۱۱۰۹۱۴۰۱

یک گاف تاریخی بزرگ در “پایتخت۴”

سینماژورنال: چهارمین فصل سریال “پایتخت” از اولین شب ماه رمضان روی آنتن رفته است و طی همین دو قسمتی که پخش شده است شباهتهای آن به کمدیهایی نظیر “ایران برگر” و “اخراجیها۳” مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش سینماژورنال فارغ از این شباهتهای مضمونی در سیر روایی داستان “پایتخت۴” یک گاف تاریخی روی داده است.

در سریال “ارسطو” در وضعیتی تصویر می شود که همسر چینی اش بر اثر سقوط هواپیمای مالزیایی از بین رفته و “ارسطو” نیز داغدار اوست.

درست بعد از مرگ همسر “ارسطو” است که انتخابات شورای شهر در محل زندگی خانواده “نقی معمولی” برگزار میشود و “هما” همسر “نقی” به عنوان نماینده به شورای شهر می رود.

بعد از سقوط هواپیمای مالزی هیچ انتخابات شورایی در کشور ما برگزار نشد

اگر تاریخ سقوط پرواز شماره ۱۷ مالزی که جولای ۲۰۱۴ برابر با تیر ماه ۱۳۹۳ می شود را کنار زمان برگزاری انتخابات شوراها قرار دهیم می بینیم که بعد از سقوط این هواپیما هیچ انتخابات شورایی در کشور ما برگزار نشده است!

آخرین دوره انتخابات شوراهای شهر در کشور ما خرداد ۱۳۹۲ برگزار شد یعنی یک سال قبل از سقوط هواپیمای مالزی!

البته شاید هم منظور پرواز ۳۷۰ هواپیمایی مالزی بوده که آن هم در مارس ۲۰۱۴ یعنی اسفند ۹۲ به دلایل نامعلوم ناپدید شد و این بار بعد از برگزاری انتخابات شوراها!!!

پس آنچه در “پایتخت۴” تصویر شده بلحاظ تاریخی ایراد دارد.

شاید اگر نویسندگان کار کمی هوشمندی به خرج می دادند و بجای انتخابات شوراها از انتخابات شورایاری مثال می زدند این ایراد تاریخی برطرف می شد اما احتمالا در فشردگی تولید کسی حواسش به این مطابقتهای تاریخی نبوده است.

image_print
تاريخ انتشار: شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۴:۵۲
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=5237

بعدش؟

مطالب مرتبط

8 نظر برای مطلب "یک گاف تاریخی بزرگ در “پایتخت۴”"

 1. امير گفت:

  ببخشيد فيلم حالت روايي يا تاريخي ندارد كه شما دنبال بررسي تاريخ هستيد!! در واقع نويسنده سعي داشته با گره زدن دو موقعيت كه در ذهن بينندگان اشنايي دارد صرفا طنزي ايجاد كند كه هيچ سند تاريخي به حساب نمي ايد!!!

 2. حسن گفت:

  موهای بلند نقی و ارسوط را می بینی. به خاطر عزادار بودن نزدن…. کم کم ۶ ماه طول می کشه (البته بستگی به افراد داره بعضی کمتر) که به این اندازه بلند بشه…یعنی چند ماه از مرگ زن ارسطو گذشته… شاید انتخابات میاندوره بوده؟ یک نفر به هر دلیلی از شورا حذف شده بوده…انتخابات برای نفر جایگزین بوده. معمول هست

 3. محسن گفت:

  بابا خیلی باحالی نقد کشتی

 4. بیخیال ماشو گفت:

  نظر شما درست هست ولی یکم زود اقدام به نقد کردی چون در قسمت۵ گفت که ۹-۱۰ماه از نامعلوم بودن حیات راحله میگذره. فضا سازی بیشتر به سمت ماه رمضان رفته تا دقت نظر درباره مرگ راحله.هرچند شما درست گفتید که زمان ها اصلا رعایت نشده.

 5. آرزو گفت:

  چقد بیکارین. مگه پایتخت ۴ ادعای سریال تاریخی داره که مثلا میخواین مچ شو گیرین؟ حق مونه تلویزیون فقط جومونگ پخش کنه!
  سریال به اینخوبی، حیف از ذهن مریض بعضیا که فقط دنبال ایراد میگردن

 6. مو گفت:

  شما خواهشانمیخاد از بهترین ومحبوب ترین سریال تلویزیونی طنز بعد از انقلاب انتقاد کنی.

 7. اردلان گفت:

  واقعا برای نویستنده این مطلب متاسفم! دنیات خیلی کوچیکه

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code