۱۱۰۳۱۴۰۲

«کیهان» با تعریف و تمجید از «امپراطور جهنم» نوشت⇐ از یک دوم به بعد، فیلم نابود می‌شود!!!

سینماروزان: «امپراطور جهنم» از جمله آثار ارگانی حاضر در جشنواره سی و ششم فجر بود که دست اندرکاران تولید آن مدام بر سر کیفیت بالای این محصول استراتژیک تأکید می‌کردند اما عدم راهیابی این فیلم حتی به فهرست ۱۰تایی ابتدایی آرای مردمی و از آن سو ضعف مشهود بار دراماتیک فیلم و تصنعی شدن طراحی صحنه ها به خصوص در نماهای مسجد کنار دریا، حکایت از شکستی دیگر در کارنامه سازندگان است.

به گزارش سینماروزان روزنامه اصولگرای «کیهان» در تحلیلی با تعریف و تمجید از تصاویر «امپراطور جهنم» و تأکید بر فیلمبرداری و تدوین آن، فیلم را از نیمه بعد نابودشده قلمداد کرد!!

متن تحلیل «کیهان» را بخوانید:

تازه‌ترین فیلم پرویز شیخ‌طادی که آثار خوش‌ساخت و مطرحی همچون «دفتری از آسمان»، «پشت پرده مه»، «شکارچی شنبه» و «روزهای زندگی» را در کارنامه خود دارد، قرار بود درباره شکل‌گیری داعش و پیرامون آن باشد. سال گذشته به دلیل عدم انتخاب فیلم برای بخش مسابقه از حضور در جشنواره فیلم فجر انصراف داد و امسال در بخش مسابقه پذیرفته شد. اما محمد خزاعی، تهیه‌کننده فیلم (که از تهیه‌کنندگان متعهد و با کارنامه قابل قبولی بوده و فیلم «به وقت شام» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا را نیز تهیه کرده) در کنفرانس مطبوعاتی فیلم ابراز داشت، حدود ۴۰ دقیقه از فیلم به بهانه مغایرت با مسائل دیپلماتیک و مصلحت‌اندیشی سیاسی حذف شده است! خزاعی گفته که مسائلی در مورد اتحادیه اروپا، آینده عربستان، نسل‌کشی و… حذف شده و شیخ‌طادی هم به خصوص به بخش‌هایی از قسمت‌های حذف شده ‌اشاره کرد که درباره ارتباط داعش با عربستان بوده و سپس به مخاطب حق داد که بگوید فیلم از لحاظ روایی مشکل دارد.
به این ترتیب بدون در نظر گرفتن این اظهارنظرها، نقد نسخه فعلی فیلم «امپراتور جهنم» چندان منصفانه نیست اگرچه برخی معتقدند فیلم‌ها را بایستی تنها براساس آنچه موجود است و بدون حواشی و زمینه‌ها، نقد کرد اما در طول تاریخ سینما حتی درمورد آثار برجسته، معمولا عوامل فرامتنی برای نقد آن در نظر گرفته شده است. مثلا اینکه اورسن ولز معروف برای ضایع نشدن آن صحنه ۳-۴ دقیقه‌ای ابتدای فیلم «نشانی از شر» توسط تهیه‌کننده، کارش به دعوا با او رسید یا اینکه کرک داگلاس، بازیگر اصلی فیلم «اسپارتاکوس»، بیشتر آن را کارگردانی کرد تا استنلی کوبریک معروف که عنوان کارگردان آن را داشت و یا حدود ۵۰ دقیقه از نسخه اصلی فیلم «در قلمرو بهشت» سانسور شد.
اما به هر حال از تصاویر اولیه فیلم «امپراتور جهنم» می‌توان به کارگردانی قوی، بازی‌های خوب، فیلمبرداری و تدوین متناسب، جلوه‌های ویژه چشمگیر و حتی حرکات متفاوت رزمی در درگیری‌های تن به تن پی برد. حجم بالای لوکیشن و تصاویر و بازسازی‌ها و طراحی صحنه (که خود شیخ‌طادی در آن حرفه‌ای است) نشان از تلاشی عظیم در تولید و تهیه فیلم «امپراتور جهنم» دارد. اما متاسفانه همچنان‌که کارگردان اثر هم اذعان کرد، از یک دوم فیلم به بعد ساختار روایی و سینمایی آن در واقع نابود می‌شود.

image_print
تاريخ انتشار: پنج شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۵:۲۷
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=47374

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code