۱۲۰۳۱۴۰۲

گلایه‌های سیاستمدار حذف شده از شورای پروانه نمایش⇐یکی از اعضای شورا بر استعفای دسته‌جمعی اصرار می‌ورزید!/ای کاش چند دقیقه زودتر در جریان قرار می‌گرفتم+پاسخ معاون نظارت به این گلایه‌ها

سینماروزان: چینش تازه نیروها در شورای پروانه نمایش و حذف برخی از اعضای قبلی از این شورا با واکنش یک عضو سیاسی حذف شده از شورا مواجه شده است.

به گزارش سینماروزان عماد افروغ نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی که در روالی پرسش برانگیز در زمان رییس معزول سینما و به هنگام حضور معاون معزول در اداره نظارت، سر از شورای پروانه نمایش ارشاد درآورده و حتی تا هیأت انتخاب جشنواره سی و پنجم فجر هم پیش رفته بود با نگارش یادداشتی به گلایه از روند حذف از شورای پروانه نمایش پرداخته است.

افروغ نوشت: ظهر  ۳۰ مهرماه با رجوع تصادفی به اینترنت متوجه شدم که اعضای جدید شورای پروانه نمایش معرفی شده‌اند، خیلی خوشحال شدم که بالاخره این بار مسئولیت از روی شانه بنده برداشته شد. برای اعضای جدید آرزوی موفقیت در انجام وظایف محوله دارم، اما ذکر نکته‌ای را لازم می دانم. پس از رفتن حجت‌الله ایوبی و آمدن محمد مهدی حیدریان از طریق مدیر وقت شورای پروانه نمایش، حبیب ایل‌بیگی، این پیغام را برای معاونت محترم سینمایی فرستادم که دست شما بدون هیچ گونه تعارفی برای تغییر بنده باز باشد، این حق قانونی و عرفی شماست که با افراد مورد نظر و صلاحدید خود کار کنید، حتی برای این‌که دست ایشان بازتر باشد، برای کناره‌گیری از عضویت در پروانه نمایش با برخی اعضا مشورت کردم که بنده را به دلایل غیر حرفه‌ای و غیر منصفانه بودن و حتی پیامد احتمالی سوء این کار، باز داشتند. پس از تغییر اعضای پروانه ساخت و در آخرین جلسه بار دیگر تلاش کردم تا از اعضای احتمالی شورای پروانه نمایش کسب اطلاع کنم که همگی اظهار بی‌اطلاعی کردند. در این جلسه یک درخواست طرح کردم، این‌که قطع نظر از تمایل یا عدم تمایل بنده برای عضویت مجدد، اگر قرار است تغییری صورت بگیرد، بنده ولو چند دقیقه قبل از رسانه‌ای شدنش، در جریان قرار بگیرم، همان گونه که اعضای پروانه ساخت در جریان قرار گرفتند. بماند که یکی از اعضای محترم بر استعفای دسته جمعی اصرار می‌ورزید.

وی ادامه داد: به هر حال تصور نمی‌کنم درخواست بزرگی بوده باشد. توقع بنده این بود که همان گونه که وزیر محترم و اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی جنتی، شخصاً تماس گرفتند و از بنده دعوت به عمل آوردند و بنده نیز فقط به نیت خدمت و حسب همین تماس شخصی این مسئولیت را پذیرفتم، برای تغییر بنده نیز تماسی گرفته و یا حداقل پیامکی زده شود. تغییر و جابجایی افراد حق مشروع و مقبول هر مدیری از جمله معاونت سینمایی و شخص وزیر محترم است، اما اگر اعضای تغییر یافته را مطابق اصرار خود، از قبل در جریان این تغییر قرار می‌دادند فرهنگی‌تر نبود؟ به نظرم گذاشتن و برداشتن افراد (ترجیح می‌دهم از عبارت نسبتاً تند نصب و عزل استفاده نکنم) آدابی دارد. در این جا شاهد ادب و آداب متناظر نبودیم، آن هم در یک سازمان فرهنگی.  می‌توان کریمانه از کنار این اقدام به اصطلاح انقلابی! و نحوه برداشتن عبور کرد و می‌توان اشارتی انتقادی و احتمالاً عبرت‌آموز و دلالت‌آمیز به آن داشت، اشارتی که شاید مقدمه‌ای برای مواضع محتمل بعدی باشد. تا چه اتفاق افتد و چه در واکنش رخ عیان کند. و سخن آخر، شخصاً مایل به کشدارشدن این ماجرا نیستم. این هم تجربه‌ای است بر تجارب گذشته ما و ظاهراً همیشه باید در جریان کسب تجربه جدید باشیم و از این تجربه‌ها درس عبرتی نگیریم.

⇓⇓⇓

واکنش معاون نظارت

هرچند احکام اعضای تازه شورای پروانه نمایش از سوی عباس صالحی وزیر ارشاد صادر شده بود اما ابراهیم داروغه زاده معاون نظارت سازمان سینمایی کوشیده به نوبه خود با متنی کوتاه به خاطر دلخوری پیش آمده از افروغ دلجویی کند.

داروغه زاده نوشت: از آقاي دكتر افروغ و همه اعضاي شوراي پروانه نمايش به خاطر عدم اطلاع رساني بهنگام تغييرات اين شورا به ايشان عذر خواهي ميكنم.

image_print
تاريخ انتشار: دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۱
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=44439

بعدش؟

مطالب مرتبط

یک نظر برای مطلب "گلایه‌های سیاستمدار حذف شده از شورای پروانه نمایش⇐یکی از اعضای شورا بر استعفای دسته‌جمعی اصرار می‌ورزید!/ای کاش چند دقیقه زودتر در جریان قرار می‌گرفتم+پاسخ معاون نظارت به این گلایه‌ها"

  1. احمد اکبری گفت:

    لطفا به جای به کارگری این ادبیات آزار دهنده از کارنامه افروغ در شورای پروانه نمایش و هیئت انتخاب جشنواره فیلم فجر بگویید. تخریب که هنر نیست. اگر واقعا مستقل هستید بی طرفانه از این کارنامه بنویسید.

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code