۱۱۰۱۱۴۰۲

یک بازیگر سینما مطرح کرد⇐ برخی نهادهای زیرمجموعه سازمان، هیچ کارآیی ندارند و فقط بودجه‌ها را تلف می‌کنند!/وزیر ارشاد دولت سیزدهم نهادهای بودجه بربادده و بی‌خاصیت را منحل کند!/همه بودجه‌ها باید در یک نهاد تجمیع شود تا فساد مالی از بین برود!/ یک سازمان سینمایی کافی است و دیگر نیازی به نهادهای تابعه این سازمان نداریم!/دولتمردان جدید به فکر معاش عموم هنرمندان باشند و نه افراد خاص!

سینماروزان/رضا منتظری: یک بازیگر سینما با انتقاد از تعدد نهادهای سینمایی بودجه‌خوار، خواستار تجمیع و چابک‌سازی زیرمجموعه دولتی سینما شد.

به گزارش سینماروزان، رضا ایرانمنش بازیگر سینما و تلویزیون در خصوص انتظار هنرمندان از وزیر ارشاد دولت سیزدهم به سینماپرس گفت: مهمترین انتظار بنده از وزیر محترم ارشاد دولت سیزدهم انحلال تمامی دستگاه ها و نهادهای بودجه بربادده و بی خاصیتی است که در ذیل معاونت های وزارت ارشاد فعالیت می کنند و بودجه های بیت المال را بر باد می دهند به خصوص برخی نهادهای زیرمجموعه سازمان سینمایی که هیچ کارآیی ندارند.

بازیگر فیلم های سینمایی «دکل» و «سجاده آتش» افزود: آیا اهالی فرهنگ و هنر بالاخص هنرمندان سینما یک بار از خود سوأل کرده اند این همه ارگان و نهاد سینمایی که بودجه می گیرند چه فایده ای دارند؟ چه کار مثبتی کردند؟ چرا بودجه ها باید صرف این ها شود؟

وی ادامه داد: بی تردید یک نهاد برای تمامی حوزه ها از جمله سینما، تئاتر و… کافی است. همه بودجه ها باید در یک نهاد تجمیع شود تا فساد مالی از بین برود؛ به عنوان مثال ما اگر سازمان سینمایی داریم کافی است و دیگر نیازی به نهادهای تابعه این سازمان نداریم!

ایرانمنش در بخش دیگری از این گفتگو مشکلات حوزه فرهنگ و هنر در کشور را ریشه ای عنوان کرد و در این باره اظهار داشت: تا زمانی که مشکلات فرهنگ و هنر به صورت ریشه ای و زیربنایی اصلاح نشود قطعاً هیچ اتفاق مثبت و سازنده ای رخ نخواهد داد. یکی از مهمترین مسائل حوزه فرهنگ و هنر کشور عدم امنیت شغلی هنرمندان است که طی تمامی این سال ها هیچ یک از مدیران نتوانستند این امنیت را به وجود آورند.

این بازیگر تصریح کرد: امیدوارم دولتمردان جدید به فکر نان و تأمین معاش روزانه همه هنرمندان باشند؛ امیدوارم اگر حمایتی از هنرمندان صورت می گیرد به صورت عمومی باشد و حمایت تنها از برخی افراد خاص نشود! متأسفانه فقط یک عده افراد خاص همیشه حمایت می شوند چون سهم حامیان شان را می دهند اما در عوض بنده و امثال بنده چون بلد نیستیم زیرمیزی بدهیم نمی توانیم کار کنیم!

بازیگر سریال های تلویزیونی «مردان آنجلس» و «لانه شیطان» یادآور شد: هنرمندان تنها در دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد کمی حالشان بهتر بود چرا که ایشان تنها رئیس جمهوری بودند که به حرف های هنرمندان گوش می دادند، هنرمندان را دور هم جمع می کردند و اگر کمکی بود همه هنرمندان را دربرمی‌گرفت…

وی خاطرنشان کرد: من امیدوارم در دولت جدید دولتمردان تنها تمرکز خود را روی مسائل سیاسی، اقتصادی و… نگذارند و کمی به حوزه مهم فرهنگ و هنر هم اندیشه کنند. مسئولان باید بدانند فرهنگ و هنر امری بسیار حیاتی برای هر جامعه‌ای است و آن ها می‌توانند هر هدفی را از قبل تولید کالاهای فرهنگی و هنری دنبال کنند.

ایرانمنش تصریح کرد: متأسفانه ما در گذشته شاهد حضور برخی مسئولان اختلاس گر بودیم که در نهادهای مختلف حضور داشتند و امیدوارم که دیگر در دولت جدید شاهد چنین پدیده شوم و ناپسندی نباشیم.

این هنرمند جانباز در بخش دیگری از این گفتگو با بیان اینکه سال ها است هرچه فریاد می زنیم کسی صدای ما را نمی شنود اظهار داشت: بنده یک بار دیگر می‌خواهم عنوان کنم اگر کسی می خواهد متولی فرهنگ و هنر باشد باید خودش سررشته هنری داشته باشد و نسبت به مسائل هنری و مشکلات جامعه هنری آگاه باشد؛ اما متأسفانه طی سال های اخیر کسانی که آمدند هیچ آشنایی نسبت به حوزه فرهنگ و هنر نداشتند و دنبال سیاسی کاری های خودشان بودند!

وی در پایان این گفتگو افزود: چپی ها آمدند راستی ها را زدند؛ راستی ها آمدند انتقام از چپی ها انتقام گرفتند و ما حتی شاهد یک کار مثبت هم نبودیم! بنده تأکید می کنم همه چیز از ریشه خراب شده؛ همانطور که اگر یک میوه گندیده در یک سبد باشد بقیه میوه‌های سالم را هم خراب می کند در حوزه فرهنگ و هنر هم وضعیت ما این چنین شده و اینقدر همه چیز خراب شده و معضلات گسترده شده که فکر نمی‌کنم دولتمردان جدید هم به این راحتی بتوانند معضلات را سامان بدهد.

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۴:۵۴
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=65162

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code