۱۴۰۴۱۴۰۱

بازگشت کیارستمی با “سفید برفی”!+عکس

سینماروزان: عباس کیارستمی فیلمساز فقید ایرانی با  عکسی از مجموعه “سفید برفی” به حراج تهران می‌آید.

به گزارش سینماروزان عباس کیارستمی برای هفتمین بار با اثری از مجموعه “سفید برفی” در چهاردهمین دوره حراج تهران حاضر خواهد بود.

مجموعه «سفید برفی» دربرگیرنده شماری از مفهومی‌ترین آثار عباس کیارستمی است که در برداشت اول برگردانی از حرف‌های کمابیش گفته شده در فیلم‌ها و دیگر آثار او به زبان تصویر به نظر می‌رسند.

در یک نگاه گذرا ممکن است این مجموعه عکس‌های وی کارهایی از ژانر منظره با تأکیدی خاص بر برف، باران، درخت و یا جاده قلمداد شود؛ پنجره‌هایی رمانتیک به سوی طبیعت که اتفاقاً چندان هم با حوصله و وسواس انتخاب نشده‌اند اما در نگاهی عمیق‌تر، هنگامی که به حد بالای انتزاع و تقلیل‌گرایی و مهمتر از آن رویکرد نمادگرایانه به پدیده‌های طبیعی در این عکس‌ها توجه شود، تفاوت ماهوی آن‌ها با فیلم‌ها و یا نمونه‌های ظاهراً مشابه از تصاویر منظره، به تدریج آشکار می‌شود.

عکسی از مجموعه سفید برفی کیارستمی

عکسی از مجموعه سفید برفی کیارستمی

در قیاس با دیگر آثار کیارستمی، این مجموعه با همه سادگی و صراحت در لایه ظاهری، از زبان هنری به مراتب پیچیده‌تر و نگاهی کنایه‌ای‌تر برخوردار است.

باید اذعان داشت که جنبه مفهومی آثار کیارستمی هرگز باعث چشم‌پوشی او از ملاحظات زیبایی‌شناختی در حوزه فرم نشده است و این ویژگی در “سفید برفی” هم محسوس است.

image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۰
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=64950

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code