۱۳۱۱۱۴۰۱

گلزار در نسخه سینمایی “خشکسالی و دروغ” در برابر چهره‌های مطرح تئاتر ایفای نقش می‌کند/داستان در فاصله زمانی ۲۵ اردیبهشت ۹۳ تا ۲۵ اردیبهشت ۹۴ روایت می شود

سینماژورنال: پدرام علیزاده کارگردانی که چهار سال قبل یک کمدی به نام “آخرین سرقت” را ساخته بود اخیرا پروانه ساخت دومین فیلم بلند خود “خشکسالی و دروغ” را به تهیه کنندگی غلامرضا موسوی گرفت.

به گزارش سینماژورنال فیلمنامه این اثر را محمد یعقوبی چهره سرشناس تئاتر براساس یکی از نمایشنامه های خودش نوشته است و تا اینجای کار حضور محمدرضا گلزار به عنوان نقش اصلی فیلم قطعی شده است.

پدرام علیزاده درباره درونمایه “خشکسالی و دروغ” به سینماژورنال گفت: فیلم زمینه ای خانوادگی دارد و معضلات خانوادگی روزگار جدید را روایت می کند. فیلمنامه کار یک اقتباس است؛ اقتباسی از یکی از نمایشنامه های محمد یعقوبی.

نخستین اقتباس سینمای بعد از انقلاب از یک تئاتر

علیزاده ادامه داد: فکر می کنم این نخستین بار در تاریخ سینمای بعد از انقلاب است که یک فیلم با اقتباس از یک نمایشنامه ساخته می شود.

پدرام علیزاده با اشاره به اینکه آشنایی اش با محمد یعقوبی به اوایل دهه هشتاد بازمی گردد بیان داشت: از سال ۸۳ در تئاتر ایران به عنوان دستیار کارگردان فعالیت داشتم و از همان زمان با یعقوبی آشنا هستم.

فیلمنامه کار اولم را هم یعقوبی نوشته بود اما اداره نظارت پروانه ساخت نداد

وی افزود: به هنگام تولید فیلم اولم نیز بنا بود فیلمنامه ای از محمد یعقوبی را که زمینه اجتماعی داشت بسازم اما اداره نظارت آن زمان مجوز ساخت به ما نداد چون علیرغم حضور غلامرضا موسوی به عنوان تهیه کننده باز هم  فکر میکردند یک کارگردان جوان از پس یک فیلمنامه صریح اجتماعی برنمی آید.

علیزاده ادامه داد: رد شدن آن فیلمنامه باعث شد یک کمدی-تجاری به نام “آخرین سرقت” بسازم که البته خیلی هم آن را دوست داشتم اما فیلم دوم ام شکل و شمایلی متفاوت دارد و اثری است که می شود به آن افتخار کرد.

یک کار نو در سینما

این کارگردان جوان خاطرنشان ساخت: “خشکسالی و دروغ” متنی است که در تئاتر امتحان خود را پس داده است و در سینمای ایران کار نویی محسوب خواهد شد. کاری که جذب مخاطب می کند.

پدرام علیزاده

پدرام علیزاده

یعقوبی یک اقتباس تمام عیار انجام داد

پدرام علیزاده با بیان اینکه فیلمنامه “خشکسالی و دروغ” به طور کامل توسط یعقوبی نوشته شده به سینماژورنال گفت: یعقوبی یک اقتباس کامل انجام داده؛ اقتباس منطبق بر اصولی که در سینمای جهان انجام میشود. در این اقتباس نیز خودش به تنهایی همه کارها را انجام داد و من هیچ دخالتی در کارش نداشتم.

بازیگران ترکیبی از چهره های سینما و تئاتر هستند

علیزاده که متولد ۱۳۶۱ است درباره تیم بازیگران “خشکسالی و دروغ” افزود: حضور محمدرضا گلزار قطعی است و بقیه بازیگران ترکیبی از بازیگران سرشناس تئاتر و سینما هستند. فیلم چهار شخصیت اصلی دارد که دو بازیگر سینما و دو بازیگر تئاتر شخصیتها را ایفا می کنند.

پدرام علیزاده درباره گروه پشت صحنه کار به سینماژورنال گفت: برای امور تولید تلفیقی از جوانان و پیشکسوتان را در دستور کار قرار داده ایم.

داستان در فاصله زمانی ۲۵ اردیبهشت ۹۳ تا ۲۵ اردیبهشت ۹۴ روایت می شود

گویا “خشکسالی و دروغ” فیلمی مبتنی بر چهار فصل سال است و برای همین فیلمبرداری آن یک سالی طول می کشد. علیزاده در این باره گفت: داستان فیلم در فاصله زمانی ۲۵ اردیبهشت ۹۳ تا ۲۵ اردیبهشت ۹۴ روایت میشود و برای همین نیاز داریم به استفاده از هر چهار فصل سال برای فیلمبرداری.

بخشهای زمستانی در دو هفته انتهایی سال گرفته می شود

این کارگردان درباره زمان کلید خورد کار به سینماژورنال اظهار داشت: برای گرفتن نماهای زمستان نیاز داشتیم به بارش برف که متاسفانه تاکنون رخ نداده است اما به هر حال بخشی از نماهای زمستانی که در لوکیشنهای بیرونی رخ میدهد و در آنها مردمان عام را با پوشش زمستانی می بینیم ظرف دو هفته انتهای سال گرفته خواهد شد.

image_print
تاريخ انتشار: شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۳
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=1272

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code