد که مالکان سايت آپارات با وجود اخطار‌های قبلی اين مجوز را اخذ نکرده‌اند. پيرو شکايت‌هايي که قبلا دراين‌زمينه صورت گرفته، برخی از فعالان که مجوزهای لازم را از سازمان اخذ کرده‌اند مشکلي براي ادامه کار ندارند اما سايت آپارات تاکنون نسبت به این موضوع اقدامي نداشته است.

بدون مجوز از محتوای صداوسیما استفاده کرده اند

معيني در ادامه افزود: مشکل ديگر سايت آپارات اين است که از محتواي سازمان صداوسيما که برای تأمین آنها هزینه درخور ‌توجهی صرف شده بدون کسب مجوز‌های لازم استفاده مي‌کند. برخلاف اخطارهاي مکرر سازمان، توليدات رسانه ملي را بازنشر و حقوق مالکيت فکري سازمان صداوسيما را ناديده گرفته و توليدات آن را در فضای مجازی در دسترس عموم قرار مي‌دهد بدون اينکه عوايد مالي آن را به دارندگان حقوقشان منتقل کرده يا آنها را در کنار محتواهايي که مورد تأیيد سازمان نيستند، قرار ندهد.

به گفته مدیرکل مالکیت فکری و حقوق بین‌الملل سازمان صداوسیما، انتشار هر محتوايي در سايت آپارات، چرخه بهره‌برداری‌های مادی آتی و منافع اقتصادي آن را متوقف مي‌کند و ازآنجاکه روش‌هاي مختلف بهره‌برداري اقتصادي از دارايي‌هايي فکري در همه دنيا وجود دارد و سازمان صداوسيما هم به آنها انديشيده و دراين‌باره برنامه‌ريزي‌های لازم را انجام داده، انتشار رايگان و بدون مجوز در سايت‌هايي مانند آپارات، به منافع مشروع سازمان صداوسيما و دارندگان حقوق مادی و معنوی آنها لطمه ‌جبران‌ناپذيري را وارد مي‌کند.

جایگزین آپارات را هم راه می اندازیم

 يکي از مواردی که سايت آپارات يا منتشرکنندگان خبر شکايت صداوسيما از اين سايت سعي در اثبات آن دارند، انحصارطلبي رسانه ملي در زمينه عرضه محصولات سمعي و بصري است.

معيني اين مسئله را کاملا رد کرد و درباره دلايل رد انحصارطلبي سازمان صداوسيما توضيح داد: ازجمله مأموريت‌هايي که براي سازمان تعريف شده، راه‌اندازي آي‌پي‌تي‌وي است؛ اپراتورهاي اين رسانه نوين مشخص شده، مجوزهاي لازم براي فعاليت آنها صادر شده، قراردادها در حال انعقاد است و حتي براي سايت‌هايي مانند آپارات هم در آینده‌ای بسیار نزدیک سرويس‌های جايگزين وجود خواهند داشت. سرويس تلویزیون تعاملی رسانه ملی و اپراتورهای منتخب آی‌پی‌تی‌وی خدمات کامل و گسترده‌تری را که شامل خدمات سايت آپارات نیز هست ارائه کرده و اگر آپارات مجوز فعاليت را دريافت نکند و فعاليتش متوقف شود، کاربران به يوتيوب يا ديگر سرويس‌های مشابه خارجی نياز نخواهند داشت.

وی ادامه داد: البته مقدمات جلوگیری از تحقق چنین تخلف‌هایی در سرویس‌های خارجی نیز در اداره کل مالکیت فکری و حقوق بین‌الملل فراهم شده و در آینده از نقض حقوق مالکیت فکری سازمان به وسيله آنها، نیز جلوگیری خواهد شد اما مزیت سرویس‌های داخلی در این است که امکان دريافت مجوز براي سايت‌ها و سامانه‌هايی که دراين‌زمينه فعال هستند از سوی سازمان صداوسیما فراهم شده است. 

image_print
تاريخ انتشار: سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۵ - ۵:۳۳
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=29805

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code